Breaking News Bar
updated: 9/1/2013 1:21 AM

Saturday's girls volleyball scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Wheaton North invitational

team results

Blue Division

Buffalo Grove d. Romeoville 25-19, 25-14

Larkin d. Romeoville 25-14, 25-21

Larkin d. Oak Forest 25-10, 25-14

Buffalo Grove d. Oak Forest 25-16, 25-16

Oak Forest d. Romeoville 25-22, 25-22

Blue Div Championship: Larkin d. Buffalo Grove 28-26, 25-21

Gold Division

Wheaton North d. Stagg 26-24, 25-19

Glenbard West d. Kaneland 19-25, 25-14, 25-15

Glenbard South d. St. Viator 25-18, 25-19

Montini d. Andrew 25-22, 25-20

7th Place: Stagg d Andrew 25-18, 27-25

5th Place: Kaneland d. St. Viator 25-18, 25-20

Glenbard West d. Wheaton North 25-22, 25-16

Montini d. Glenbard South 25-18, 25-19

3rd Place: Glenbard South d. Wheaton North 25-22, 25-22

Championship: Montini d. Glenbard West 25-17, 25-18

*

individual stats

Attack: StV: Meyer 5-6, Fedus 16-18 (12 kills), Brandt 4-8 (2 kills), O'Brien 2-3 (1 kill), Abrahamson 12-16 (8 kills), Mroz 4-4 (2 kills), Cleary 60-67 (28 kills), Mueller 43-53 (13 kills), Ziegler 19-21 (10 kills); Serve: StV: Meyer 31-32 (5 aces), Fedus 13-17, O'Brien 14-15 (2 aces), Abrahamson 18-19 (2 aces), Stephens 4-4 (1 ace), Cleary 23-29 (3 aces), Mueller 29-32 (3 aces), Ziegler 33-36 (6 aces); Setting: StV: Ziegler 142-149 (52 assists), O'Brien 19-19 (6 assists); Digs: StV: Meyer 10, O'Brien 5, Sosin 2, Abrahamson 4, Cleary 7, Mueller 13, Ziegler 28; Blocks: StV: Fedus 2, Brandt 4, Abrahamson 2, Mroz 1, Cleary 3, Mueller 1, Ziegler 1.

*

All Tournament Team

Alex Lambros (OF); Nicolette Crowley (RmVl); Olivia Kofie (Lar) ; Alaina Murphy (BG); Baylee Panfil (And); Jenny Lubic (Kane); Lexi Mantas (Stagg); Mary Cleary (StV); Erica Walker (WhN); Grace Tiesman (WhN); Tarah Valdez (GbdS); Mackenzie Watterson (GbdS); Meg Demaar (GbdW); Natalie Schilling (GbdW); Joyce Balach (Mon); Bridget Lucas (Mon); MVP: Monica Loftus (Mon).

*

Other area results

Loyola Acad. d. Conant 25-21, 25-8

Attack: Con: Donnell 4 kills, Durr 4 kills; Serving: Con: Durr 8-8 (2 aces), Donnell 6-6; Setting: Con: Ambrose 4 assists, Mazurek 6 assists; Digs: Con: Thomsen 7, Ambrose 6, Durr 5.

*

Benet Invite

Red Pool

Friday Results

Benet d. Hinsdale Central 25-12, 25-21

York d. Lemont 25-23, 17-25, 25-15

Benet d. Lemont 25-16, 25-19

York d. Hinsdale Central 25-17, 15-25, 25-23

Lemont d. Hinsdale Central 25-21, 25-17

Benet d. York 25-14, 25-16

*

White Pool

Friday results

Moline d. West Aurora 25-23, 25-20

Waubonsie Valley d. Neuqua Valley 25-21, 24-26, 25-17

Waubonsie Valley d. Moline 25-13, 25-14

Neuqua Valley d. West Aurora 25-5, 25-16

Neuqua Valley d. Moline 25-16, 25-23

Waubonsie Valley d. West Aurora 25-8, 25-7

*

SILVER BRACKET

Saturday results

Lemont d. West Aurora 25-16, 25-13

Hinsdale Central d. Moline 25-11, 25-21M

Moline d. West Aurora 25-22, 25-10

Lemont d. Hinsdale Central 25-18, 23-25, 25-23

*

Gold Bracket

Benet d. Neuqua Valley 25-17, 25-14

York d. Waubonsie Valley 25-23, 29-27

3rd Place: Waubonsie Valley d. Neuqua Valley 25-18, 25-23

Championship: Benet d. York 20-25, 25-21, 25-16

York - Nosek (11 kills, 10 digs); Zerdin (6 kills, 7 digs); Truett (7 digs); Iverson (17 assists); Rose (2 aces).

Benet - Battoe (14 kills); Fara (5 kills); Canulli (5 kills); Wolf (21 digs); Sinnappan (35 assists)

All-Tournament Team

Whitney Battoe (Ben); Rachael Fara (Ben); Amy Nosek (Y); Halle Truett (Y); Zerdin (Y) Rachael Minarick (WV); Becky Breuer (WV); Kayln Hugdahl (NV); Jessica Mitchel (NV); Haley Sullivan (Lem); Lauren Fuller (HC); MVP: Caroline Wolf (Ben)

Neuqua Valley overall stats -- Tait (2 kills 1 block); Mitchell (41 digs); Tralewski (7 digs); Kopchak (7 kills, 39 assists, 21 digs, 3 aces); Smenos (7 digs); Botos (3 blocks); Chase (4 kills, 2 blocks); Krachenfels (16 kills, 4 blocks, 36 assists, 16 digs, 3 aces); Skyrd (19 kills, 17 digs, 7 aces); Dunckel (9 kills, 6 blocks); 2 aces); Hugdahl (29 kills, 4 blocks, 4 assists, 22 digs, 5 aces); Haag (16 kills, 5 blocks, 5 assists)

*

Wheaton North Blue & Gold Invite

Blue Division

Buffalo Grove d. Romeoville 25-19, 25-14

Larkin d. Romeoville 25-14, 25-21

Larkin d. Oak Forest 25-10, 25-14

Buffalo Grove d. Oak Forest 25-16, 25-16

Oak Forest d. Romeoville 25-22, 25-22

Blue Div Championship: Larkin d. Buffalo Grove 28-26, 25-21

Gold Division

Wheaton North d. Stagg 26-24, 25-19

Glenbard West d. Kaneland 19-25, 25-14, 25-15

Glenbard South d. St. Viator 25-18, 25-19

Montini d. Andrew 25-22, 25-20

7th Place: Stagg d Andrew 25-18, 27-25

5th Place: Kaneland d. St. Viator 25-18, 25-20

Glenbard West d. Wheaton North 25-22, 25-16

Montini d. Glenbard South 25-18, 25-19

3rd Place: Glenbard South d. Wheaton North 25-22, 25-22

Championship: Montini d. Glenbard West 25-17, 25-18

All Tournament Team

Alex Lambros (OF); Nicolette Crowley (RmVl); Olivia Kofie (Lar) ; Alaina Murphy (BG); Baylee Panfil (And); Jenny Lubic (Kane); Lexi Mantas (Stagg); Mary Cleary (StV); Erica Walker (WN); Grace Tiesman (WN); Tarah Valdez (GS); Mackenzie Watterson (GS); Meg Demaar (GW); Natalie Schilling (GW); Joyce Balach (Mon); Bridget Lucas (Mon); MVP: Monica Loftus (Mon).

Overall Glenbard South stats -- Valdez (23 kills); Watterson (23 kills, 21 digs); Wallerstedt (26 digs); LaPonte (55 assists, 5 kills); Ball (6 aces, 7 blocks)

*

Rockford East Tournament

Fenton def Hampshire 24-26, 25-18

Oregon def Fenton 25-14, 22-25

Jefferson def Fenton 25-22, 25-23

Fenton def Elgin 25-21, 25-17

Dundee-Crown def Fenton 25-22, 25-22

Overall Fenton stats -- Celarek (10 aces, 32 kills, 49 digs); Wassmann (33 assists, 23 digs); Guarino (8 kills, 14 assists, 35 digs).

*

At Plainfield East

Huntley d. Hinsdale South 25-18, 25-12.

Huntley d. Plainfield East 25-14, 25-11.

St. Charles North d. Huntley 25-15, 19-25, 25-22.

Huntley d. Providence 25-10, 25-22.

Crystal Lake South d. Huntley 25-18, 25-19.

Crystal Lake South d. Joliet West 25-12, 25-6.

Crystal Lake South d. Oswego East 25-13, 25-10.

Naperville North d. Crystal Lake South 25-21, 27-29, 25-22.

Crystal Lake South d. Marian Catholic 25-22, 25-16.

*

At Rockford East

Rochelle d. Elgin 12-25, 25-5.

Fremd d. Elgin 25-14, 26-24.

Elgin d. Rockford Christian 25-21, 25-23.

Fenton d. Elgin 25-21, 25-17.

Elgin d. River Ridge 25-18, 20-25, 15-9.

Fenton d. Hampshire 26-24, 18-25.

Jefferson d. Hampshire 25-14, 25-15.

Oregon d. Hampshire 25-20, 25-11.

Rockford Christian d. Hampshire 25-20, 23-25, 15-11.

Hampshire d. Harvard 25-12, 25-12.

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here