Breaking News Bar
updated: 11/17/2013 1:15 AM

Saturday's girls swimming scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Downers Grove North sectional

Team results

Downers Grove North 293; Benet 196; York 181; Wheaton North 146; Glenbard West 127; Lake Park 105; Addison Trail 101; Conant 86; Schaumburg 55; Maine West 36; Elk Grove Village 29; Lisle 11; Fenton 11

Advancing individuals

200 medley relay: Downers North (Sims, Serniute, Sims, Albrecht) 1:42.48; York (Nolte, Nolte, Mariott, Woolfe) 1:48.95; Lake Park (Warfield, Jeske, Cardelli, Thanos) 1:49.15; Glenbard West (Beese, Miao, Meyers, Lay) 1:49.53; 200 free: Mathys (DGN) 1:52.73; Joyce (Ben) 1;53.31; 200 IM: Serniute (DGN) 2:03.68; 50 free: Albrecht (DGN) 23.74; Wick (DGN) 24.04; Webb (Ben) 24.37; Woolfe (Y) 24.59; Diving: Em. Aument (DGN) 455.90; El. Aument (DGN) 434.35; Bradley (WN) 415.70; Freddersen (Fen) 376.80; Wojciechowski (LP) 376.55; Poland (Sch) 328.40; Huber (Sch) 323.45; 100 fly: M. Sims (DGN) 55.78; Wick (DGN) 56.76; Joyce (Ben) 56.99; McNamara (AT) 57.76; Michaels (Ben) 58.64; 100 free: G. Sims (DGN) 51.19; Webb (Ben) 52.22; 500 free: Mathys (DGN) 5:03.41; Matthews (Ben) 5:09.85; 200 free relay: Downers North (Albrecht, Serniute, Mathys, Sims) 1:36.63; Benet (Michaels, Wentland, Joyce, Webb) 1:38.53; Addison Trail (McNamara, Morrone, Hill, Kuenstler) 1:38.89; York (Brinkmeier, Schlecht, Nolte, Woolfe) 1:39.10; 100 back: G. Sims (DGN) 54.98; Michaels (Ben) 58.68; Olsen (WN) 58.76; Beese (GW) 58.81; Warfield (LP) 59.18; Galvin (Ben) 59.48; Nolte (Y) 59.54; 100 breast: Serniute (DGN) 1:05.21; Nolte (Y) 1:07.14; 400 free relay: Downers North (Albrecht, Mathys, Sims, Sims) 3:28.45; Benet (Michaels, Mathews, Joyce, Webb) 3:34.11.

*

Lyons Sectional

Team Results

Lyons Township 287; Hinsdale Central 273; Stagg 254; Riverside-Brookfield 135; Hinsdale South 105; Mother McAuley 105; Downers Grove South 85; Evergreen Park 46; Richards 45; Reavis 28; Argo 15; Oak Lawn Community 15

Advancing individuals

200 medley relay: Hinsdale Central (Yu, Relisas, Kaufman, Shenouda) 1:47.69; Lyons (Zahorik, Murphy, Swinehart, Young) 1:48.11; Stagg (DiFoggio, Shalabi, Vallance, Isa) 1:48.59; 200 free: Kaufman (HC) 1:53.31; Dunn (LT) 1:54.70; Rosenberger (LT) 1:53.31; 200 IM: Ferguson (LT) 2:11.99; 50 free: Vallance (Stg) 24.57; Murphy (LT) 24.64; Young (LT) 24.66; Shalabi (Stg) 24.71; Chiappe (HC) 24.74; Reinholz (DGS); Diving: McCarthy (HC) 489.05; Vitek (LT) 464.45; Ryser (LT) 431.50; Marano (HC) 414.55; Mannix (Stg) 395.20;

100 fly: Swinehart (LT) 59.64; 100 free: Shenouda (HC) 53.24; Dunn (LT) 53.48; 500 free: Kaufman (HC) 5:06.08; Rosenberger (LT) 5:07.26; DiFoggio (Stg) 5:08.89; 200 free relay: Stagg (DiFoggio, Shalabi, Isa, Vallance) 1:37.73; Lyons (Murphy, Dunn, Rosenberger, Young) 1:37.76; 100 back: Yu (HC) 58.41; 100 breast: Shalabi (Stg) 1:05.16; Isa (Stg) 1:06.97; Ferguson (LT) 1:07.53; Veon (RB) 1:07.76; 400 free relay: Hinsdale Central (Yu, Chiappe, Kaufman, Shenusda); Lyons (Rosenberger, Mitchell, Everett, Dunn) 3:35.94.

*

Neuqua Valley sectional

team Results

Naperville Central 184; Naperville North 179; Rosary 179; Neuqua Valley 175; Oswego East 164; Waubonsie Valley 149; Plainfield Central 129; Metea Valley 119; West Chicago 55; West Aurora 23; IMSA 20; Lemont 13; St. Francis 6.

Advancing Individuals

200 medley relay: Plainfield Central (Avery, Kelly, Kramer, Olsen) 1:45.58; Waubonsie Valley (Hunt, Simpson, Steffl, Mathew) 1:47.24; Oswego East (McDowell, Wulff, Lloyd, Casas) 1:47.39; Neuqua Valley (McGovern, Hornstra, Eriechman, Soltys) 1:48.00; Naperville Central (Gallowich, Weeks, Ryan, Stevens) 1:48.23; Rosary (Canfield, Yager, Gosselin, Ricci) 1:48.65; Naperville North (Miles, Kinder, Dimatteo, Thomas) 1:49.01; Metea Valley (Davidson, Garza, Burson, Sandberg) 1:49.92; 200 free: Casas (OE) 1:52.82; Horn (NN) 1:54.46; Young (Ros) 1:54.80; 200 IM: Kramer (PC) 2:06.99; Yager (Ros) 2:07.13; Jacobs (NN) 2:07.21; Miles (NN) 2:08.70; Gosselin (Ros) 2:09.43; Gallowich (NC) 2:09.53; 50 free: Burson (MV) 23.73; Hart (Ros) 23.87; Sandberg (MV) 23.88; Hunt (WV) 23.90; Mathew (WV) 24.06; Ricci (Ros) 24.15; Stevens (NC) 24.24; Stoner (NN) 24.28; Malinski (NN) 24.29; McDowell (OE) 24.54; Kumaran (NV) 24.65; Diving: Dusel (NC) 460.25; Heiser (NC) 424.55; Sullivan (WA) 417.10; Voss (OE) 410.00; Beyer (NV) 397.55; Roth (NV) 369.50; Cast (MV) 367.10; Timken (OE) 341.45; Repsholdt (NN) 340.15; Schmult (NN) 339.40; 100 fly: Kramer (PC) 56.07; McGovern (NV) 56.71; Lloyd (OE) 57.18; Fergus (Ros) 57.50; Chuang (NN) 57.92; Rentz (Ros) 58.11; Guccione (NC) 58.38; Lesnicki (Lem) 58.47; Dimatteo (NN) 58.89; 100 free: Sandberg (MV) 51.72; Burson(MV) 51.82; Mathew (WV) 52.90; Young (Ros) 53.02; Soltys (NV) 53.10; Malinski (NN) 53.14; Avery (PC) 53.24; Thomas (NN) 53.54; Hart (Ros) 53.55; 500 free: Casas (OE) 5:03.88; McCallum (OE) 5:07.93; Lehane (NC) 5:09.78; 200 free relay: Waubonsie Valley (Steffl, Hunt, Tinney, Mathew) 1:36.74; Naperville North (Toner, Horn, Malinski, Jacobs) 1:36.85; Plainfield Central (Barney, Kelly, Kramer, Avery) 1:37.74; Neuqua Valley (Hornstra, Kumaran, Eriechman, Soltys) 1:37.76; Rosary (Hart, Ricci, Young, Yager) 1:38.03; Oswego East (McDowell, Wulff, Lloyd, Casas) 1:38.61; Naperville Central (Gallowich, Guccione, Sanford, Stevens) 1:38.73; 100 back: McGovern (NV) 56.30; Hunt (WV) 57.44; Gosselin (Ros) 57.73; Lehane (NC) 58.05; Avery (PC) 58.35; Davidsen (MV) 58.48; Kumaran (NV) 58.90; Kurkjian (MV) 58.95; McDowell (OE) 59.07; Cook (WC) 59.13; Lloyd (OE) 59.34; Canfield (Ros) 59.41; 100 breast: Kelly (PC) 1:05.64; Hornstra (NV) 1:05.69; Stevens (NC) 1:05.94; Hunt (WV) 1:06.17; Jacobs (NN) 1:06.39; Weeks (NC) 1:06.41; Montano (OE) 1:06.45; Wulff (OE) 1:06.71; Rentz (Ros) 1:06.84; Brockmeier (NV) 1:06.92; Yager (Ros) 1:07.70; 400 free relay: Naperville North (Stoner, Horn, Malinski, Jacobs) 3:32.42; Metea Valley (Kurkjian, Davisdson, Sandberg, Burson) 3:33.59; Neuqua Valley (Hornstra, Soltys, Dulaney, McGovern) 3:34.85; Naperville Central (Guccione, Ilseman, Sanford, Lehane) 3:36.89.

*

St. Charles East sectional

Team results

St. Charles East 319; St. Charles North 268.5; Bartlett 173; DeKalb 129; Jacobs 11; Glenbard North 98; Crystal Lake Central 71; Huntley 54; South Elgin 36; Elgin 23; Burlington Central 19.5; Marengo 18; St. Edward 7

Advancing indviduals

200 medley relay: St. Charles East (Morling, Hoyt, Herb, Nagler) 1:46.54; St. Charles North (Allendorfer, Kowaleski, Hutchinson, Sauer) 1:48.74; DeKalb (Olson, Keck, Miller, Flemming) 1:50.12; 200 free: Garvin (SCE) 1:51.06; Guyett (SCN) 1:52.82; Bindseil (SCE) 1:53.76; 200 IM: Herb (SCE) 2:07.33; Morling (SCE) 2:08.72; 50 free: Filipek (Bar) 23.57; Hoyt (SCE) 24.13; Hutchinson (SCN) 24.21; Stark (BC) 24.46; Diving: Ponte (SCN) 423.30; Schutz (SCN) 391.35; Ritter (SCE) 370.50; Williams (Gen) 364.05; 100 fly: Savegnago (GN) 57.35; O'Malley (SCE) 57.56; Homere (GN) 57.95; Johnson (SCE) 58.05; Hanning (Bart) 58.45; 100 free: Filipek (Bart) 52.27; Nagler (SCE) 52.98; 500 free: Garvin (SCE) 5:00.78; Guyett (SCN) 5:02.17; Bindseil (SCE) 5:03.14; 200 free relay: St. Charles North (Hutchinson, Sauer, Samuelson, Guyett) 1:37.11; St. Charles East (Hoyt, Nagler, Garvin, Bindseil) 1:38.45; 100 back: Morling (SCE) 56.86; Sauer (SCN) 57.53; Olson (DeK) 58.53; Savegnago (GN) 58.74; Hanning (Bart) 58.87; 100 breast: Hoyt (SCE) 1:04.78; Keck (DeK) 1:05.87; 400 free relay: St. Charles East (Garvin, Morling, Nagler, Bindseil) 3:34.97; St. Charles North (Sauer, Samuelson, Allendorfer, Zimmer) 3:36.16; Bartlett (Filipek, Hanning, Cichon, Cummins) 3:36.62.

*

BARRINGTON SECTIONAL

team results

Stevenson 274, Fremd 249, Barrington 241, Palatine 165, Prospect 104.

state qualifiers

200 medley relay: Fremd (Grzybek, Steinicki, Takumiya, Kneller) 1:46.58, Stevenson (Kirby, Bloodgood, Hannon, Kamin) 1:47.69; 200 free: Xiang (Stev) 1:51.19, Jacobsen (Bar) 1:51.51, Wawer (Stev) 1:51.67, Barnett (Bar) 1:54.66, King (Frm) 1:54.80; 200 IM: Vega (Bar) 2:10.49; 50 free: Scheitlin (Bar) :24.27, Godlewski (Wheeling) :24.30, Steinicki (Frm) :24.34, Kamin (Stev) :24.35, Morosan (Buffalo Grove) :24.38, Anderson (Pal) :24.61; Diving: Liva (Pros) 488.50, McTague (Frm) 366.90, Plichta (Frm) 362.35, Soto (Bar) 353.00, Morgan (Pal) 321.00; 100 fly: Takumiya (Frm) :57.55, A.Zahn (Pal) :58.45, Hannon (Stev) :58.66; 100 free: Xiang (Stev) :51.66, Wawer (Stev) :51.86, Anderson (Pal) :52.65, Scheitlin (Bar) :53.08, Kneller (Frm) :53.11; 500 free: Jacobsen (Bar) 4:58.57, Barnett (Bar) 5:03.13, Hannon (Stev) 5:03.24, King (Frm) 5:03.70, Salzman (Stev) 5:09.79; 200 free relay: Stevenson (Wawer, Kirby, Kamin, Klang) 1:37.25, Barrington (Vega, Scheitlin, Barnett, Jacobsen) 1:37.50, Fremd (Kneller, Osborn, King, Steinicki) 1:37.50; 100 back: Godlewski (Wheeling) :57.85, Grzybek (Frm) :58.31, Takumiya (Frm) :58.68, Kirby (Stev) :59.08; 100 breast: Rose (Cary-Grove) 1:05.44, Bloodgood (Stev) 1:06.09; 400 free relay: Stevenson (King, Kamin, Tomassetti, Wawer) 3:29.79, Barrington (Vega, Scheitlin, Barnett, Jacobsen) 3:31.89, Fremd (King, Kneller, Takimuya, Steinicki) 3:32.75.

*

GLENBROOK SOUTH SECTIONAL

team results

New Trier 275, Loyola Acad. 253, Glenbrook South 180, Evanston 164, Glenbrook North 152, Maine South 84, Niles North 81, Hersey 63, Deerfield 56, Niles West 54, Highland Park 28, Maine East 6, Woodlands Acad. 5, Regina Dominican 4.

*

state qualifiers

200 medley relay: New Trier (Lucenti, Wall, Gallagher, Girgenti) 1:45.89, Loyola Acad. (Jardeleza, Voss, Kyle, Andrew) 1:46.07, Evanston (Collins, Woods, Wolff, Lopez) 1:46.18, Glenbrook South (Moynihan, Wells, Capota, Chrones) 1:46.73, Deerfield (Powell, Rosenberg, Hansen, Kurzydlo) 1:49.76; 200 free: Tierney (LoyAc) 1:52.54, Helgeson (NiW) 1:53.07, Cordes (GbkN) 1:53.94, Ryan (NT) 1:54.30, Doolan (GbkN) 1:54.34, Green (NT) 1:54.50, Tierney (LoyAc) 1:54.58; 200 IM: Oliphant (GbkN) 2:06.70, Lucenti (NT) 2:07.02, Collins (Evn) 2:09.00; 50 free: Wall (NT) :23.64, Wells (GbkS) :23.68, Rushin (LoyAc) :24.12, Rosenberg (GbkN) :24.24, Bishop (NT) :24.67; Diving: Corboy (NT) 492.60, Ford (NT) 454.70, Browder (GbkS) 416.85, Bovino (Hers) 388.80, Budde (Evn) 376.00, Johnson (Hers) 353.45, Grad (Hers) 353.45, Grad (GbkN) 351.10, Coleman (GbkS) 340.35, Cullather (HP) 337.75, Gouvea (Evn) 326.55; 100 fly: Jardeleza (LoyAc) :56.90, Wolff (Evn) :56.99, Avdic (NiN) :57.02, Zitkus (MS) :57.49, Kyle (LoyAc) :57.66; 100 free: Helgeson (NiW) :52.50, Rosenberg (GbkN) :52.79, Cordes (GbkS) :52.82, Andrew (LoyAc) :53.03, Girgenti (NT) :53.27, Doolan (GbkN) :53.48; 500 free: Tierney (LoyAc) 5:01.30, Avdic (NiN) 5:03.64, Ryan (NT) 5:04.56; 200 free relay: Glenbrook South (Moynihan, Capota, Cordes, Wells) 1:35.95, Evanston (Wolff, Rosen, Lopez, Woods) 1:37.41, New Trier (Bishop, Fod, Retondo, Girgenti) 1:38.03, Loyola Acad. (Rushin, Andrew, Kyle, Tierney) 1:38.12, Glenbrook North (Rosenberg, Oliphant, Doolan, Fraser) 1:39.04, Maine South (Ferstel, Zitkus, Bender, Patrick) 1:39.21; 100 back: Jardeleza (LoyAc) :55.90, Zitkus (MS) :56.68, Powell (Dfld) :57.49, Kolar (LoyAc) :57.66, Collins (Evn) :58.05, Moynihan (GbkS) :48.23, Haden (Evn) :58.43, Christian (NT) :58l.56, Green (NT) :59.43; 100 breast: Wall (NT) 1:04.57, Lucenti (NT) 1:05.04, Oliphant (GbkN) 1:05.25, Woods (Evn) 1:05.34, Wells (GbkS) 1:05.97, Voss (LoyAc) 1:06.31, Lopez (Evn) 1:06.80, Chrones (GbkS) 1:07.13, Funck (LoyAc) 1:07.51; 400 free relay: Loyola Acad. (Kyle, Andrew, Jardeleza, Tierney) 3:32.21, New Trier, (Girgenti, Retondo, Wall, Bishop) 3:23.33, Glenbrook South (Capota, Cordes, Moynihan, Schneider) 3:34.05, Glenbrook North (Rosenberg, Oliphant, Baxamusa, Doolan) 3:35.13, Evanston (Wolff, Collins, Woods, Haden) 3:36.22.

*

200 free for Athletes with Disabilities: Figlioli (MS) 3:16.52, Mejia (GbkN) 3:51.28; 50 free for Athletes with Disabilities: Figlioli (MS) :41.23, Mejia (GbkN) :48.38; 100 free for Athletes with Disabilities: Figlioli (MS) 1:30.78, Mejia (GbkN) 1:47.18; 100 breaststroke for Athletes with Disabilities: Mejia (GbkN) 2:17.52.

*

Vernon Hills sectional

TEAM RESULTS

Lake Forest 299, Warren 225, Mundelein 220, Libertyville 215, Vernon Hills 108, McHenry 77, Woodstock North 64, Zion-Benton) 48, Waukegan 22

STATE QUALIFIERS

200-Yard Medley Relay: Libertyville (Robbins Neubauer Herchenbach Lex) 1:46.64; Warren (Barker, Delfeld, Grasty, Wells) 1:46.99; Lake Forest (Rancap, Smith, Carney, Meeks) 1:49.07.

200-Yard Freestyle Relay: Lake Forest (Pyshnenko, Meeks , Smith, R. Lanigan) 1:36.36;

Mundelein (Falconer, Kordik, Robb, Kozokar ) 1:36.75; Warren (Barker, Travelstead, Grasty, Wells) 1:37.36; Libertyville ( Richert, Davies, Herchenbach, Lex) 1:38.85.

400-Yard Freestyle Relay: Lake Forest (Pyshnenko, Nelson, C. Lanigan, R. Lanigan) 3:29.12; Mundelein (

Falconer, Kozokar, Robb, Kordik) 3:30.82.

200-Yard Freestyle: Falconer (Mundelein) 1:51.26, Nelson (Lake Forest) 1:52.09.

200-Yard Individual Medley R. Lanigan (Lake Forest ) 2:05.65, Richert (Libertyville) 2:09.18, Grasty (Warren) 2:09.58, Rinaldi (Lakes) 2:09.62.

50-Yard Freestyle: Pyshnenko (Lake Forest) 23.31, Wells (Warren) 24.00, Barker (Warren) 24.22, Kozokar (Mundelein) 24.66, Lex (Libertyville)24.66.

Diving :Dunleavy (Libertyville) 461.10, Codamon (Zion Benton) 448.55, Toland (Mundelein) 404.10, Donahue (Lake Forest) 403.95, White (Lake Forest.) 392.25, Paul (Libertyville) 340.65.

100-Yard Butterfly: R. Lanigan (Lake Forest ) 55.92, Matthys (McHenry) 56.82, Herchenbach (Libertyville) 57.48, Carney (Lake Forest) 58.43.

100-Yard Freestyle: Falconer (Mundelein) 50.16, Pyshnenko (Lake Forest) 51.94, Kozokar ( Mundelein), 52.58, Wells (Warren) 53.09.

500-Yard Freestyle: Nelson (Lake Forest) 5:00.62, Vondra (Lake Forest ) 5:06.62.

100-Yard Backstroke: Barker (Warren) 57.48, Rinaldi (Lakes) 58.40, C. Lanigan (Lake Forest ) 58.48, Rancap (Lake Forest) 59.16.

100-Yard Breaststroke: Kordik (Mundelein) 1:05.36, Neubauer (Libertyville)1:07.07, Smith (Lake Forest) 1:07.81.

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.