Breaking News Bar
updated: 10/25/2013 1:44 AM

Thursday's girls tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Thursday's results

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

IHSA State meet

Hosted by Palatine

team standings

1. Lake Forest 24; 2. Hinsdale Central 22, New Trier 22; 4. Stevenson 21, 5. Homewood-Flossmoor 16, Warren 16, Highland Park 16, Naperville Central 16; 9. Edwardsville 15; 10. Lyons 14; 11. Glenbard West 13; 12. Barrington 12, Glenbrook North 12, Oswego East 12; 15. Belleville West 10, Oak Park-River Forest 10, Maine South 10; 18. Springfield Sacred Heart-Griffin 9; 19. Prairie Ridge 8, Crystal Lake South 8, Geneva 8, Providence Catholic 8, Glenbrook North 8, Fenwick 8; 25. York 7, Kaneland 7, Carmel 7, Neuqua Valley 7; Hersey 6, West Aurora 6, De La Salle 6, Chicago University 6, Chicago Heights Marian 6, Crystal Lake Central 6, Danville 6, Nazareth Acad. 6, Benet Acad. 6, Normal University 6; 39. Hampshire 5, Mattoon 5, Morton 5, Fremd 5, Stagg 5; 44. Bartlett 4, Batavia 4, Belleville East 4, Chatham Glenwood 4, Timothy Christian 4, Grant 4, Joliet Catholic 4, Glenbard East 4, Moline 4, Mt. Carmel 4, Mt. Zion 4, Naperville North 4, East Richland 4, Rock Island 4, Rockford Guilford 4, Rolling Meadows 4; 60. Jacobs 3, Rosary 3, Champaign Centennial 3, Deerfield 3, Dunlap 3, Elk Grove 3, Evanston 3, Geneseo 3, Hoffman Estates 3, Thornton Fractional South 3, Morris 3, Normal Community West 3, Normal University 3, Ottawa 3, Niles West 3, Sycamore 3, Tinley Park 3; 77. IMSA 2, Charleston 2, St. Ignatius 2, Collinsville 2, East Peoria 2, Elgin 2, Lincoln-Way East 2, Lincoln-Way North 2, Glenbard South 2, Lockport 2, Mendon Unity 2, Prospect 2, Sandburg 2, Peoria Richwoods 2, Quincy Sr. 2, Rock Island Alleman 2, Rockford Boylan 2, Rockford Lutheran 2, Troy Triad 2, Vandalia 2, Woodstock 2; 98. Belleville Althoff 1, Carbondale 1, Centralia 1, Morgan Park 1, Whitney Young 1, Downers Grove South 1, Larkin 1, LaSalle-Peru 1, Lemont 1, Libertyville 1, Metamora 1, O'Fallon 1, Peoria Notre Dame 1, Rockford Auburn 1, Rockton Hononegah 1, Roxana 1, Teutopolis 1, Washington, Loyola Acad. 1.

*

singles

Championship Bracket

First Round

1. Alex Chatt (Lyons) d. Madison Duchaine (Washington) 6-0, 6-0; 2. Dahlia Keonavongsa (Elgin) d. Tomi Jo Mansel (Lockport) 6-3, 6-2; 3. Tyra Buss (Mt. Carmel) d. Jillian Atkenson (Stagg) 6-0, 6-0; 4. Christina Su (Normal Univ.) d. Kelley Hodyl (IC) 6-1, 6-1; 5. Michelle Linden (Barrington) d. Vinaya Rao (Stevenson) 6-1, 6-1; 6. Julia Thome (Crystal Lake South) d. Hanna Gibson (Oak Park-River Forest) 7-5, 6-3; 7. Madeline Kahn (Glenbrook North) d. Jaclyn Shan (East Richland) 6-1, 6-0; 8. Haley Wilcox (Tinley Park) d. Grace Krueger (Geneva) 6-1, 6-2; 9. Gaby Rosales (Chicago Heights Marian) d. Jessica Ampel (Evanston) 6-0, 6-2; 10. Megan Balgemann (Mt. Zion) d. Sarah Rosen (Rockford Boylan) 7-6(5), 4-6, 6-1; 11. Caroline Maltby (Glenbard West) d. Margaret McPherrin (St. Ignatius) 6-0, 6-3; 12. Samantha Schrepferma (Kaneland) d. Emily Lombardi (Edwardsville) 6-0, 6-1; 13. Kayleigh Thurwalker (Belleville West) d. Alexandra Kerr (Rock Island Alleman) 6-0, 6-0; 14. Sydney Lynch (Springfield Sacred Heart-Griffin) d. Amanda Vadeboncoeur (Danville) 6-0, 6-0; 15. Alex Mella (Warren) d. Rachel Dose (Peru (St. Bede) 6-0, 6-0; 16. Sara Magnuson (Hersey) d. Anusha Pai (Neuqua Valley) 6-0, 6-1; 17. Annemarie Emme (Glenbrook South) d. Megan Davy (Morris) 6-0, 6-0; 18. Nikita Berger (Mendon Unity) d. Hope Ritter (Lincoln-Way East) 6-2, 3-6, 6-2; 19. Laura Gutierrez (Fenwick) d. Nina Bertino (Joliet Catholic) 6-2, 6-1; 20. Hannah Hougland (Hampshire) d. Holley Wright (Teutopolis) 6-1, 6-3; 21. Taylor Tamblyn (New Trier) d. Tori Lindsay (O'Fallon) 6-0, 6-1; 22. Callie Schmit (Prairie Ridge) d. Alexis Fletcher (Oak Lawn Community) 6-1, 6-0; 23. Gaby Schoenberg (Grant) d. Shannon Daniell (Mattoon) 6-0, 6-0; 24. Sajela Harlow (Oswego East) d. Lauren Neitzel (Champaign Centennial) 6-4, 6-1; 25. Isabella Lorenzini (Hinsdale (Central) d. Annie Rivera (York) 6-0, 6-0; 26. Courtney Lang (Hoffman Estates) d. Lisa Gawron (Lemont) 6-0, 6-2; 27. Nicole Tyulpa (Rock Island) d. Alexis McCarthy (Troy Triad) 6-0, 6-1; 28. Jessica Rosenberg (Highland Park) d. Lauren Butler (Carbondale) 6-1, 6-3; 29. Christina Zordani (Lake Forest) d. Tia Norris (Rockton Hononegah) 6-0, 6-0; 30. Dhanya Asokumar, Chicago (University) d. Nora McClure, Batavia, 6-0, 6-1; 31. Leah Tzakis (Benet Acad.) d. Allison Lessner (Homewood-Flossmoor) 6-2, 6-1; 32. Julie Martin (Morton) d. Elizabeth James (Peoria Christian) 6-7(4-7) 6-2, 6-4.

*

33. Laura Seadler (Springfield Sacred Heart-Griffin) d. Meghan Mediratta (Rockford Auburn) 6-1, 6-0; 34. Ali Bush (Glenbard West) d. Sarah Wurster (Plainfield Central) 7-5, 6-0; 35. Molly Nguyen (Mattoon) d. Emily Uzer (F.W. Parker) 7-6(4), 6-1; 36. Carol Finke (New Trier) d. Caroline Levy (Barrington) 6-0, 6-1; 37. Hannah Blythe (Vandalia) d. Hannah Seaton (Mt. Carmel) 6-3, 6-4; 38. Emily Stefancic (West Aurora) d. Andie Doyle, Frankfort (Lincoln-Way East) 6-2, 6-1; 39. McKenna Byrne (Timothy Christian) d. Meryl Hansana (Larkin) 6-2, 6-1; 40. Krista Wilson (Normal Community West) d. Caroline Ryba (Glenbrook South) default; 41. Casey Frommer (Highland Park) d. Lizzie McClure (Peoria Notre Dame) 6-0, 6-0; 42. Haleigh Porter (Homewood-Flossmoor) d. Teresa Boerma (Champaign Centennial) 6-0, 6-0; 43. Natalie Favia (Prairie Ridge) d. Molly Angell (Ottawa) 7-5, 6-2; 44. Khalia Powell (De La Salle) d. Angelina Ye (Sycamore) 6-3, 7-6(2); 45. Coco Tzakis (Benet Acad.) d. Michelle Legatzke (Geneseo) 6-1, 6-2; 46. Sophia Haleas (Hinsdale Central) d. Kaylie Comley (Belleville West) 6-0, 6-0; 47. Christina Rao (Carmel) d. Nicole Pamphilis (Stagg) 6-2, 6-2; 48. Elizabeth Zordani (Lake Forest) d. Kylie McCarthy (Troy Triad) 6-0, 6-0; 49. Ana Karpetiani (Hersey) d. Niusha Daneshdoost (Carbondale) 6-2, 6-4; 50. Leigh Friedman (Maine South) d. Mackenzie Shelton (O'Fallon) 6-0, 6-0; 51. Maegan Flight (Charleston) d. Katherine Kaczmarz (Lincoln-Way West) 6-3, 6-0; 52. Karyna Bihel (Warren) d. Jelena Vujanic (Elk Grove) 6-1, 3-6, 6-2; 53. Carla O'Bryne (St. Ignatius) d. Molly Traverso (Sandburg) 6-3, 6-2; 54. Kirby Einck (Geneva) d. Jasmine Owens (Oak Park-River Forest) 6-0, 6-0; 55. Ashley Kosy (Jacobs) d. Rachel Odin (Glenwood) 6-1, 6-0; 56. Lexie Petrovic (Nazareth Acad.) d. Olivia Lee (Normal (Univ.) 6-1, 6-1; 57. Jaiere Harlow (Oswego East) d. Jen O'Neil (Princeton) 6-2, 6-0; 58. Priscilla Palermo (Glenbard East) d. Grace Park (Dunlap) 6-1, 6-0; 59. Eliza Kirov (Niles West) d. Paige Wing (York) 6-0, 6-0; 60. Zoe Manion (Stevenson) d. Bryttish Burts (Thornton Fractional South) 6-0, 6-2; 61. Ana Fedmasu (Woodstock) d. Megan Collins (Rockford Boylan) 6-1, 6-2; 62. Callaghan Adams (Edwardsville) d. Taylor Ellis (Danville) 6-3, 6-1; 63. Hannah Davis (Providence Catholic) d. Jenny Walters (Effingham St. Anthony) 6-1, 6-1; 64. Tiffany Chen (Naperville Central) d. Olivia Ray (Moline) 6-1, 6-0.

*

Second Round

97. Alex Chatt (Lyons) d. Dahlia Keonavongsa (Elgin) 6-1, 6-0; 98. Tyra Buss (Mt. Carmel) d. Christina Su (Normal Univ.) 6-1, 6-1; 99. Michelle Linden (Barrington) d. Julia Thome (Crystal Lake South) 6-2, 7-6(4); 100. Madeline Kahn (Glenbrook North) d. Haley Wilcox (Tinley Park) 5-7, 6-4, 6-3; 101. Gaby Rosales (Chicago Heights Marian) d. Megan Balgemann (Mt. Zion) 6-0, 6-0; 102. Caroline Maltby (Glenbard West) d. Samantha Schrepferma (Kaneland) 7-6(2) 4-6, 6-3; 103. Kayleigh Thurwalker (Belleville West) d. Sydney Lynch (Springfield Sacred Heart-Griffin) 6-3, 6-0; 104. Alex Mella (Warren) d. Sara Magnuson (Hersey) 6-2, 6-1; 105. Annemarie Emme (Glenbrook South) d. Nikita Berger (Mendon Unity) 6-1, 6-2; 106. Laura Gutierrez (Fenwick) d. Hannah Hougland (Hampshire) 6-0, 7-5; 107. Taylor Tamblyn (New Trier) d. Callie Schmit (Prairie Ridge) 6-1, 6-2; 108. Sajela Harlow (Oswego East) d. Gaby Schoenberg (Grant) 6-2, 4-6, 6-4; 109. Isabella Lorenzini (Hinsdale Central) d. Courtney Lang (Hoffman Estates) 6-1, 6-0; 110. Nicole Tyulpa (Rock Island) d. Jessica Rosenberg (Highland Park) 6-0, 6-1; 111. Christina Zordani (Lake Forest) d. Dhanya Asokumar (Chicago (Univ.) 6-1, 6-0; 112. Leah Tzakis (Benet Acad.) d. Julie Martin (Morton) 6-0, 6-0; 113. Laura Seadler (Springfield Sacred Heart-Griffin) d. Ali Bush (Glenbard West) 2-6, 6-4, 6-1; 114. Carol Finke (New Trier) d. Molly Nguyen (Mattoon) 6-1, 6-2; 115. Emily Stefancic (West Aurora) d. Hannah Blythe (Vandalia) 6-1, 6-1; 116. McKenna Byrne (Timothy Christian) d. Krista Wilson (Normal Community West) 6-1, 6-0; 117. Haleigh Porter (Homewood-Flossmoor) d. Casey Frommer (Highland Park) 6-1, 6-4; 118. Khalia Powell (De La Salle) d. Natalie Favia (Prairie Ridge) 6-2, 6-1; 119. Sophia Haleas (Hinsdale Central) d. Coco Tzakis (Benet Acad.) 7-5, 6-1; 120. Elizabeth Zordani (Lake Forest) d. Christina Rao (Carmel) 6-0, 6-0; 121. Leigh Friedman (Maine South) d. Ana Karpetiani (Hersey) 6-0, 6-3; 122. Karyna Bihel (Warren) d. Maegan Flight (Charleston) 6-2, 6-0; 123. Kirby Einck (Geneva) d. Carla O'Bryne (St. Ignatius) 6-3, 6-0; 124. Lexie Petrovic (Nazareth Acad.) d. Ashley Kosy (Jacobs) 6-0, 6-0; 125. Priscilla Palermo (Glenbard East) d. Jaiere Harlow (Oswego East) 6-0, 6-3; 126. Zoe Manion (Stevenson) d. Eliza Kirov (Niles West) 6-2, 6-1; 127. Callaghan Adams (Edwardsville) d. Ana Fedmasu (Woodstock) 7-6(1), 7-6(3); 128. Tiffany Chen (Naperville Central) d. Hannah Davis (Providence Catholic) 6-3, 6-0.

*

Third Round

177. Alex Chatt (Lyons) d. Tyra Buss (Mt. Carmel) 6-1, 6-2; 178. Michelle Linden (Barrington) d. Madeline Kahn (Glenbrook North) 6-0, 6-2; 179. Gaby Rosales (Chicago Heights Marian) d. Caroline Maltby (Glenbard West) 6-0, 6-0; 180. Kayleigh Thurwalker (Belleville West) d. Alex Mella (Warren) 3-6, 6-2, 7-5; 181. Annemarie Emme (Glenbrook South) d. Laura Gutierrez (Fenwick) 6-1, 6-3; 182. Taylor Tamblyn (New Trier) d. Sajela Harlow (Oswego East) 7-5, 6-2; 183. Isabella Lorenzini (Hinsdale Central) d. Nicole Tyulpa (Rock Island) 7-6(5) 6-4; 184. Christina Zordani (Lake Forest) d. Leah Tzakis (Benet Acad.) 6-1, 6-1; 185. Carol Finke (New Trier) d. Laura Seadler (Springfield Sacred Heart-Griffin) 6-0, 6-0; 186. Emily Stefancic (West Aurora) d. McKenna Byrne (Timothy Christian) 7-5, 6-0; 187. Khalia Powell (De La Salle) d. Haleigh Porter (Homewood-Flossmoor) 6-3, 6-1; 188. Elizabeth Zordani (Lake Forest) d. Sophia Haleas (Hinsdale Central) 6-0, 6-0; 189. Karyna Bihel (Warren) d. Leigh Friedman (Maine South) 6-1, 6-1; 190. Lexie Petrovic (Nazareth Acad.) d. Kirby Einck (Geneva) 6-2, 6-1; 191. Zoe Manion (Stevenson) d. Priscilla Palermo (Glenbard East) 6-3, 6-2; 192. Tiffany Chen (Naperville Central) d. Callaghan Adams (Edwardsville) 6-0, 6-0.

*

doubles

Championship Bracket

First Round

1. Kendall Kirsch/Alexxis Kiven (Stevenson) d. Nicole Kaplan/Devon Mitchell (Whitney Young) 6-1, 6-0; 2. Janey Knuth/Kelly Custer (Rockford Boylan) d. Jacklyn Gunn/Gressa Olson (Champaign Centennial) 6-3, 6-3; 3. Morgan Colbert/Maddie Lombardi (Edwardsville) d. Leeza Bodnar/Silvia Kulbokas (Stagg) 6-2, 6-2; 4. Kelly Ruane/Maggie Ruane (Providence Catholic) d. Kayla Schwan/Emma May (Elgin Acad.) 6-1, 6-2; 5. Catherine Orfanos/Margaux Miller (Lake Forest) d. Malarie Hargrave/Elise Thomson (Mt. Carmel 6-0, 6-0; 6. Julia Li/Jessica Hu (Naperville North) d. Becca Eller/Melissa Ringenberg (Metamora) 6-2, 6-1; 7. Jennifer Gates/Gabriella Gregorio (Bartlett) d. Miya Coleman/Victoria Lancaster (Latin) ; 8. Olivia Scaturro/Maddie Swiecicki (Collinsville) d. Maggie Hughes/Elizabeth Ficarella (Glenbard West) 7-5, 6-4; 9. Nicole Berkman/Janine Cooper (Highland Park) d. Katie Wellner/Anna Konczak (LaSalle-Peru) 6-1, 6-0; 10. Colette O'Regan/Hailey Koretz (Glenbrook North) d. Delaney Flattery/Jane Grieser (Springfield Sacred Heart-Griffin) 6-3, 6-1; 11. Kelsey Laktash/Rachel Rasmussen (Crystal Lake South) d. Maggie Hanna/Allison Tomal (Fremd) 6-4, 6-0; 12. Alyssa Ray/Molly McPherson (Moline) d. Taylor Deters/Ashley Hemmen (Teutopolis) 6-0.6-1; 13. Timara Maxwell/Sophia Osabuohien (Homewood-Flossmoor) d. Randi Wilson/Abigail Kayman (York) 6-0, 6-1; 14. Hannah Bailey/Rachel Scherer (Morton) d. Sarah Florek/Hannah Richardson (Lincoln-Way Central) 6-3, 6-0; 15. Samantha Sherman/Meghan Hickey (Lyons) d. Angelica Emmanouil/Madison Jurcenko (Kaneland) 7-5, 6-7(8), 6-2; 16. Olivia Luby/Kate Kremin (Evanston) d. Rachel Kaiser/Sara Stremming (Mattoon) 6-0, 6-0; 17. Evelyn Youel/Jillian Wallace (Crystal Lake Central) d. Jenna Brambora/Rachel Rettger (Glenbard South) 6-0, 6-3; 18. Audrey Angelos/Anna Rossa (Oak Park-River Forest) d. Hana Khatib/Jennifer Lee (Lockport) 6-1, 6-4; 19. Alexis Blackmon/Leena Hwang (Oswego East) d. Max Mella/Courtney Sunday (Warren) 5-7, 6-0, 6-3; 20. Peyton Cole/Natalie Odin (Glenwood) d. Lauren Woznicki/Maura Lynch (St. Ignatius) 7-5, 6-3; 21. Kamila Czosnyka/Marti Wind (Maine South) d. Alex Hodges/Emily Hodges (Lincoln-Way North) 6-1, 6-3; 22. Monica Patthana/Julie Schreiner (Hampshire) d. Emma Melichar/Madelyn Skinner (Belleville Althoff) 6-1, 6-7(4), 6-1; 23. Jessica Burns/Abby Kosharek (Normal Community) d. Miranda Bouwer/Hilary Van Drunen (Lansing Illiana Christian) 6-0, 6-2; 24. Anna Donoghue/Addie Hirsch (Barrington) d. Lauren Hogan/Sarah Van Hoe (Rock Island Alleman) 6-3, 6-2; 25. Rugile Valiunaite/Katie Lee (Hinsdale Central) d. Courtney Foggie/Kaelyn Pace (Marist) 6-0, 6-1; 26. Meaghan Bedigian/Sara Furukawa (Naperville Central) d. Christina Santiago/Lauren Saiki (Prospect) 6-2, 6-2; 27. Kelsey Shipman/Alex Kauble (East Richland) d. Brooke LeFevre/Sydnee Unterberg (Batavia) 6-0, 6-1; 28. Monica Davy/Leah Lines (Morris) d. Madeline Wagner/Aleksandra Grabowski (Libertyville) 7-6(4) 6-4; 29. Cammy Frei/Lily Schroeder (New Trier) d. Samantha Owsley/Sydney Owsley (Roxana) 6-0, 6-0; 30. Kylee Giebelhausen/Sarah Kurth (East Peoria) d. Elle Wells/Katie Hartmann (Centralia) 5-7, 6-0, 6-4; 31. Rachael Lewis/Rebecca Lewis (Danville) d. Abigail Kumar/Erin Van Kampen (Timothy Christian) 6-0, 6-0; 32. Lilly Endsley/Linnea Endsley (Rockford Guilford) d. Megan Crosby/Mara Lebo (Mt. Zion) 6-4, 6-0.

*

33. Dana Balk/Ana Sprajcer (Fenwick) d. Shalby Daniel/West Courtney (Morgan Park) 6-2, 7-5; 34. Victoria Falk/Colleen Morris (Lake Forest) d. Kristine Park/Andra Sabou (Niles West) 6-0, 6-0; 35. Margo Hess/Emma Hazel (Geneva) d. Hayley Kent/Jessica VanOosten (Dixon) 6-0, 6-2; 36. Michelle Kannenberg/Kathleen Felicelli (Carmel) d. Nikki Steiner/Katelyn Foppe (Troy Triad) 6-1, 6-3; 37. Riti Vohra/Taylor Hershey (Neuqua Valley) d. Willa Olson/Sophie Kim (Champaign Centennial) 6-1, 6-0; 38. Drew Menzel/Grace Norgaard (Glenbard West) d. Corinne Hildebrandt/Fiona McCullough (South Elgin) 6-0, 6-1; 39. Avery Rainwater/Katie Toohill (Normal Community) d. Molly Murray/Kenzie Barr (Rockford Boylan) 6-2, 6-2; 40. Blaire Porter/Angela Avgerinos (York) d. Jessie Arenson/Ariel Lozovsky (Deerfield) 6-3, 6-3; 41. Hailey Bruining/Brittney Kupiec (Lockport) d. Mariah Cavanaugh/Bailey Bradish (Ottawa) 6-4, 6-4; 42. Savannah Martin/Rebecca McIsaac (Belleville East) d. Catie Raney/Gauri Kaushal (Mt. Vernon) 6-1, 6-2; 43. Megan Conlin/Andrea Goyao (Rosary) d. Mykennah Allen/Alexis Halbrook (Shelbyville) 6-0, 6-1; 44. Martina Dragoytchev/Jessica Chepurda (Glenbrook South) d. Mikaela Jasinski/Kathryn Parrish (Dunlap) 6-0, 6-0; 45. Sarah Boyd/Delaney O'Donnell (Quincy Sr.) d. Elena Breer/Allison Vogt (Teutopolis) 6-3, 6-1; 46. Allie Kemph/Jackie Kemph (Rolling Meadows) d. Grace Furlong/Raquel Hamstra (Chicago Christian) 6-2, 6-1; 47. Sam Pietruszynski/Meg Witt (Lincoln-Way North) d. Claudia McGee/Janay Stowers (Hillcrest) 6-0, 6-3; 48. Danielle Burich/Erika Oku (Hinsdale Central) d. Anna Kuechenberg/Mikaela McNally (Prairie Ridge) 6-0, 6-3; 49. Hannah Morgan/Carly Kasicki (Rockford Lutheran) d. Grace Anderson/Monica Lewis (Chicago University) 6-5, 6-7(3), 6-4; 50. Alex Wolkoff/Catherine MacKinnon (New Trier) d. Lauryn Oleson/Nicole Taimoorazy (Bloomington Central) 6-3, 6-1; 51. Brittany Henry/Kaela Mack (Homewood-Flossmoor) d. Tamara Funke/Jantzen Rosales (Huntley) 6-1, 5-7, 6-1; 52. Cindy Liu/Cass Goldner (Naperville Central) d. Mikayla Schultz/Lauren Vrabel (Warren) 6-1, 6-3; 53. Kristen Doty/Katie Ervin (Mattoon) d. Haley Griffith/Lisa Noggle (Rochelle) 6-1, 6-4; 54. Jenny Mizikar/Amelia Cogan (Batavia) d. Tiffany Bui/Janine Urgello (Downers Grove South) 6-3, 6-1; 55. Isabel Cross/Gina Santarelli (Springfield Sacred Heart-Griffin) d. Maddie Fox/Carley George (Crystal Lake Central) 6-4, 4-6, 6-4; 56. Mallory Abert/Megan LaRose (Edwardsville) d. Nahee Park/Emily Ling, Aurora (IMSA) 6-3, 6-2; 57. Priya Sharma/Allia Abunaim (Sandburg) d. Stefanie Hunniford/Jacqui Michuda (Lincoln-Way East) 6-4, 6-2; 58. Jillian Kaehler/Maggie Schwartz (Lyons) d. Claire Goldhammer/Olivia Elger (Peoria Richwoods) 6-2, 6-4; 59. Maddie Bauer/McCoy Hutchison (Joliet Catholic) d. Sanny Ingersoll/Abbey Holtkamp (Centralia) 6-1, 6-3; 60. Kaylin Dong/Michelle Tulchinskay (Stevenson) d. Audrey Jensen/Nicole Shan (East Richland) 6-0, 6-0; 61. Lizzie Raab/Kimberly Rhum (Highland Park) d. Samantha Carr/Anna Teggatz (Rock Island) 6-1, 6-4; 62. Blair Hollenbeck/Gabi Papachrisanthou (Belleville West) d. Abby Witkowski/Caroline Witkowski (Loyola Acad.) 4-6, 6-2, 6-2; 63. Caroline Freeman/Alice Zhang (Fremd) d. Sarah Dirkse/Annika Zeilstra (Timothy Christian) 3-6, 7-6(6), 7-6(3); 64. Taylor Arends/Tess Trinka (Oak Park-River Forest) d. Amy Shah/Neha Patel (Danville) 6-0, 6-0.

*

Second Round

97. Kendall Kirsch/Alexxis Kiven (Stevenson) d. Janey Knuth/Kelly Custer (Rockford Boylan) 6-0, 6-0; 98. Kelly Ruane/Maggie Ruane (Providence Catholic) d. Morgan Colbert/Maddie Lombardi (Edwardsville) 6-2, 6-4; 99. Catherine Orfanos/Margaux Miller (Lake Forest) d. Julia Li/Jessica Hu (Naperville North) 6-1, 6-2; 100. Jennifer Gates/Gabriella Gregorio (Bartlett) d. Olivia Scaturro/Maddie Swiecicki (Collinsville) 6-1, 6-0; 101. Nicole Berkman/Janine Cooper (Highland Park) d. Colette O'Regan/Hailey Koretz (Glenbrook North) 6-1, 6-1; 102. Kelsey Laktash/Rachel Rasmussen (Crystal Lake South) d. Alyssa Ray/Molly McPherson (Moline) 7-6(4), 7-5; 103. Timara Maxwell/Sophia Osabuohien (Homewood-Flossmoor) d. Hannah Bailey/Rachel Scherer (Morton) 6-2, 6-3; 104. Samantha Sherman/Meghan Hickey (Lyons) d. Olivia Luby/Kate Kremin (Evanston) 6-3, 6-1; 105. Evelyn Youel/Jillian Wallace (Crystal Lake Central) d. Audrey Angelos/Anna Rossa (Oak Park-River Forest) 6-0, 6-0; 106. Alexis Blackmon/Leena Hwang (Oswego East) d. Peyton Cole/Natalie Odin (Glenwood) 6-1, 6-4; 107. Kamila Czosnyka/Marti Wind (Maine South) d. Monica Patthana/Julie Schreiner (Hampshire) 6-0, 6-1; 108. Anna Donoghue/Addie Hirsch (Barrington) d. Jessica Burns/Abby Kosharek (Normal Community) 6-3, 1-6, 6-3; 109. Rugile Valiunaite/Katie Lee (Hinsdale Central) d. Meaghan Bedigian/Sara Furukawa (Naperville Central) 6-3, 6-4; 110. Kelsey Shipman/Alex Kauble (East Richland) d. Monica Davy/Leah Lines (Morris) 6-2, 6-1; 111. Cammy Frei/Lily Schroeder (New Trier) d. Kylee Giebelhausen/Sarah Kurth (East Peoria) 6-0, 6-1; 112. Rachael Lewis/Rebecca Lewis (Danville) d. Lilly Endsley/Linnea Endsley (Rockford Guilford) 6-2, 6-2; 113. Victoria Falk/Colleen Morris (Lake Forest) d. Dana Balk/Ana Sprajcer (Fenwick) 6-1, 6-0; 114. Michelle Kannenberg/Kathleen Felicelli (Carmel) d. Margo Hess/Emma Hazel (Geneva) 6-0, 6-1; 115. Drew Menzel/Grace Norgaard (Glenbard West) d. Riti Vohra/Taylor Hershey (Neuqua Valley) 6-2, 6-3; 116. Blaire Porter/Angela Avgerinos (York) d. Avery Rainwater/Katie Toohill (Normal Community) 6-1, 6-2; 117. Savannah Martin/Rebecca McIsaac (Belleville East) d. Hailey Bruining/Brittney Kupiec (Lockport) 6-1, 6-0; 118. Martina Dragoytchev/Jessica Chepurda (Glenbrook South) d. Megan Conlin/Andrea Goyao (Rosary) 6-3, 6-4; 119. Allie Kemph/Jackie Kemph (Rolling Meadows) d. Sarah Boyd/Delaney O'Donnell (Quincy Sr.) 6-2, 6-1; 120. Danielle Burich/Erika Oku (Hinsdale Central) d. Sam Pietruszynski/Meg Witt (Lincoln-Way North) 6-1, 6-0; 121. Alex Wolkoff/Catherine MacKinnon (New Trier) d. Hannah Morgan/Carly Kasicki (Rockford Lutheran) 6-3, 7-5; 122. Cindy Liu/Cass Goldner (Naperville Central) d. Brittany Henry/Kaela Mack (Homewood-Flossmoor) 6-1, 6-2; 123. Jenny Mizikar/Amelia Cogan (Batavia) d. Kristen Doty/Katie Ervin (Mattoon) 6-0, 6-0; 124. Mallory Abert/Megan LaRose (Edwardsville) d. Isabel Cross/Gina Santarelli (Springfield Sacred Heart-Griffin) 6-1, 6-0; 125. Jillian Kaehler/Maggie Schwartz (Lyons) d. Priya Sharma/Allia Abunaim (Sandburg) 6-4, 6-2; 126. Kaylin Dong/Michelle Tulchinskay (Stevenson) d. Maddie Bauer/McCoy Hutchison (Joliet Catholic Acad.) 6-1, 6-1; 127. Lizzie Raab/Kimberly Rhum (Highland Park) d. Blair Hollenbeck/Gabi Papachrisanthou (Belleville West) 6-3, 6-2; 128. Taylor Arends/Tess Trinka (Oak Park-River Forest) d. Caroline Freeman/Alice Zhang (Fremd) 6-0, 6-0.

*

Third Round

177. Kendall Kirsch/Alexxis Kiven (Stevenson) d. Kelly Ruane/Maggie Ruane (Providence Catholic) 6-0, 6-1; 178. Catherine Orfanos/Margaux Miller (Lake Forest) d. Jennifer Gates/Gabriella Gregorio (Bartlett) 7-6(5), 6-3; 179. Nicole Berkman/Janine Cooper (Highland Park) d. Kelsey Laktash/Rachel Rasmussen (Crystal Lake South) 6-1, 6-3; 180. Timara Maxwell/Sophia Osabuohien (Homewood-Flossmoor) d. Samantha Sherman/Meghan Hickey (Lyons) 6-2, 6-0; 181. Evelyn Youel/Jillian Wallace (Crystal Lake Central) d. Alexis Blackmon/Leena Hwang (Oswego East) ; 182. Kamila Czosnyka/Marti Wind (Maine South) d. Anna Donoghue/Addie Hirsch (Barrington) 6-0, 6-3; 183. Rugile Valiunaite/Katie Lee (Hinsdale Central) d. Kelsey Shipman/Alex Kauble (East Richland) 4-6, 6-2, 6-0; 184. Cammy Frei/Lily Schroeder (New Trier) d. Rachael Lewis/Rebecca Lewis (Danville) 6-2, 6-2; 185. Victoria Falk/Colleen Morris (Lake Forest) d. Michelle Kannenberg/Kathleen Felicelli (Carmel) 6-3, 7-6(4); 186. Blaire Porter/Angela Avgerinos (York) d. Drew Menzel/Grace Norgaard (Glenbard West) 6-2, 1-6, 6-3; 187. Martina Dragoytchev/Jessica Chepurda (Glenbrook South) d. Savannah Martin/Rebecca McIsaac (Belleville East) 6-3, 6-4; 188. Danielle Burich/Erika Oku (Hinsdale Central) d. Allie Kemph/Jackie Kemph (Rolling Meadows) 6-1, 6-2; 189. Cindy Liu/Cass Goldner (Naperville Central) d. Alex Wolkoff/Catherine MacKinnon (New Trier) 6-2, 6-1; 190. Mallory Abert/Megan LaRose (Edwardsville) d. Jenny Mizikar/Amelia Cogan (Batavia) 7-6(5), 3-6, 7-6(3); 191. Kaylin Dong/Michelle Tulchinskay (Stevenson) d. Jillian Kaehler/Maggie Schwartz (Lyons) 6-3, 7-5; 192. Taylor Arends/Tess Trinka (Oak Park-River Forest) d. Lizzie Raab/Kimberly Rhum (Highland Park) 6-0, 6-0.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.