Breaking News Bar
updated: 10/9/2013 11:30 PM

Wednesday's girls golf scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Wednesday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Class AA Burlington Central regional at Sycamore Golf Club

team scores

1. Rockford Boylan 379, 2. Burlington Central 390, 3. Huntley 399, 4. Hononegah 424, 5. Rockford Guilford 431, 6. Belvidere 432, 7. Yorkville 438, 8. Freeport 454, 9. Harlem 490.

advancing teams

Boylan -- Beesley 87, Slattery 87, Przynski 96, Carlson 109.

Burlington Central -- Je. Kurosky 77, Jo. Kurosky 89, Mish 110, Colby 114.

Huntley -- Young 90, Dowell 100, Giorgi 102, Virzi 107.

Medalist: Je. Kurosky (BC) 77.

*

Class AA Carmel Catholic regional

At Bonnie Brook Golf Course, par 72

TEAM SCORES

*Mundelein 363, *Carmel Catholic 379, *Libertyville 380, Warren 391, Grant 474, Lakes 563, Antioch n/a

* advances to Buffalo Grove sectional on Monday, Oct. 14

TOP 5 INDIVIDUALS

1. Kukla (Zion-Benton) 76, 2. Fabbri (Mundelein) 81, 3. Mikaelian (Libertyville) 83, 4. Ryan (Carmel) 86, 5. Hebert (Zion-Benton) 90

INDIVIDUAL SECTIONAL QUALIFIERS

Kukla (Zion-Benton) 76, Hebert (Zion-Benton) 90, Price (Warren) 94, I. Cordova (Warren) 95, G. Cordova (Warren) 96, White (Grayslake Central) 99, Dunne (Grayslake North) 104, Kaiser (Warren) 106, McDowell (Graylsake North) 108, Ahlemeyer (Grayslake North) 112

ADVANCING TEAMS

Mundelein -- Fabbri 81, Wiese 92, Loverde 95, Martin 95

Carmel -- Ryan 86, Amato 94, Savovich 97, Butz 102

Libertyville -- Mikaelian 83, Hoskins 99, Sturonas 99, Freberg 99

*

Conant Regional

At Fox Run Golf Club

Team scores

1. Maine South 343, 2. Conant 399, 3. Elk Grove 404, 4. Maine West 408, 5. Rolling Meadows 431, 6. Hoffman Estates 439, 7. Schaumburg 464, 8. Resurrection 485.

Advancing teams

Maine South -- Leia Atas (Jr.) 83, Annie Krall (Jr.) 81, Brittany Lung (Sr.) 88, Katie Krall (Jr.) 91

Conant -- Megan Nagorzanski (So.) 87, Lindsey Rayner (Sr.) 96, Chloe Kramer (Sr.) 108, Tida Bowers (Fr.) 108

Elk Grove -- Marki Kaim (Sr.) 95, Sarah Hartness (Jr.) 96, Erin Walz (Jr.) 97, Mia Loxley (So.) 116

Advancing Individuals

Olenka Kalinowski (Maine West) 90, Jennifer Feliciano (Leyden) 94, Lauren Hattory (Rolling Meadows) 99, Hannah Brostoff (Hoffman Estates) 103, Samantha Olson (Rolling Meadows) 104, Natalie Kozenczak (Maine West) 105, Renee Adam (Maine West) 106, Yumi Otsu (Schaumburg) 106, Kasia Dzul (Maine West) 107, Lindsay Leiber (Schaumburg) 107

Medalist: Annie Krall (Maine South) 81

*

Prairie Ridge Regional

At Prairie Isle Golf Club

Team scores

1. Crystal Lake Central 321, 2. St. Charles North 327, 3. Barrington 338, 4. St. Charles East 398, 5. Marian Central 405, 6. Prairie Ridge 439, 7. McHenry 442, 8. Jacobs 467, 9. South Elgin 477, 10. Dundee-Crown 492

Advancing teams

Crystal Lake (Central) -- Alexandra Harkins (Sr.) 74, Larisa Luloff (Jr.) 74, Emily Jean (Jr.) 85, Bailey Bostler (Sr.) 89

St. Charles North -- Gianna Furrie (Fr.) 78, Kate Lillie (Fr.) 78, Carly Hudon (Sr.) 85, Jessica Grill (Sr.) 86, Gabi Spinazze (Jr.) 95, Sam Scroggin (Sr.) 102

Barrington -- Reena Sulkar (Fr.) 77, Kelly Umphred (Sr.) 85, Allie Quinn (Fr.) 86, Bailee McDonald (Jr.) 90

Adavancing individuals

Sophia Archos (Marian Central) 89, Kailey Lindholm (McHenry) 89, Darby Crane (St. Charles East) 91) Brooke Johnson (Prairie Ridge) 97, Mary Ellen Combs (St. Charles East) 100, Kenzie Mocogni (Marian Central) 101, Reagan Stanton (St. Charles East) 103, Kacie Gaffney (St. Charles East) 104, Emily Johnson (Marian Central) 105, Sydney Goll (Jacobs) 105

Medalist: Alexandra Harkins (Crystal Lake Central) 74 (won playoff over Lariss Lolof (Crystal Lake Central)

*

Class AA Prospect regional

At Mt. Prospect Course

TEAM SCORES

Prospect 299, Buffalo Grove 318, Fremd 320, Stevenson 350, Vernon Hills 368, Hersey 370, St. Viator 373, Lake Zurich 411, Palatine 448

Advancing teams

Prospect -- Scaccia 70, Walsh 72, Menish 78, Caporusso 79.

Buffalo Grove -- A. Guiao 75, L. Guiao 79, Meyer 79, Zickert 83.

Fremd -- Kim 71, Feng 78, Hur 81, O'Sullivan 90.

Medalist

Scaccia (Prospect) 70

INDIVIDUAL SECTIONAL QUALIFIERS

Gattone (St. Viator) 72, Marquardt (Stevenson) 76, Lee (Vernon Hills) 83, Vijayasankar (Stevenson) 87, Mattera (Lake Zurich) 88, Heidkamp (Hersey) 89, Kopeny (Hersey) 92, Jung (Vernon Hills) 92, Fidman (Stevenson) 93, Yandall (Wauconda) 94

*

Class AA Neuqua Valley regional

at Naperbrook Golf Course

Team Scores

Naperville North 310; Waubonsie Valley 330; Naperville Central 353; Neuqua Valley 355; Benet 360; Geneva 369; West Aurora 371; Metea Valley 373; Batavia 386

Advancing Individuals

Medalist -- Arenson (NN) 70

Yuen (NV) 72; Kline (MV) 78; Abdullah (Ben) 80; Mangal (MV) 81; Lange (WA) 84; Fabrizius (WA) 87; Novak (Gen) 88; Hwang (OE) 92; Schramko (Ben) 92; Kiri (Gen) 92

Advancing Teams

Naperville North -- Arenson 70; Pierson 78; Yarmat 82; Grzesiak 80; Krejci 87; Waite 92.

Waubonsie Valley -- Singhsumalee 72; O'Bryan 74; McHale 94; Fernandez 90; Liu 125.

Naperville Central -- Bhandal 85; VanHorn 92; Robinson 90; Arnand 88; DeMoss 90; Ryan 100.

*

Class AA Lemont regional

at Broken Arrow Golf Course

Team Scores

Hinsdale Central 315; Lyons Township 325; Lemont 356; Hinsdale South 395; Downers Grove North 397; Downers Grove South 397; Nazareth 400; Plainfield North 424; Bolingbrook 483; Plainfield East 503; Romeoville 528

Advancing Individuals

Medalist -- Tabachka (LT) 76; Buddig (HS) 84; Schaffer (Naz) 92; Hoel (HS) 97; Katz (DGN); Holler (DGN) 97; Troha (DGS) 97; Pringle (DGS) 99; Torn (DGS) 99; McClintic (PN); Waun (Naz) 100

Advancing Teams

Hinsdale Central -- Zeng 77; Wong 78; Beisswanger 78; Swank 82; Lee 82; Smith 83.

Lyons Township -- Tabachka 76; Marston 81; Rattana 81; Mitchell 87; Dougherty 91; Siamis 91.

Lemont -- Lynn 82; Ringo 87; Houran 93; Eby 94; Atherton 99; Desmond 113.

*

Class AA Glenbard East regional

at Glendale Lakes Golf Course

Team Scores

Glenbard West 360; Wheaton Warrenville South 363; West Chicago 368; York 390; Glenbard South 394; Glenbard North 408; Wheaton North 415; Addison Trail 415; Glenbard East 408; Willowbrook 421; Lake Park 462

Advancing Individuals

Medalist -- Anderson (WWS) 75

DeLaCruz (AT) 84; DiNella (Wbk) 89; Ludwig (GE) 90; Jefferson (GS) 91; Mittenthal (GS) 91; Everson (GN) 92; Backman (Y) 92; Rantis (Y) 93; McKnight (AT) 94; Mahay (GE) 95

Advancing teams

Glenbard West -- Klimala 86; Chandler 94; Adair 95; Graham 85; Lupo 104; Speich 114.

WW South -- Anderson 75; Hauenstein 89; Desai 94; Kuhn 118; Stehlik 105; Lobsinger 114.

West Chicago -- Netsingha 78; Dittmann 90; O'Mahoney 97; Diraddo 103; Carney 108; Dimas 111.

*

Class A Westminster Christian regional

at Golf Club of Illinois

Team Scores

Richmond-Burton 392; Wheaton Academy 413; Rosary 428; Johnsburg 442; Sandwich 445; Hinckley-Big Rock 446; St. Edward 463; Plano 463; Aurora Central Catholic 513; Somonauk 519; St. Francis 546

Advancing Individuals

Medalist -- Loux (Plano) 85

Douglas (IMSA) 87; Johnson (John) 98; Guilinger (Sand) 99; Scully (StE) 104; Miranda (Woodstock North) 104; Toussaint (John) 106; Accidentale (Plano) 106; Weaver (ACC) 106; Weissinger (HBR) 107

Advancing teams

Richmond-Burton -- Guenther 157; Cummings 105; Wojcik 105; Fox 106; Hahn 103; Betke 89.

Wheaton Academy -- Bult 119; C. Herring 115; M. Herring 100; Isenhart 102; Vento 116; Farmer 96.

Rosary -- Doyle 124; Streich 126; Bakala 109; Strolle 123; Martinez 103; Phipps 93.

*

Class A Ridgewood regional

at White Pines Golf Course

Team Scores

Mt. Assisi 451; Lisle 457; Chicago Payton 460; Regina Dominican 528; Lindblom 533; Queen of Peace 554; Westmont 558

Advancing Individuals

Medalist -- Bonanno (RW) 73

Jackson (Chicago Jones) 74; Hurt (IC Catholic) 83; Rome (FW Parker) 85; Stalla (Evergreen Park) 99; Stoeckle (Chicago Latin) 101; Bayne (West) 106; Andrews (Lind) 108; Nagode (RD) 115; Pinkerton (Timothy Christian) 116

Advancing Teams

Mt. Assisi -- Honinga 104; Biernacki 113; Sullivan 112; Thompson 139; Peters 122; Heurich 122.

Lisle -- Sullivan 106; Daly 119; Gustas 115; Beidelman 117.

Chicago Payton -- Gardner 110; Wilson 115; Rooney 122; Cedeno 144; Martin 113; Nelson 136

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here