Breaking News Bar
updated: 3/1/2014 1:26 AM

Boys swimming scoreboard: Friday's results

hello
Success - Article sent! close
 

Boys swimming scoreboard

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

IHSA State meet

At Evanston

State finalists

(Top 6 qualify for championship finals; second 6 qualify for consolation finals.)

200 medley relay

1. Libertyville (Alex Snarski, Bobby Snader, Matt Harrington, Justin Fu) 1:32.80; 2. Hinsdale Central (Craig Smith, Franco Feyes, Brian Portland, Anell Srivastava) 1:33.75; 3. Metea Valley (Trevor Sandburg, Jordan O'Brien, Alex Dillmann, Matt Salerno) 1:34.10; 4. Fenwik (Michael Hill, Conor Fabian, Cavan Smith, Zach Tieke) 1:34.38; 5. Naperville Central (Scott Piper, Phillip Sajaev, Connor Lamb, Eric Gerlach) 1:34.63; 6. New Trier (Dreaw Keenan, Jae Park, Connor Fotsch, Matt Weiser) 1:35.01.

7. Neuqua Valley (Brett Whaley, Simon Shatinsky, Drew Dvorchak, Joe Widuch) 1:35.38; 8. Marmion Acad. (Jack Fergus, Mike Burke, Dan Creighton, Andrew Kasper) 1:35.56; 9. Glenbrook South (Jake Nelson, Sam Iida, Sam Salganik, Seamus Heneghan) 1:35.75, 10. DeKalb (Daniel Hein, Ryan Schultz, Dylan Powers, Holden Mackey) 1:35.82; 11. Dunlap Coop (Jared Tyre, Collin O'Brien, Tony Feng, Jake Vandermyde) 1:36.02; 12. Lake Forest (Daniel Smith, Coleman Mitchell, Michael LeMay, Symen Ooms) 1:36.25.

*

200 freestyle

1. Adam Drury (Normal Univ.) 1:40.27, 2. Murphy McQuet (New Trier) 1:40.31, 3. Jared Schimmelpfenning (Peoria Notre Dame) 1:41.35, 4. Matt Kamin (Peoria Notre Dame) 1:41.44, 5. Kyle Fitzgerald (Andrew) 1:41.68, 6. Michael Wolfe (Bloomington) 1:41.73.

7. Stuart Holm (Glenwood) 1:42.03, 8. Kevin Benson (Glenbrook South) 1:41.11, 9. Josh Fleming (Rock Island) 1:42.56, 10. Alex Reinbrecht (Jacobs) 1:42.76, 11. Nicholas George Koto (Stevenson) 1:43.03, 12. Sean Gregor (Lake Park) 1:43.22.

*

200 individual medley

1. Jake Miller (Normal Univ.) 1:49.98, 2. Jae Park (New Trier) 1:50.48, 3. Connor Lamb (Naperville Central) 1:51.03, 4. Sean Workman (O'Fallon) 1:51.79, 5. Jordan O'Brien (Metea Valley) 1:52.33, 6. Will Shanel (St. Charles East) 1:52.77.

7. Scott Piper (Naperville Central) 1:52.86, 8. Steven Fishman (Normal Univ.) 1:53.25, 9. Max St. George (Wheaton North Coop) 1:53.59, 10. Mitch Strahlman (Brother Rice) 1:54.31, 11. Ayrton Kasemets (Mundelein) 1:54.77, 12. Lucas Smiarowski (Stagg) 1:55.38.

*

50 freestyle

1. Ryan Held (Springfield Sacred Heart-Griffin) :19.89, 2. Jon Salomon (Glenbrook South) :20.89, 3. Quinn Risley (Riverside-Brookfield) :29.99, 4. Mossimo Chavez (Whitney Young) :21.03, 5. Matt Salerno (Metea Valley) :21.11, 6. Mark Hallman (Oak Park-River Forest) :21.21.

7. Brinton Wilkey (Springfield) :21.30, 8. Tyler deDianous (Normal Community West) :21.46, 9. Marco Padron (Maine South) :21.51, 10. Michael Hill (Fenwick) :21.53, 11. Brenden Bolman (Grayslake North) :21.54, 12. Brian Powell (Hinsdale Central :21.62.

*

diving

(Top 12 overall qualify for finals.)

1. Joey Cifelli (Chicago Heights Marian) 346.50, 2. Christopher Canning (Loyola Acad.) 319.40, 3. Michael Klemm (Rockford Christian Life) 316.60, 4. Sean Scarry (Deerfield) 315.90, 5. Ryan Church (Deerfield) 302.55, 6. Peter Rusenas (Naperville Central) 300.25, 7. Aaron Ach (Glenbrook South) 294.10, 8. Ryan Nash (Loyola Acad.) 284.05, 9. Maxim Royzen (Niles North) 382.35, 10. John-Michael Diveris (Lake Forest) 281.25, 11. Thomas Petersen (Naperville North) 278.85, 12. Max Reynolds (Peoria Notre Dame) 274.80.

*

100 butterfly

1. Steven Tan (IMSA) :48.41, 2. Matt Harrington (Libertyville) :48.74, 3. Justin DeDianous (Normal Community West) :49.13, 4. Alex Snarski (Libertyville) :49.44, 5. Franco Reyes (Hinsdale Central) :49.45, 6. Drew Dvorchak (Neuqua Valley) :49.49.

7. Murphy McQuet (New Trier) :50.23, 8. Cavan Smith (Fenwick) :50.32, 9.(T) Daniel Hein (DeKalb) :50.68, Michael Schwers (waubonsie Valley) :50.68, 11. Zackary Amendola (Stagg) :51.14, 12. Colin Williams (Elk Grove) :51.16.

*

100 freestyle

1. Ryan Held (Springfield Sacred Heart-Griffin) :44.09, 2. Brian Portland (Hinsdale Central) :45.56, 3. Mossimo Chavez (Whitney Young) :46.01, 4. Mark Hallman (Oak Park-River Forest) :46.02, 5. Kyle Fitzgerald (Andrew) :46.16, 6. Matt Kamin (Peoria Notre Dame) :46.34.

7. Jon Salomon (Glenbrook South) :46.43, 8. Victor Qiao (Glenbrook North) :46.84, 9. Christopher Kearney (Loyola Acad.) :46.92, 10. Tyler DeDianous (Normal Community West) :47.07, 11. Joseph Seguine-Hall (Evanston) :47.21, 12. Christopher Russo (Evanston) :47.25.

*

500 freestyle

1. Michael Wolfe (Bloomington) 4:28.13, 2. Jake Miller (Normal Univ.) 4:29.18, 3. Jared Schimmelpfenning (Peoria Notre Dame) 4:32.89, 4. Kevin Benson (Glenbrook North) 4:34.18, 5. Will Shanel (St. Charles East) 4:34.79, 6. Sam Iida (Glenbrook South) 4:37.36.

7. Alez Reinbrecht (Jacobs) 4:37.78, 8. Connor Lamb (Naperville Central) 4:38.39, 9. Patrick Hackett (Lincoln-Way-East) 4:38.75, 10. Mitch Strahlman (Brother Rice) 4:38.76, 11. Adam Pircon (Hinsdale Central) 4:39.06, 12. Wyatt Harrison (Normal Univ.) 4:39.51.

*

200 freestyle relay

1, Hinsdale Central (Franco Reyes, Brian Powell, Aneil Srivastava, Brian Portland) 1:23.66; 2. Normal Univ. (Adam Drury, Steven Fishman, John Remmes, Jake Miller) 1:24.12; 3. Glenbrook South (Jon Salomon, Seamus Heneghan, Sam Salganik Kevin Benson) 1:24.49; 4. Libertyville (Matt Harrington, Justin Fu, Atticus Rush, Bobby Snader) 1:24.87; 5. Peoria Notre Dame (Matt Kamin, Sam Neaveill, Charlie Schneider, Jared Schimmelpfenning) 1:25.43; 6. Naperville Central (Christian May, Liam Coakley, Connor Walsh, Eric Gerlach) 1:25.66.

7. Evanston (Christian Stankovic, Joseph Sequine-Hall, Axel Lefont-Mueller, Christopher Russo) 1:26.04; 8. Oak Park-River Forest (Will McNiel, James Kelly, Chris Brandt, Mark Hallman) 1:26.06; 9. Fenwick (Cavan Smith, Michael Hill, Andrew Bertschy, Zach Tieke) 1:26.38; 10. St. Charles North (Stephan Hutchinson, Collin Bawolek, Ross Davis, Joe Myhre) 1:26.40; 11. Normal Community West (Andrew Loy, Austin Hartke, Justin DeDianous, Tyler DeDianous) 1:26.41; 12. Riverside-Brookfield (Quinn Risley, Christian Hernandez, Anthony Colin, Tim Somers) 1:26.56.

*

100 backstroke

1. Alex Snarski (Libertyville) :48.67, 2. Steven Tan (IMSA) :49.46, 3. Daniel Smith (Lake Forest) :50.51, 4. Max St. George (Wheaton North Coop) :50.70, 5. Daniel Hein (DeKalb :50.87, 6. Scott Piper (Naperville Central) :51.06.

7. Allen Feng (Stevenson) :51.08, 8. Sean Workman (O'Fallon) :51.31, 9. Drew Dvorchak (Neuqua Valley) :51.50, 10. Steven Fishman (Normal Univ.) :51.58, 11. Jack Fergus (Marmion Acad.) :51.72, 12. Zacary Amendola (Stagg) :51.78.

*

100 breaststroke

1. Jae Park (New Trier) :55.99, 2. Jordan O'Brien (Metea Valley) :56.01, 3. Matt Salerno (Metea Valley) :56.54, 4. Ayrton Kasmets (Mundelein) :56.90, 5. Patrick Hesse (Edwardsville) :57.65, 6. Franco Reyes (Hinsdale Central) :57.84.

7. Noah Hanold (Peoria Richwoods) :58.13, 8. Brandon Tran (Plainfield Central Coop) :58.57, 9. Jake Barson (Rolling Meadows) :58.68, 10. James Ryan (Brother Rice) :58.73, 11. Weston Credit (Lyons) :59.08, 12. Phillip Sajaev (Naperville Central :59.11.

*

400 free relay

1. Normal Univ. (Steven Fishman, John Remmes, Adam Drury, Jake Miller) 3:06.23; 2. New Trier (Murphy McQuet, Tomo Sharpee, Connor Fotsch, Jae Park) 3:07.34; 3, Evanston (Adrian Lafont-Mueller, Christopher Russo, Ryan Knohl, Joseph Seguine-Hall) 3:07.89; 4. Hinsdale Central (Banistre Leinhart, Aneil Srivastava, Adam Pircon, Brian Portland) 3:07.93; 5. Libertyville (Alex Snrski, Justin Fu, Atticus Rush, Matt Harrington) 3:08.17; 6, Marmion Acad. (Andrew Kasper, Jack Fergus, Dan Creighton, Mike Burke) 3:08.68.

7. Glenbrook South (Kevin Benson, Seamus Heneghan, Sam Salganik, Jon Salomon) 3:09.24; 8. Naperville Central (Christian May, Scott Piper, Eric Gerlach, Connor Lamb) 3:09.66; 9. Normal Community West (Justin deDianous, Andrey Loy, Kyle Kiper, Tyler deDianous) 3:09.90; 10. Andrew (Kyle Fitzgerald, Danny Cavato, Michael Tamulonis, Zach Rentner) 3:10.74; 11. Neuqua Valley (Drew Dvorchak, Joe Widuch, Joey Delesandro, Matt Ciezczak) 3:11.01; 12. Stagg (Lucas Smiarowski, Harlan Long, Evan Johnson, Zackery Amendola) 3:11.31.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here