Boys tennis: Saturday, May 3 results
*
Saturday's results
*
At Huntley Quad
huntley 4, belvidere 1
Singles - No. 1: Morales (B) d. Ved (H) 6-4, 6-4; No. 2: Hagn (H) d. Krogull (B) 6-0, 6-1.
Doubles - No. 1: Grabner/Frederick (H) d. Ejub/Burneckis (B) 6-1, 6-4; No. 2: Simons/Zornow (H) d. Devaney/Jenks (B) 6-4, 6-2; No. 3: Andre/Michel (H) d. Medd/Ramirez (B) 6-1, 6-0.
*
huntley 5, rockford lutheran 0
Singles - No.1: Ved (H) d. Hurst (RL) 6-1, 6-2.; No.2: Hagn(H) w. by fft.
Doubles - No.1: Grabner/Frederick (H) d. Stim/Buelle (RL) 6-2, 6-1; No.2: Simons/Zornow (H) d. Fry/Schonstra (RL) 6-2, 7-5; No.3: Andre/Michel (H) w. by fft.
*
batavia 5, huntley 0
Singles - No. 1: Murat (B) d. Ved (H) 6-0, 6-0; No. 2: Carr (B) d. Hagn (H) 6-0, 6-4.
Doubles - No. 1: Sterling/Maris (B) d. Grabner/Frederick (H) 6-2, 6-3; No. 2: Lorden/Boyle (B) d. Simons/Zornow (H) 6-3, 6-2; No. 3: Nelson/Hinzy (B) d. Andre/Michel (H) 6-0, 6-0.
*
Hersey/Palatine invitational
team scores
Hinsdale Central 76, Lake Forest 50, New Trier 48, Stevenson 44, Edwardsville 41.
*
individual match winners
Singles
No.1: 1st, Joyce (HC) d. Tarwid (LF); 3rd, VanDixhorn (Lib) d. Galoustian (NT) inj. default; 5th, Koehrsen (META) d. Harris (ED) 6-2, 6-2. No.2: 1st, Grabill (HC) d. Tsorotiotis (Lib) 6-1, 7-6 (3); 3rd, San Andres (DGS) d. Polender (LF) 1-6, 6-4, 6-4; 5th, Zazove (HP) d. Nguyen (META) 6-0, 6-1.
*
Doubles
No.1: 1st, Adelakun/Hamilton (HC) d. C.Harvey/Komarov (Stev) 1-6, 6-3, 6-3; 3rd, Casati/Wasilewicz (Dfld) d. Perez/Zakhodin (GbkN)) inj. default; 5th, Ware/Desse (Edvl) d. T.Bickel/Mayer (NT) 7-6(4), 6-4. No 2: 1st, New Trier (S.Bickell/Hanley (NT) d. Czlonka/Brunning (HC) 7-5, 6-4; 3rd. Frauheim/O'Kelly (LF) d. Bryant/Koons (Edvl) 6-4, 4-6, 6-3; 5th, Maryniak/M.Harvey (Stev) d. Mulligan/Tripuraneni (Bar) 6-1, 6-1.
*
Crystal Lake South invitational
team scores
1. Crystal Lake South 15, 2. Boylan 14, 3. Wheaton North 13, 4. Fremd 11, 4. Schaumburg 11, 6. Elgin 9, 7. Rolling Meadows 5, 8. Marian Central 4.
*
individual match winners
Singles - Semifinals: Early (Schaumburg) d. Lee (Rolling Meadows) 6-2, 6-0; Thome (Crystal Lake South) d. Ros (Wheaton North) 6-4, 5-7.
Third Place: Ros (Wheaton North) d. Lee (Rolling Meadows) 6-2, 6-2. Championship: Early (Schaumburg) d. Thome (CLS) 6-0, 6-0.
Doubles - Semifinals: Muldowney-Reichardt (Boylan) d. Lindquist-Tran (Wheaton North) 6-1, 6-0; Lee-Ostman (Fremd) d. Devlin-Gassensmith (Crystal Lake South) 4-6, 6-4 (10-8).
Third Place: Devlin-Gassensmith (CLS) d. Houlihan-Wojtyna (WhN) 6-4, 6-2. Championship: Muldowney-Reichardt (Boylan) d. Lee-Ostman (Frm) 6-2, 6-0.
*