Breaking News Bar
updated: 4/25/2014 12:41 AM

Boys tennis: Thursday's results

hello
Success - Article sent! close
 

*

Thursday's results

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

*

Marmion 5, Marian 0

Singles -- No. 1: King d. Shin 6-3, 6-0; No. 2: Graft d. Daniels 6-1, 6-0.

Doubles -- No. 1: Angstin-Hoss d. Rost-Herbe 6-1, 6-0; No. 2: Oemoll-Touhy d. Lee-Morehead 6-4, 6-2; No. 3: Verizen-Sweeney d. Rost-Stoll 7-6 (3), 6-3.

*

LIBERTYVILLE 7, LAKE ZURICH 0

Singles -- No. 1: Tsorotiotis (Lib) d. Guagnelli 6-1, 6-0; No. 2: S. Daluga (Lib) d. Kim 6-2, 6-0; No. 3: Janczak (Lib) d. Yun 6-2, 6-0.

Doubles -- No. 1: Chen/Gasick (Lib) d. Brown/Reitsch 6-2, 6-3; No. 2: VanDixhorn/Vittore (Lib) d. Petrovic/Guild 6-4, 6-3; No. 3: Papastirious/Tosiopoulis (Lib) d. Millr/Ganoza 0-6, 7-5, 6-1; No. 4: J. Daluga/Cao (Lib) d. Ewan/Crisler 6-3, 6-2.

*

WAUCONDA 4, ANTIOCH 3

Singles -- No. 1: Ward (Ant) d. Tyler 6-3, 6-0; No. 2: Patel (Wauc) d. Massman 3-6, 6-2, 6-4; No. 3: Briones (Wauc) d. Sorenson 6-1, 6-4.

Doubles -- No. 1: Emsun/Schwarz (Ant) d. Schuetz/Heck 6-2, 6-3; No. 2: Caudle/Mattaliano (Wauc) d. Holsinger/Corey 6-4, 7-5; No. 3: Carillo/Carroll (Wauc) d. Gupta/Regalado 3-6, 6-1, 6-2; No. 4: Lacas/Mrkonich (Ant) d. Keblusek/Galves 6-1, 6-4.

*

STEVENSON 7, WARREN 0

Singles -- No. 1: Bush (Stev) d. Skardski 6-1, 6-0; No. 2: Weisberg (Stev) d. Ashley 6-1, 6-1; No. 3: Harvey (Stev) d. Anant 6-1, 6-0.

Doubles -- No. 1: Harvey/Komarov (Stev) d. Gideman/Seller 6-1, 6-2; No. 2: Cheng/Maryniuk (Stev) d. Schindler/Danos 6-0, 6-0; No. 3 Jaworski/Viswanathan (Stev) d. Adamski/Topolewski 6-3, 6-3; No. 4: Kny/PAn (Stev) d. Cash/HAevers 6-4, 6-1.

*

Grayslake Central 5, Crystal Lake South 2

Singles -- No. 1: Tolentino (GLC) d. Thome 7-5, 5-7 (14-12); No. 2: Glennon (GLC) d. Randolph 6-4, 6-2; No. 3: Zador (GLC) d. Sardjev 6-4, 1-6, 6-3.

Doubles -- No. 1: Knight/Hutchins (GLC) d. Devlin/Baietto 6-3, 6-1; No. 2: Pacini/Souiers (CLS) d. Patricelli/Digwadice 6-3, 6-1; No. 3: Corrigan/Parvthdoli (GLC) d. Dobek/Hanigan 3-6, 6-0, 6-2; No. 4: Harris/Gassensmith (CLS) d. Mock/Hornung 6-3, 4-6, 6-2.

*

Huntley 6, Woodstock 1

Singles - No. 1: Zornow (H) d. Ring 6-1, 7-6; No. 2: Cross (W) d. Ved 6-0, 6-4; No. 3: Hagn (H) d. Carsello 6-0, 6-2.

Doubles - No. 1: Grabner/Frederick (H) d. Sutter/Fischbach 6-2, 6-1; No. 2: Simons/Smith (H) d. Ratkovic/Lara 6-1, 6-2; No. 3: Michel/Andre (H) d. Redemske/Richter 6-2, 7-5; No. 4: Downs/Navarro (H) d. Nerland/Gonzales 6-4, 7-5.

*

DunDee-Crown 4, Johnsburg 3

Singles - No. 1: Stiefer (D-C) d. Destephano 6-1, 6-0; No. 2: Emerson (D-C) d. Moore 7-6(4), 6-0; No. 3: Rangel (D-C) d. Wolter 6-3, 6-1. Doubles - No. 1: Spangenberg/Wagner (D-C) d. Nikolai/Schmidt 2-6, 6-1, 6-3; No. 2: Wilson/Lay (J) d. Naber/Sarrazine 2-6, 7-6(3), 6-2; No. 3: S. Nykaza/Grant (J) d. Wurster/Arshad 6-2, 6-4; No. 4: I. Nykaza/MacKenzie (J) d. Simmons/Austen 6-3, 6-2.

*

Latin Academy 5, Elgin Academy 0

Singles - No. 1: Cook (LA) d. Tran 6-0, 6-0; No. 2: Kariewski (LA) d. Hochreiter 6-0, 6-1. Doubles - No. 1: Meister/Coburn (LA) d. Palmer/Bisconti 6-1, 6-0; No. 2: Bruene/Nandan (LA) d. Phalen/Xayasarn 6-0, 6-1; No. 3: Montgomery/Weeks Brittan (LA) d. Handa/Vargas 6-1-6-0.

*

Jacobs 7, Crystal Lake Central 0

Singles - No. 1: Panchapakesan (J) d. Pudlo 6-4, 6-2; No. 2: Chong (J) d. Graves 6-0, 6-0; No. 3: Searle (J) d. Peterson 6-3, 6-3. Doubles - No. 1: Toomire/Rowan (J) d. Gourikrishna/St. John 6-3, 6-0; No. 2: Powell/Liby (J) d. Phoenix/Sigmund 7-5, 6-0; No. 3: Moser/Kastritis (J) d. Lundgren/Guzman 6-4, 6-4; No. 4: Bieneman/Murphy (J) d. Peters/Brahmbhatt 6-2, 6-1.

*

Grayslake Central 5, Crystal Lake South 2

Singles - No. 1: Tolentino (GLC) d. Thome 7-5, 5-7 (14-12); No. 2: Glennon (GLC) d. Randolph 6-4, 6-2; No. 3: Zador (GLC) d. Sardjev 6-4, 1-6, 6-3. Doubles - No. 1: Knight/Hutchins (GLC) d. Devlin/Baietto 6-3, 6-1; No. 2: Pacini/Souiers (CLS) d. Patricelli/Digwadice 6-3, 6-1; No. 3: Corrigan/Parvthdoli (GLC) d. Dobek/Hanigan 3-6, 6-0, 6-2; No. 4: Harris/Gassensmith (CLS) d. Mock/Hornung 6-3, 4-6, 6-2.

*

Naperville Central 7, West Aurora 0

Singles -- No. 1: Zhang (NC) d. Kuntzi (WA) 6-0,6-1; No. 2: Gillette (NC) d. Isiminger (WA) 6-1, 6-1; No. 3: Yiu (NC) d. La (WA) 6-1, 6-2; No. 4: Brooksher (NC) d. Roth (WA) 6-0, 6-0.

Doubles -- No. 1: Lo/Delgrosso (NC) d. Sewell/Spooner (WA) 6-0, 6-2; No. 2: Wang/Khan (NC) d. Espinosa/Sittler (WA) 6-0, 6-0; No. 3: NC won by default

*

St. Francis 4, Aurora Central catholic 1

Singles -- No. 1: Kovach (SF) d. Cebulski (ACC) 6-2, 6-0; No. 2: Deputyl (ACC) d. Wood (SF) 6-4, 6-3.

Doubles -- No. 1: Armbrust/Chacko (SF) d. Lavoy/Doyle (ACC) 6-1, 6-2; No. 2: Eichenberger/Birgits (SF) d. Perez/Saltyeral (ACC) 6-3, 6-1; No. 3: Markelz/Kulish (SF) d. Cange/Fredrich (ACC) 6-4, 6-1.

*

Glenbard East 7, Glenbard North 0

Singles -- No. 1: Delawder (GE) d. Lim (GN) 5-7, 6-1, 6-0; No. 2: Alesia (GE) d. Chaudhery (GN) 6-2, 3-6, 6-3; No. 3: Nawloka (GE) d. Tezak 6-0, 6-1; No. 4: Roth (GE) d. Haynes (GN) 6-1, 6-0.

Doubles -- No. 1: Nasti/Osburn (GE) d. Waghray/Azeem (GN) 6-2, 6-0; No. 2: Pascual/Kaylor (GE) d. Joseph/Macino (GN) 6-2, 6-1; No. 3: Fragoso/Janouch (GE) d. Shuckle/Khan (GN) 6-3, 6-3.

*

Naperville North 6, Wheaton Warrenville South 1

Singles -- No. 1 McDonough (WWS) d. Natarjan (NN) 7-6, 6-2; No. 2 Kokoris (NN) d. Andersen (WWS) 6-0, 6-1; No. 3 Li (NN) d. Ottolin (WWS) 6-0, 6-1; No. 4 Williams (NN) d. Nielsen (WWS) 6-1, 6-0.

Doubles --No. 1 Rastogi/Williams (NN) d. Orlove/Foley (WWS) 6-1, 6-2; No. 2 Agarwal/Swan (NN) d. Healy/Gilligan (WWS) 6-3, 7-6; No. 3 Maxson/Lin (NN) d. Smith/Reynolds (WWS) 6-2, 6-2.

*

Glenbard South 5, Illiana Christian 2

Singles -- No. 1 Colgan (GS) d. Pitsenberger 6-1, 6-3; No. 2 Zanstra (IC) d. Meade 6-2, 6-2; No. 3 Ciechowski (GS) d. Bergsma 6-0, 6-2.

Doubles --No. 1 Eberly/Vantil (IC) d. Panjwani/Schwarz 6-7 (5), 6-1, 6-2; No. 2 Kocinski/Trimarco (GS) d. Lytle/Smits 6-0, 7-6 (6); No. 3 Harrington/Uppalapu (GS) d. Armendariz/Baker 6-2, 6-2. No. 4 Choksi/Kamal (GS) d. Kostelyk/Smit 6-4, 7-6 (2).

*

Wheaton Academy 4, Walther Christian 1

Singles -- No. 1: C. Jones (WA) d. Steinhart (WC) 6-1, 6-1; No. 2: Duff (WC) d. Bell (WA) 6-4, 7-5.

Doubles -- No. 1: Bertsche/Renn (WA) d.Torres/Wolz (WC) 6-0, 6-0; No. 2: J. Jones/Hamm (WA) d. O'Neill/Evans (WC) 6-1, 6-0; No. 3: Drury/Garrett (WA) d. Ejonkt/Doanole (WC) 6-0, 6-1.

*

Timothy CHristian 7, Riverside-Brookfield 0

Singles -- No. 1: DeHaan (TC) d. Piedinock (RB) 6-1, 6-4; No. 2: Rhiner (TC) d. Pilewski (RB) 6-2, 6-0; No. 3: Wells (TC) d. McCoy (RB) 6-3, 6-3.

Doubles -- No. 1: Silvia/Hays (TC) d. Sengstock/Mumtan (RB) 6-1, 6-3; No. 2: DeVries/Psimoulis (TC) d. Detloff/Sum (RB) 6-0, 6-2; No. 3: Venema/VaderBrug (TC) d. Pollock/Cibowski (RB) 6-1, 6-3; No.4: Rhiner/Kok (TC) d. Filec/Pilewski (RB) 6-2, 6-0.

*

Metea Valley 4, IMSA 3

Singles -- No. 1: Chin (MV) d. Cheung (IMSA) 6-0, 6-0; No. 2: Brown (MV) d. Ren (IMSA) 6-2, 6-0; No. 3: IMSA s. Dubey (MV) 6-2, 3-6, 6-1

Doubles -- No. 1: Yun/Patel-O'Connor (IMSA d. Holt/Forbes (MV) 6-3, 6-3; No. 2: Sinha/Wang (IMSA) d. Khare/Dayal (MV) 6-1, 5-7, 6-3; No. 3: O'Brien/Soryeart (MV) d. Derse/Dixit (IMSA) 7-6(8-6), 7-5; No. 4: Berdett/Longi (MV) d. Carson/Louh (MV) 6-1, 3-6, 6-3.

*

buffalo grove 7, wheeling 0

Singles -- No.1: Fijalkowski (BG) d. Yeluri 6-2, 6-1; No.2: Schultz (BG) d. Victor 6-1, 6-1; No.3: Ritter (BG) d. Gleyser 6-0, 6-0.

Doubles -- No.1: Georgiades/Leutin (BG) d. Yakubovich/Irazoque 6-1, 6-0; No.2: Day/Faernich (BG) d. Lee/Obdin 6-0, 6-2; No.3: Morgan/Davidson (BG) d. Remigoso/Havlir 6-1, 6-1; No.4 Melinyshyn/Draptasky (BG) d. Tint/Kryuchkov 6-1, 6-1.

*

Conant 7, Schaumburg 0

Singles -- No.1: Sacks (Con) d. Early 7-5, 2-6, 7-5; No.2: Ishii (Con) d. J.Shah 6-1, 6-1; No.3: Haq (Con) d. Corodo 6-1, 7-5.

Doubles -- No.1: Huang/Meyers (Con) d. Park/Patel 6-2, 6-1; No.2: Chennakesavalu/Modak (Con) d. Lee/Pamatmat 6-0, 6-2; No.3: Cornell/Lindquist (Con) d. Courtney/Guevara 6-3, 5-7, 6-4; No.4 Ishiyama/Shah (Con) d. A.Shah/Desai 6-2, 6-2.

*

Wednesday's late results

Geneva 5, Glenbard South 2

Singles -- No. 1: Colgan (GS) d. Huang (Gen) 6-4, 7-6(2); No. 2: Meade (GS) d. Fournier (Gen) 6-2, 7-5; No. 3: Ciesierlski (Gen) d. Ciechowski (GS) 6-1, 6-1.

Doubles -- No. 1: Doechel/Potts (Gen) d. Panjwani/Schwarz (GS) 6-3, 6-2; No. 2: Burgess/Simone (Gen) d. Kocinski/Trimarco (GS) 6-3, 6-2; No. 3: McQuilken/Spellman (Gen) d. Harrington/Uppalapu (GS) 6-3, 6-2; No. 4: Grooten/Tarczynski (Gen) d. Choksi/Mahmood (GS) 7-5, 5-7, 6-2.

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here