Breaking News Bar
updated: 4/11/2014 12:56 AM

Boys tennis: Thursday's results

hello
Success - Article sent! close
 

*

Thursday's results

*

West Aurora 4, IMSA 3

Singles -- No. 1 Nick Kuntzi (WA) defeated Dan Costa 6-0, 6-0; No. 2: William Isiminger (WA) defeated JJ Garcia 6-4, 6-4; No. 3: Julian Merluzzi (WA) defeated Eric Nam 6-4, 7-5; No. 4: Brandon La (WA) defeated Sam Cheung 7-5, 6-1

Doubles -- No. 1: Rajiv Patel-O'Connor and Ken Yun (IMSA) defeated Ian Sewell and Adam Spooner 6-1, 6-0; No. 2: Suraj Sinha and Paul Wang (IMSA) defeated Irving Espinosa and Jordan Sittler 6-0, 6-2; No. 3: Evan Dersel and Vishrut Dixit (IMSA) defeated Chris Rodriguez and Shawn McCarney 6-0, 6-0

*

Batavia 6, East Aurora 1

Singles -- No. 1: T. Murat (B) def H. Martinez (EA) 6-0, 6-0; No. 2: O. Becerra (EA) def D. Swift (B) 3-6, 6-1, 6-4; No. 3: J. Carr (B) def J. Pinones (EA) 6-1, 6-4;

Doubles -- No. 1: Sterling/Maris (B) def Bodillo/Zinzer (EA) 6-2, 6-0; No. 2: Lorden/Boyle (B) def H. Martinez/M. Martinez 6-1,6-2; No. 3: Nelson/Hinzy (B) def Acevedo/P.Martinez (EA) 6-0, 6-0; No. 4: Malm/Robinson (B) def Meraz/Maciel (EA) 6-0, 6-0

*

GRAYSLAKE CENTRAL 6, WOODSTOCK 1

Singles -- No. 1: Tolention (GC) d. Ring 6-1, 6-0; No. 2: Glennon (GC) d. Richter 6-0, 6-0; No. 3: Zador (GC) d. Carsello 6-1, 6-0.

Doubles -- No. 1: Knight/Hutchins (GC) d. Cross/Ratkovic 6-1, 6-0; No. 2: Sutter/Fishbach (Wdst) d. Dignadice/Patricelli 6-0, 3-6, 7-5; No. 3: Parutholli/Murphy (GC) d. Lara/Redemske 6-0, 6-1; No. 4: Mock/Hornung (GC) d. Newland/Gonzalez 6-2, 6-1.

*

LIBERTYVILLE 7, ANTIOCH 0

Singles -- No. 1: VanDixhorn (Lib) d. Ward 6-1, 6-1; No. 2: Vittore (Lib) d. Massman 7-6, 6-1; No. 3: J. Daluga (Lib) d. Schultz 6-0, 6-1.

Doubles -- No. 1: S. Daluga/Janczak (Lib) d. Emsun/Schwarz 6-0, 6-0; No. 2: Gasick/Chen (Lib) d. Holsinger/Corey 6-0, 6-2; No. 3: Papasotinou/Tasiopoulos (Lib) d. Lacas/Mrkonich 6-3, 6-0; No. 4: P. Daluga/Cao (Lib) d. Regalado/Gupta 6-4, 6-1.

*

LAKE ZURICH 4, FREMD 3

Singles -- No. 1: Pohl (Fre) d. Guagnelli 6-0, 6-3; No. 2: Fremd d. Kim 6-3, 7-6 (4); No. 3: Ostman (Fre) d. J. Nading 6-4, 6-2.

Doubles -- No. 1: Brown/Reitsch (LZ) d. Sharma/Sairo 6-4, 6-4; No. 2: Petrovic/Guild (LZ) d. Oh/Feng 6-4, 6-3; No. 3: Ganoza/Miller (LZ) d. Filipuke 5-7, 6-4, 6-0; No. 4: Ewan/Z. Nading (LZ) d. Ferruzza/Lee 6-4, 7-6 (5).

*

STEVENSON 7, GLENBROK NORTH 2

Singles -- No. 1: Wu (GBN) d. Bush 6-1, 7-5; No. 2: Sauser (GBN) d. Harvey 7-5 , 4-6 7-6 (4); No. 3: Weisberg (Stev) d. shekman 6-3, 6-1; No. 4: Gordon (Stev) d. Gupta 4-6, 6-1, 6-3.

Doubles -- No. 1: Harvey/Komarov (Stev) d. Zakhodin/Perez 7-5, 6-2; No. 2: Maryniuk/Cheng (Stev) d. Jung/Marino 6-4, 7-5; No. 3: Jaworski/Viswanathan (Stev) d. Tsetilin/Spector 7-5, 7-6 (2); No. 4: Pan/Kny (Stev) d. sugman/Handler 6-0, 6-4; No. 5: Labaschin/Kim (Stev) d. Koretz/Sak 4-6, 6-3, 6-1.

*

WHEELING 4, VERNON HILLS 3

Singles -- No. 1: Linkov (VH) d. Yeluri 6-2, 7-5; No. 2: Yakabovich (Whe) d. Knier 6-1, 6-3; No. 3: Irazoque (Whe) d. Lau 3-6, 6-0, 10-3.

Doubles -- No. 1: Victor/Razin (Whe) d. Han/Park 6-4, 6-3; No. 2: Lee/Obdin (Whe) d. Kim/Zhang 2-6, 6-3, 10-7; No. 3: Namburi/Kurzenberger (VH) d. Remigoso/Kryuchov 6-3, 6-3; No. 4: Barnett-Bishop/Gaidamak (VH) d. Tint/Gleyser 6-4, 5-4

*

LAKES 4, MUNDELEIN 3

Singles -- No. 1: Sievert (Lks) d. Nicholson 6-4, 6-2; No. 2: B. Thacker (Lks) d. Garza 6-0, 6-0; No. 3: K. Thacker (Lks) d. Neumann 6-0, 6-0.

Doubles -- No. 1:Choubal/Turner (Mund) d. Pooley/Mueller 6-3, 6-3; No. 2: Gajda/Burnett (Lks) d. Chaichitatora/Cornejo 6-4, 6-1; No. 3: Koeller/Beltran (Mund) d. Navarro/Forbes 7-6, 7-5; No. 4: DeLeon/Ko (Mund) d. Nelson/Bradford 6-1, 6-3.

*

CARMEL 8, NOTRE DAME 0

Singles -- No. 1: Hunt (Carm) d. Sullivan 6-0, 6-2; No. 2: Norek (Carm) d. Marselle 6-2, 6-0; No. 3: Kappas (Carm) d. Fifarek 8-5.

Doubles -- No. 1: Butler/Hendricks (Carm) d. Fifarek/Thomas 6-1, 6-0; No. 2: Colbert/Zamitis (Carm) d. Wilk/Pan 6-0, 6-1; No. 3: Griffin/Verwijst (Carm) d. Green/Connelly 6-2, 6-3; No. 4: Ross/Hadjis (Carm) d. Heinen/Makowsai 6-2, 6-0; No. 5: Garrity/Paulson (Carm) d. Wilk/Couzin 8-0.

*

Elgin Academy 3, Rockford Lutheran

Singles - No. 1: Palmer (EA) d. Horst 6-0, 6-2; No. 2: Hochreiter (EA) d. Radokovitz (RL) 6-2, 6-0.

Doubles - No. 1: Buelte/Slim (RL) d. Bisconti/Xayasarn 6-3, 6-4; No. 2: Fry/Scheusters (RL) d. Oriold/Phalen 6-2, 6-3; No. 3: Vargas/Handa (EA) d. Bosnhardt/Berg 6-3, 6-4.

*

Prairie Ridge 7, Huntley 0

Singles - No. 1: Kohl (PR) d. Smith 6-2, 6-1; No. 2: Dzurich (PR) d. Simons 6-2, 6-0; No. 3: Rawal (PR) d. Newsome 6-1, 6-0.

Doubles - No. 1: Cox/Vaubasch (PR) d. Grabner/Frederick 6-4, 5-7, 6-3; No. 2: Altman/Lucher (PR) d. Michel/Andre 6-1, 6-1; No. 3: Priesz/Park (PR) d. Hagn/Zornow 6-1, 6-3; No. 4: Weissman/Dihlich (PR) d. Downs/Navarro 6-1, 6-4.

*

LAKE ZURICH 4, FREMD 3

Singles -- No. 1: Pohl (Fre) d. Guagnelli 6-0, 6-3; No. 2: Fremd d. Kim 6-3, 7-6 (4); No. 3: Ostman (Fre) d. J. Nading 6-4, 6-2.

Doubles -- No. 1: Brown/Reitsch (LZ) d. Sharma/Sairo 6-4, 6-4; No. 2: Petrovic/Guild (LZ) d. Oh/Feng 6-4, 6-3; No. 3: Ganoza/Miller (LZ) d. Filipuke 5-7, 6-4, 6-0; No. 4: Ewan/Z. Nading (LZ) d. Ferruzza/Lee 6-4, 7-6 (5).

*

Maine South 4, Palatine 3

Singles -- No.1: Bruno (MS) d. Chon 6-3, 6-3; No.2: Scovic (Pal) d. Salgia 6-2, 6-0; No.3: Splinski (MS) d. Puttarat 6-0, 6-1.

Doubles -- No.1: Pichler/Moslemian (Pal) d. Demke/Wesselkamper 6-3, 6-3; No.2: Curry/Lally (MS) d. N. Barsella/ M.Barsella 6-2, 5-2; No.3: Miharnik/Mullane 2-6, 6-2, 6-2; No.4: Majeed/Joseph (Pal) d. McDill/Gentile 6-3, 6-4.

*

St. Viator 4, Marist 1

Singles -- No.1: Nottoli (StV) d. Lynch 6-0, 6-3; No.2: Borst (StV) d. Maloney 4-6, 6-1, 6-2.

Doubles -- No.1: Neubauer/Abuel (StV) d. Loizzo/Sheely 6-3, 6-1; No.2: Balman/Keyon (Mrst) d. Culm/Joddin 6-1, 6-1; No.3: Vivit/Madden (StV) d. Turcich/Heppeler 3-6, 7-6 (7-2), 6-4.

*

wheeling 4, vernon hills 3

Singles -- No.1: Lunkov (VH) d. Yeluri 6-2, 7-5; No.2: Yakabovich (Whl) d. Knier 6-1, 6-3; No.3: Irazoque (Whl) d. Lao 3-6, 6-0, 10-3.

Doubles -- No.1: Victor/Razin (Whl) d. Han/Park 6--4, 6-3; No.2: Lee/Obdin (Whl) d. Kim/Zhang 2-6, 6-3, 10-7; No.3: Namburi/Kurzenberger (VH) d. Remigoso/Kryuchkon 6-3, 6-3; No.4 Barnett-Bichop/Gaidamak (VH) d. Tint/Gleyser 6-4, 6-4.

*

Glenbard South 4, Oswego 3

Singles -- No. 1: Koesler (O) d. Colgan (GS) 6-1, 6-2; No. 2: Meade (GS) d. Tuider (O) 6-4, 2-6, 6-2; No. 3: Oswego win by forfeit.

Doubles -- No. 1: Panjwani/Schwarz (GS) d. Cross/Latzo (O) 6-3, 6-1; No. 2: Trimarco/Uvodich (GS) d. Livingston/Watson (O) 6-4, 6-4; No. 3: Marsh/Lederman (O) d. Mahmood/Harrington (GS) 6-4, 6-3; No. 5: Gallo/Choksi (GS) d. Derganee/Miller (O) 6-1, 6-3.

*

Wednesday's late results

Hinsdale central 9, Deerfield 0

Singles -- No. 1: Grabill (HC) d. Rosenblat (D) 6-0, 6-3; No. 2: Calzolano (HC) d. Klabjan (D) 7-6(5), 6-1; No. 3: Thorton (HC) d. Yap (C) 6-4, 6-1.

Doubles -- No. 1: Joyce/Hamilton (HC) d. Casati/Wasilewicz (D) 7-6(3), 6-0; No. 2: Czlonka/Adelakun (HC) d. Roth/Siegel (D) 6-1, 6-3; No. 3: Holland/Brunning (HC) d. Bricker/Engelman (D) 6-2, 6-1; No.4: Kornak/Bloyd (HC) d. Li/Vivacue (D) 6-4, 6-2; No. 5: D'Amico/Wafai (HC) d. GOld/Greenspon (D) 6-3, 6-4; No. 6: Sharma/Ip (HC) d. Kugelman/Rubin (D) 6-2, 6-3.

*

Hersey 6, St. Viator 1

Singles -- No.1: Connor (Hers) d. Nottoli 7-5, 6-3; No.2: Zoia (Hers) d. Borst 7-6, 6-2; No.3: Johnson (Hers) d. Jones 6-2, 7-5.

Doubles -- No.1: Abuel/Neubauer (StV) d. Griffin/Kot 6-2, 7-5; No.2: Jang/Badapati (Hers) d. Joddin/Culm 6-1, 6-1; No.3: Lee/Hur (Hers) d. Madden/Vivit 6-1, 1-6, 6-4; No.4 Boyle/Tinaglia (Hers) d. Stewart/Horne 6-0, 6-1.

Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    Winner - 2015 Best Website
    Illinois Press Association
    Illinois Press Association