Breaking News Bar
updated: 2/2/2014 12:47 AM

Saturday's boys swimming scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's boys swimming scoreboard

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Conant invitational

team scores

Maine South 267, Mundelein 264.50, Downers Grove North 181.50, Conant 142, Dist. 300 130, Huntley 67.

*

individual placewinners

200 Medley relay: Class A: Dist. 300 (Ogaban, Hoyos, Reinbrecht, Slack) 1:56.13; Class B: Mundelein (Arendt, Magee, Gray, Green) 2:03.57; Class C: Mundelein (Westgate, Hanchard, White, Garcia) 2:11.34; Class F: Maine South (Rink, Finegold, Wesselkamper, Placzek) 2:12.54

200 free: Class A: Reinbrecht (D300) 1:58.35; Class B: Wachowski (MS) 2:10.18; Class C: Angelbeck (Mun) 2:14.01; 200 IM: Class A: Kasemets (Mun) 2:17.08; Class B: Benge (DGN) 2:33.26; Class C: Magee (Mun) 2:34.16; 50 free: Class A: DeNeve-Arnam (MS) 25.23; Class B: Padron (MS) 25.47; Class C: Sibiga (MS) 26.61; Diving: Class A: Franz (Mun) 372.70; Class B: Marin (Mun) 307.00; Class C: Ader (Mun) 266.40; 100 fly: Class A: Derrig (DGN) 1:02.53; Class B: Capa (DGN) 1:07.43; Class C: White (Mun) 1:13.41; 100 free: Class A: Ramoska (MS) 56.00; Class B: DeNeve-Arnam (MS) 57.18; Class C: Padron (MS) 57.76; 400 free: Class A: Reinbrecht (D300) 4:11.41;Class B: Reinhard (MS) 4:45.74; Class C: Placzek (MS) 4:57.09; 200 free relay: Class A: Maine South (Padron, Wachowski, Ramoska, DeNeve-Arnam) 1:42.41; Class B: Maine South (Sibiga, Sissman, Cacciatore, Frey) 1:46.26, Class C: Maine South (Schnaufer, Tatlock, Folan, Reinhard) 1:54.35; Class F: Maine South (Wesselkamper, Placzek, Finegold, Rink) 1:56.44; 100 back: Class A: Ogaban (D300) 1:02.52; Class B: Arendt (Mun) 1:08.18; Class C: Westgate (Mun) 1:10.58; 100 breast: Class A: Kasemets (Mun) 1:09.02; Class B: Siebert (Mun) 1:10.71; Class C: Magee (Mun) 1:14.15; 400 free relay: Class A: Maine South (Ramoska, Wachowski, Padron, DeNeve-Arnam) 3:46.07; Class B: Maine South (Sissman, Frey, Sibiga, Cacciatore) 4:00.65; Class C: Mundelein (Ward, Philbrick, White, Westgate) 4:06.95; Class F: Maine South (Placzek, Wesselkamper, Finegold, Rink) 4:23.75.

*

Hinsdale Central 119, Evanston 114, Lake Forest 96

200 medley relay: Hinsdale Central (Smith, Reyes, Portland, Powell) 1:39.70; Lake Forest 1:39.73; Evanston 1:42.73; 200 free: Seguine (E) 1:48.14; Boyd (LF) 1:48.62; Knohl (E) 1:48.82; 200 IM: Reyes (HC) 1:58.70; Olszewski (E) 2:01.01; LeMay (LF) 2:04.39; 50 free: Russo (E) 22.58; Stankovic (E) 23.03; Powell (HC) 23.45; Diving: Pielt (HC) 235.25; Diveris (LF) 226.2; Streightiff (LF) 214.95; 100 fly: Porltand (HC) 53.04; LeMay (LF) 55.27; Boyd (LF) 56.11; 100 free: Smith (LF) 48.62; Sequine (E) 48.80; Ooms (LF) 49.17; 500 free: Knohl (E) 4:52.26; Pircon (HC) 4:54.99; VanAntwersp (LF) 5:04.19; 200 free relay: Hinsdale Central (Reyes, Powell, Lienhart, Portland) 1:29.22; Evanston 1:29.96; Hinsdale Central 1:32.63; 100 back: Smith (LF) 52.35; Smith (HC) 55.67; Grossman-Torres (E) 57.69; 100 breast: Olszewski (E) 1:01.49; Reyes (HC) 1:02.99; Mitchell (LF) 1:04.30; 400 free relay: Evanston (Stankovic, Knohl, Russo, Seguine-Hall) 3:15.32; Lake Forest 3:20.78; Hinsdale Central 3:23.79.

*

Metea Valley Mustang Invite

Team results

Neuqua Valley 558; Metea Valley 538; Naperville North 491; Waubonsie Valley 448; Plainfield 271; Glenbard West 229; Oswego 227; Benet 194; Elgin 14

Individual results

200 medley relay: Metea Valley (Sandberg, O'Brien, Dillman, Salerno) 1:38.36; Neuqua Valley 1:40.07; Waubonsie Valley 1:40.50; 200 free: Kluge (MV) 1:48.21; Netzel (Pfld) 1:48.46; Missak (NN) 1:49.27; 200 IM: Schwers (WV) 1:59.55; Dvorchak (NV) 1:59.90; Tran (Pfld) 2:01.86; 50 free: Salerno (MV) 21.57; Wong (WV) 22.47; Widuch (NV) 22.48; Diving: Peterson (NN) 350.65; Cast (MV) 209.70; Wilkins (NV) 282.5; 100 fly: Dvorchak (NV) 52.10; Schwers (WV) 53.05; Krug (WV) 54.91; 100 free: Salerno (MV) 47.49; Missak (NN) 49.09; Parlier (Osw) 49.41; 500 free: Kluge (MV) 4:52.89; Dillman (MV) 4:53.70; Geist (Osw) 4?53.89; 200 free relay: Metea Valley (O'Brian, Sandberg, Walter, Salerno) 1:28.81; Waubonsie Valley 1:29.34; Naperville North 1:30.73; 100 back: Widuch (NV) 54.64; York (WV) 56.30; Snyders (NN) 56.94; 100 breast: O'Brien (MV) 59.50; Tran (Pfld) 1:00.34; Yao (NN) 1:00.73; 400 free relay: Neuqua Valley (Ciezczak, Springer, Dvorchak, Widuch) 3:19.60; Metea Valley 3:25.18; Waubonsie Valley 3:25.92.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.