Breaking News Bar
updated: 12/22/2013 12:30 AM

Saturday's boys swimming scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's boys swimming scoreboard

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

York Invite

Team Results

1. Dekalb 344; 2. Deerfield 265; 3. Plainfield Coop 250; 4. Lincolnway Central 247; 5. York 168; 6. Addison Trail/Willowbrook 91

individual results

200 medley relay: 1. Dekalb 1:38.94; 2. Plainfield (Potts, Tran, Netzel, Adkins) 1:43.75; 3. Lincolnway Central (R. Sterling, Tiner, Ramos, D. Sterling) 1:45.75; 200 free: 1. Hein (DK) 1:49.43; 2. Netzel (PF) 1:52.10; 3. Fiorini (Y) 1:56.85; 200 IM: 1. Tran (PF) 1:59.37; 2. Schultz (DK) 2:06.70; 3. Carlson (DK) 2:08.21; 50 free: 1. Ramos (LWC) 23.19; 2. Mackey (DK) 23.27; 3. Booker (DF) 23.50; Diving: 1. Church (DF) 439.45; 2. Scarry (DF) 416.75; 3. Ogawa (DF) 380.10; 100 fly: 1. Powers (DK) 54.00; 2. Smith (DF) 57.00; 3. Abrahams (DF) 58.46; 100 free: 1. Ramos (LWC) 49.88; 2. Mackey (DK) 51.06; 3. Adkins (PF) 51.65; 500 free: 1. Bjork (DK) 4:56.78; 2. Netzel (PF) 4:56.81; 3. Fiorini (Y) 5:07.87; 200 free relay: 1. Plainfield (Adkins, Bochucinski, Dantes, Tran) 1:34.95; 2. Addison Trail/Willowbrook (Wallace, Sechan, Grygo, Aldridge) 1:35.02; 3. Dekalb 1:37.63 100 back: 1. Hein (DK) 52.11; 2. R. Sterling (LWC) 56.86; 3. Powers (DK) 57.23; 100 breast: 1. Tran (PF) 59.09; 2. Schultz (DK) 1:00.01; 3. Bjork (DK) 1:01.45; 400 free relay: 1. Dekalb 3:23.15; 2. Lincolnway Central (Ramos, D. Sterling, R. SterlingMcGowan) 3:27.06; 3. Deerfield (Scanlan, Crane, Stern, Smith) 3:38.46.

*

Neuqua Valley Invitational

team results

1. Naerville Central 428.50; 2. Hinsdale Central 366.50; 3. Metea Valley 299.50; 4. Neuqua Valley 279; 5. Waubonsie Valley 217; 6. St. Charles East 151; 7; Naperville North 137; 8. St. Charles North 132.50; 9. Lincolnway North 112; 10. Lincolnway Est 93; 11. Oswego 61; 12. Lockport 48;

individual results

200 medley relay: 1. Metea Valley (Sandberg, O'Brien, Dillmann, Salerno) 1:38.56; 2. Hinsdale Central (Smith, Reyes, Portland, Srivastava) 1:39.91; 3. Naperville Central (Piper, Sajaev, Lamb, Gerlach) 1:39.97; 200 free: 1. Missak (NN) 1:48.54; 2. Lienhart (HC) 1:49.18; 3. Hackett (LWE) 1:491:49.24; 200 IM: 1. Lamb (NC) 1:56.12; 2. O'Brien (MV) 1:58.86; 3. Shanel (SCE) 1:59.33; 50 free: 1. Salerno (MV) 21.67; 2. Widuch (NV) 22.05; 3. Parlier (O) 22.67; Diving: 1. Rusenas (NC) 384.95; 2. Guewa (NC) 365.80; 3. Peterson (NN) 345.25; 100 fly: 1. Reyes (HC) 51.00; 2. Dvorchak (NV) 52.40; 3. Schwers (WV) 53.06; 100 free: 1. Portland (HC) 48.19; 2. Myhre (SCN) 49.12; 3. Parlier (O) 50.00; 500 free: 1. Shanel (SCE) 4:47.98; 2. Hackett (LWE) 4:48.98; 3. Kluge (MV) 4:56.88; 200 free relay: 1. Metea Valley (Walter, Sandberg, Salerno, O'Brien) 1:28.46; 2. Hinsdale Central (Reyes, Srivastava, Lienhart, Portland) 1:28.56; 3. Waubonsie Valley (Weng, York, Schwers, Krug) 1:28.97; 100 back: 1. Widuch (NV) 53.43; 2. Dvorchak (NV) 53.87; 3. Piper (NC) 54.42; 100 breast: 1. Salerno (MV) 58.35; 2. O'Brien (MV) 58.78; 3. Harder (NC) 1:02.15; 400 free relay: 1. Hinsdale Central (Reyes, Lienhart, Pircon, Portland) 3:16.85; 2. Waubonsie Valley (Weng, Schwers, Krug, Morris) 3:20.27; 3. Lincolnway North (Young, Smith, Shields, Surma) 3:21.23.

*

Lake County meet

At Stevenson

team scores

1. Libertyville 271,2. Stevenson 243, 3. Lake Forest 221.50, 4. Barrington 208.50, 5. Highland Park 138, 6. Mundelein 96, 7. Warren , 8. Vernon Hills 52, 9. Zion-Benton 24, 10. Waukegan 22.

*

EVENTS

Diving: 1. Blake Ripes (Stv) 388.25, 2. Kevin Franz (Mun) 367.50; 200 yd Medley: 1. Libertyville (1:36.08)

2. Barrington (1:40.04); 200 yd free: 1. Nick Koto (Stv) 1:45.52, 2. Pat King (Lib) 1:48.62; 200 IM: 1. Alex Snarski (Lib) 1:55.56, 2. Ayrton Kasemets (Mun) 1:58.78; 50 free: 1. Sebastian Piekarski (Bar) 22.10, 1. Symen Ooms (LF) 22.10; 100 fly: 1. Matt Harrington (Lib) 51.06, 2. Allen Feng (Stv) 52.83; 100 free: 1. Symen Ooms (LF) 48.21, 2. Bobby Snader (Lib) 49.37; 500 free: 1. Nick Koto (Stv) 4:49.47, 2. Mitch Gavars (Bar) 4:55,08; 200 free relay: 1. Libertyville 1:28.13, 2. Barrington 1:29.78; 100 back: 1. Alex Snarski (Lib) 50.86, 2. Daniel Smith (LF) 52.32; 100 breast: 1. Ayrton Kasemets (Mund) 58.5, 2. Mark Boynton (Lib)1:03.10; 400 relay: 1. Libertyville 3:14.58, 2. Lake Forest 3:17.98.

*

Leyden invitational

team scores

Rolling Meadows 287, West Chicago/Batavia 267, Leyden 189, Maine East 164, Morton 121, Argo 111, Proviso West 36, Fenton 22.

*

individual placewinners

200 medley relay: 1. West Chicago/Batavia (Resendiz, Laleian, Cook, Culloton) 1:46.85; 2. Rolling Meadows (Pancerz, Barson, Halaj, Debkowski) 1:47.22, 3. Leyden (Bojarski, Tarnowski, Covarrubias, Ramos) 1:56.74; 200 free: 1. Laleian (WC/B) 1:50.08, 2. Pokorski (ME) 1:58.29, 3. Myers (RM) 2:01.03; 200 IM: 1. Barson (RM) 2:11.31, 2. Resendiz (WC/B) 2:14.97, 3. Randall (WC/B) 2:16.48; 50 free: 1. Debkowski (RM) 23.30, 2. Babula (ME) 23.49, 3. Culloton (WC/B) 23.64; 100 fly: 1. Cook (WC/B) 56.97, 2. Sarussi (RM) 1:02.56, 3. Covarrubias (Ley) 1:05.38; 100 free: 1. Debkowski (RM) 52.31, 2. Babula (ME) 52.47, 3. Pancerz (RM) 52.62; 500 free: 1. Laleian (WC/B) 4:54.82, 2. Pokorski (ME) 5:26.53, 3. Myers (RM) 5:35.22; 200 free relay: 1. West Chicago/Batavia (Laleian, Resendiz, Cook, Culloton) 1:33.91, 2. Rolling Meadows (Debkowski, Sarussi, Smith, Ure) 1:35.70, 3. Maine East (Babula, Kozomara, Hua-Pham, Pokorski) 1:41.83; 100 back: 1. Cook (WC/B) 59.61, 2. Pancerz (RM) 1:00.01, 3. Resendiz (WC/B) 1:00.94; 100 breast: 1. Barson (RM) 1:04.10, 2. Halaj (RM) 1:09.73, 3. Randall (WC/B) 1:10.84; 400 free relay: 1. Rolling Meadows (Pancerz, Myers, Ure, Barson) 3:41.42, 2. Maine East (Babula, Hua-Pham, Kozomara, Pokorski) 3:44.80, 3. Leyden (Covarrubias, Ramos, Chmielewski, Tarnowski) 3:52.00.

*

Marmion relays

team scores

Lyons 142, Marmion 120, St. Patrick 76, Benet 70, Schaumburg 64, Boylan 38.

*

individual placewinners

200 medley relay: 1. Lyons (Garrow, O'Bryan, Kline, Hammond) 1:49.10, 2. Boylan (Rodriguez, Hudak, Alt, Bravo) 1:52.50, 3. Benet (O'Connell, Mudge, Pell, Wing) 1:57.48; 500 free relay: 1. Lyons (Newman, Bonneville, Hewett, Freund) 4:28.60, 2. Marmion (Kanute, Bajda, Burke, Fritz) 4:29.18, 3. Schaumburg (Zielinski, Pyde, Walsh, Skiroock) 4:52.87; 400 medley relay: 1. Marmion (Creighton, Fergus, Kanute, Kasper) 3:55.52, 2. Lyons (O'Bryan, Rak, Duffy, Baldassarre) 4:06.45, 3. Benet (Mudge, Elisha, Pell, Cortesio) 4:19.91; 200 medley relay: 1. Lyons (Johnston, Credit, Freund, Linden) 1:48.70, 2. Marmion (Bottarini, Reiter, Kuszynski, Loiselle) 1:54.23, 3. Schaumburg (Sandoval, Thomas, Wahlen, Gustafson) 1:54.86; 200 free relay: 1. Marmion (Bajda, Burke, Kasper, Schuette) 1:33.55, 2. Lyons (Freund, Kline, Hewett, Weibel) 1:34.71, 3. Benet (Spittler, Michaels, Lawler, Williams) 1:37.26; 100 free relay: 1. St. Patrick (Prochaska, Noble, Albanese, Maggioncalda) 57.97, 2. Schaumburg (Pyde, Latic, Thomas, Stucker) 59.29, 3. Marmion (Kanute, Schuette, Loiselle, Kuszynskij) 59.60; 200 free relay: 1. Lyons (Hammond, Credit, Phillips, Linden) 1:36.07, 2. Marmion (Bliss, Bottarini, Reiter, Loiselle) 1:40.44, 3. St. Patrick (Gibson, Galante, Hirschberg, Auger) 1:42.23; 300 fly relay: 1. Lyons (O'Bryan, Kline, Weibel) 2:52.72, 2. Marmion (Creighton, Fritz, Kuszynski) 2:58.88, 3. Boylan (Alt, Bravo, Pidde) 2:55.00; 300 back relay: 1. Marmion (Fergus, Kasper, Bliss) 2:51.48, 2. Lyons (Garrow, Johnston, Bonneville) 2:55.05, 3. Benet (Elisha, O'Connell, Cortesio) 3:11.89; 300 breast relay: 1. Marmion (Bottarini, Burke, Kanute) 3:19.43, 2. Lyons (Credit, Butikofer, Phillips) 3:20.95, 3. St. Patrick (Bosco, Nyholm, Noble) 3:36.88; 400 free relay: 1. Lyons (Hammond, Rak, Phillips, Linden) 3:33.99, 2. Schaumburg (Thomas, Sandoval, Wahlen, Gustafson) 3:45.48, 3. Marmion (Bliss, Kuszynski, Reiter, Loiselle) 3:45.64; 400 free relay: 1. Lyons (Freund, Hewett, Garrow, Weibel) 3:26.67, 2. Benet (Lawler, Spittler, Michaels, Williams) 3:34.07, 3. Marmion (Bajda, Fritz, Kanute, Schuette) 3:36.00.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here