Breaking News Bar
updated: 2/23/2014 1:17 AM

Wrestling scoreboard: Saturday's results

hello
Success - Article sent! close
 

Wrestling scoreboard:

*

State Individual meet

At State Farm Arena, Champaign

individual results

106 Pounds

Championship: O'Connor (St. Rita) d. Renteria (Oak Park-River Forest) 10-4; Third: Fuentez (Glenbard East) d. Johansen (Glenbard North) 4-1; Fifth: McAuliffe (Marist) d. Stathakis (Barrington) 5-2.

*

113 pounds

Championship: Rossi (Lockport Twp.) d. Silva (Plainfield South) 7-0; Third: Gomez (Glenbard North) d. Yates (Brother Rice) 8-7; Fifth: Madrigal (Oak Park-River Forest) d. Koch (Grant) 6-4.

*

120 pounds

Championship: Williams (Thornwood) d. Polakowski (Libertyville) 2-1 (OTTB); Third: Merholz (Deerfield) m.d. Townsell (Oak Park-River Forest) 13-5; Fifth: Cullen (Cary-Grove) d. Duda (Marist) fft.

*

126 pounds

Championship: Jimenez (Marmion Acad.) d. Marmolejo (Glenbard North) 5-1; Third: Oster (Lockport Twp.) m.d. Thurston (Wheaton North) 17-3; Fifth: Robertson (Sandburg) d. Olson (Glenbard East) 6-1.

*

132 pounds

Championship: Cortez (Glenbard North) d. Nelson (Lincoln-Way Central) 3-1 (OTTB); Third: Alexander (Con) d. Hamden (Marist) 7-2; Fifth: Tucker (Mt. Carmel) d. Blanco (Brother Rice) inj.dflt.

*

138 pounds

Championship: White Jr. (Oak Park-River Forest) d. Leveille (Marist) 3-1; Third: Davis (Waubonsie Valley) m.d. Johnnic (Wheaton Warrenville South) 13-4; Fifth: Gil (Crystal Lake South d. Sheppard (Glenbard West) 6-2.

*

145 pounds

Championship: Early III (Oak Park-River Forest) d. Silva (Hononegah) 7-3; Third: Edmond (Hinsdale Central) d. Pellegrino (Sandburg) 12-9; Fifth: Barone (Crystal Lake South) d. Foster (Belleville West) 2-1 (OTTB)

*

152 pounds

Championship: Brill (Mt. Carmel) m.d. Higgins (Belleville West) 17-6; Third: Rundell (Oak Park-River Forest) d. Carello (Marmion Acad.) 6-2; Fifth: Rowland (Willowbrook) d. Guenther (Libertyville) 3-2.

*

160 pounds

Championship: Bey (Oak Park-River Forest) d. Parker (Warren) 10-5; Third: Andreotti (Marist) d. Brewster (Maine South) 6-0; Fifth: Dietz (Lockport Twp.) p. Krasowski (Sandburg) 2:39.

*

170 pounds

Championship: Mahomes (Oak Park-River Forest) d. Demoss (Hononegah) 7-3;

Third: MacCallum (Libertyville) d. Gorman (Lincoln-Way Central 3-1; Fifth: Ferraro (Marmion Acad.) m.d. Worker (Mt. Carmel 16-8.

*

182 pounds

Championship: Emmerich (Deerfield) d. Brunner (Dundee-Crown) 5-3; Third: Benoit (Marist) d. Traxler (Marmion Acad.) 5-2; Fifth: Nohns (Community West) d. Foster (Bloom Twp.) 5-2.

*

195 pounds

Championship: Durbin (Lake Forest) d. Johnson (Lockport Twp.) 3-2 (OT UTB); Third: Lee (Oak Park-River Forest) d. Sterr (Plainfield Central) 9-5; Fifth: Stopka (Schaumburg) d. Meyers (Marmion Acad.) 10-5.

*

220 pounds

Championship: Hecox (Machesney Park Harlem) d. Hernandez (McHenry) 8-2; Third: Kent (Edwardsville) d. Warren (Marmion Acad.) 3-2; Fifth: Logan (Oak Park-River Forest) d. Daniello (Lake Park) 9-3.

*

285 pounds

Championship: Jones (Moline) d. Allen (Hinsdale Central) 3-2 (OT UTB); Third: Allegretti (Lincoln-Way East) m.d. McDermand (Libertyville) 11-3; Fifth: Hobbs (Downers Grove South) d. Ditchman (Lincoln-Way Central 3-1.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.