Daily Herald - Suburban Chicago's source for news This copy is for personal, non-commercial use. To order presentation-ready copies for distribution you can: 1) Use the "Reprint" button found on the top and bottom of every article, 2) Visit reprints.theygsgroup.com/dailyherald.asp for samples and additional information or 3) Order a reprint of this article now.
Article updated: 10/14/2013 11:56 PM

Monday's boys golf scoreboard

Monday's results

*

Huntley Sectional

At Blackstone Golf Club, Marengo

TEAM SCORES

State qualifiers -- 1. Deerfield 302, 2. St. Viator 306, 3. Prospect 307

Other team scores -- 4. Huntley 308, 5. Lake Forest 312, 6. Jacobs 312, 7. Carmel 313, 8. Barrington 314, 9. Mundelein 319, 10. Crystal Lake Central 334, 11. Prairie Ridge 337, 12. Rockton Hononegah 340.

state qualifiers

Medalist -- Johnson (Prospect) 71.

Advancing individuals --

73 -- Moore (Carmel)

74 -- Meitus (Highland Park), Flavin (Highland Park)

75 -- Farnam (Prairie Ridge), Ramsett (Jacobs), DePrey (Cary-Grove)

76 -- Craig (Huntley), Cigelnik (Mundelein), Batliner (Barrington), Boyle (Jacobs)

Advancing TEAMS

Deerfield -- Kelsey 72, Bagg 74, Krugman 80, Dickman 77, Kenyon 87, Shimamoto 79. St. Viator -- Renner 74, Carlson 81, Warner 75, Luthringshausen 79, Fitzmaurice 78. Prospect -- Johnson 71, Dahlstrom 84, Gavin 83, Tenuta 75, Kavanagh 79, Schwister 82.

*

Class 3A Naperville Central sectional

Springbrook Golf Course

Team REsults

Hinsdale Central 300; Wheaton Warrenville South 309; Benet 311; Lyons Township 312; St. Charles East 317; Naperville North 322; Naperville Central 325; Addison Trail 329; Geneva 329; Conant 335; Glenbard North 341

Advancing Individuals

Medalist -- Will Kelly (WWS) 70; Kyle Tintera (GN) 72; Jon Hudson (LT) 73; Jack Korzon (Downers South) 74; Dan Hudson (LT) 75; Connor Morency (Wheaton North) 75; Will Hanson (Glenbard West) 75; Eddie Lieser (NC) 76; Raghav Cherala (St. Charles North) 76; Trent Caraher (DGS) 76; Jason Marrs (Waubonsie Valley) 77.

Advancing Teams

Hinsdale Central -- O'Reilly 72; Li 75; Dolehide 76; Shepherd 77; Yoo 80; Filer 81. Wheaton Warrenville South -- Kelly 70; Dale 78; Dahlquist 80; S. McCaffrey 81; Denman 81; B. McCaffrey. Benet -- Bassetto 73; Carroll 78; Johnson 80; Rogers 80; VanEekeren 83; Ferconio 85.

*

Class 2A Sectional, Freeport

At Park Hills Golf Course

TEAM SCORES

Boylan Catholic 310, Burlington Central 317, Sterling 331, Marian 333, Aurora Central Catholic 334, Kaneland 335, Rock Falls 342, Vernon Hills 345, Marengo 350, Dixon 360, Antioch 361, Winnebago 384.

State Qualifiers

Medalist -- DIxon (DHS) 71.

Advancing Individuals -- Dixon (DHS) 71, Hahn (R-B) 74, Harreld (ACC) 76, Radwanski (Marian) 77, Lucca (G-K) 77, Gosden (WA) 77, Simonini (Marengo) 78, Yonkovich (K) 78, Tichler (RF) 78, Spear (WA) 78.

Advancing TEAM RESULTS

Boylan Catholic -- Slattery 74, Gorman 75, Marsili 80, Schmid 81. Burlington Central -- Weber 74, Niesel 80, A. Sherman 81, J. Sherman 82. Sterling -- Hurley 76, Sinn 79, Sisson 87, Rehmert 89.

*

Class 2A Nazareth sectional

Broken Arrow

Team Results

Glenbard South 317; St. Francis 339; Montini 343; Nazereth 346; Oak Forest 350; Lincoln-Way West 352; Illiana Christain 356; Chicago Christian 360; Morris 362; Chicago Latin 364; Joliet Catholic 371.

Advancing individuals

Medalist -- Russell Matos (GS) 74; Velez (St. Laurence) 77; Karwoski (OF) 78; Zandstra (IC) 78; Knights (LWW) 78; Mattea (JC) 78; Massey (IC) 80; Dobon (Fenton) 81; Thornton (Lindblom) 81; Timmer (CC) 83; Dobis(Naz) 83.

Advancing teams

Glenbard South -- Matos 74; Wittenberg 80; Dufort 81; Uvodich 82; Marino 97; Marks 101.

St. Francis -- Stolte 80; Zurawski 84; Nocek 84; Buckley 91; Mochel 94; DiTusa 92.

Montini -- Keefe 82; Pastuovic 84; Mullins 85; Vivirito 92; Spangler 98; Fitzgerald 99.

*

Class 1A Sectional, Byron

At Prairie View Golf Course

TEAM SCORES

North Shore Country Day 311, Byron 315, Stockton 320, Aurora Christian 343, Westminster Christian 347, Beecher 350, Oregon 352, Morrison 353, Rockford Christian 353, Lena-Winslow 355, Indian Creek 364, Hall 386.

State Qualifiers

Medalist -- Blechman (NSCD) 74.

Advancing Individuals -- Barber (Beecher) 78, Barkau (Aquin) 79, Rejman (WC) 80, Bisconti (Elgin Academy) 81, Seward (AC) 81, Heinz (Dakota) 82, Costello (Morgan Park Academy) 82, Humpal (RC) 82, Gardner (O) 83.

Advancing TEAM RESULTS

North Shore County Day -- Blechman 74, Valenti 77, Miles 79, Reategui 81.

Byron -- Marshall 78, Lowe 79, Smith 79, Reedy 79.

Stockton -- Jordan 77, Lacher 80, Upmann 81, Timpe 82.

Copyright © 2014 Paddock Publications, Inc. All rights reserved.