Daily Herald - Suburban Chicago's source for news This copy is for personal, non-commercial use. To order presentation-ready copies for distribution you can: 1) Use the "Reprint" button found on the top and bottom of every article, 2) Visit reprints.theygsgroup.com/dailyherald.asp for samples and additional information or 3) Order a reprint of this article now.
Article updated: 5/18/2013 1:40 AM

Friday's girls track scoreboard

Friday's meets

*

State meet

At Charleston

finals qualifiers

4x800 relay

Jacobs (Barnes, Tamburrino, Baran, VanVlierbergen) 9:16.19, Palatine (Cox, Burton, Wasowicz, Tenca) 9:16.63, Prospect (Wolfe, Getschman, Santiago, Poplawski) 9:19.87, New Trier 2:21.43, Yorkville 9:23.72, Chicago Lane 9:24.44, St. Charles East (Fitzmaurice, Adams, Honea Scull) 9:24.59, Loyola Acad. 9:25.72, Downers Grove North (Bondield, Jan, Hesslau, Urbancik 9:27.82, Minooka 9:28.45, Naperville North (Gibson, Guppy, McDaniel, Trezona) 9:29.25, O'Fallon 9:29.41

*

4x100 relay

Lincoln-Way East :46.45, Rock Island :47.43, Homewood-Flossmoor) :47.87, O'Fallon :47.96, Danville :48.21, St. Charles East (Abels, Shead, Chmelik, Williams) :48.24, Evanston :48.32, Highland Park :48.51, Naperville Cenral (Egharevba, Skinner, Erickson, Blank) :48.57.

*

110 high hurdles

Jimson-Miller (Danville) :14.43, Emma Spagnola (West Aurora), :14.55, Berry (Belleville West) :14.68, Day (Belleville West) :14.71, Detra (Peoria Richwoods) :14.89, Dowell (Edwardsville) :15.01, Shifflet (Normal Community West) :15.03, Tillmon (Rockford East) :15.04, Pierre-Antoine (Lincoln-Way East) :15.04.

*

100 dash

Brown (Lincoln-Way East) :11.99, Hyshaw (Lincoln-Way East) :12.34, Nwokenkwo (Homewood-Flossmoor) :12.36, Thompson (Rock Island) :12.37, Lane (Highland Park) :12.43, Anita Saffa (West Aurora) :12.51, Dudley (Oswego East) :12.53, Watkins (Bolingbrook) :12.55, Steen-Yates (Peoria Richwoods) :12;56.

*

800 run

Clayton (Rockton Hononegah) 2:10.67, Emma Reifel (Glenbard West) 2:14.79, Baggett (Whitney Young) 2:15.56, McKenna Kiple (Wheaton Warrenville South) 2:17.11, Ackerman (New Trier) 2:18.13, Kathryn Adelman (Geneva) 2:18.19, Molly Krawczykowski (Willowbrook), 2:18.47, Corrin Adams (St. Charles East) 2:18.77, Cardenas (O'Fallon) 2:18.94, McAsey (Minooka) 2:19.01, Seger (Belvidere North) 2:19.65, Vogt (Lincoln-Way East) 2:19.74.

*

2x400 relay

Lincoln-Way East 1:38.83, Homewood-Flossmoor 1:41.23, Rock Island 1:42.37, Plainfield North 1:41.61, O'Fallon 1:42.02, Naperville Central (Egharevba, Skinner, Erickson, Blank) 1:42.85, St. Ignatius 1:43.26, York (Simo, Sparks, Jelinek, Dansby) 1:43.60, Downers Grove South (Baeten, Dixon-Tucker, Hackbarth, Franklin) 1:44.23.

*

400

English (Evanston) :54.80, Pettigrew (Payton) :55.14, Brittny Ellis (Warren) :55.18, Jordan Shead (St. Charles East) :55.37, Clayton (Rockton Hononegah) :56.23, Britney (Williams) St. Charles East) :56.25, Moody (Plainfield Central) :56.54, Anthonia Moore (Huntley) :56.95, Simone Carr (Glenbard North) :57.27.

*

300 intermediate hurdles

Detra (Peoria Richwood) :43.45, Jimson-Miller (Danville) :44.01, Emma Spagnola (West Aurora) :44.02, Berry (Belleville West) :4.36, Haynes (Chicago Heights Marian) :44.60, Dowell (Edwardsville) :44.61, Tillmon (Rockford East) :44.74, White (Machesney Park Harlem) :44.95, Maya Neal (Neuqua Valley) :45.32.

*

1600 run

Madeline Perez (Glenbard West) 4:52.21, Lauren VanVlierbergen (Jacobs) 4:55.40, Christina Santiago (Prospect) 4:55.72, Ackerman (New Trier) 4:55.94, Emma Fischer (York) 4:56.06, Bollinger (Yorkville) 4:58.90, Smith (New Trier) 4:59.06, Hjorth (Oswego) 4:59.46, Hope Schmelzle (Wheaton Warrenville South) 5:00.87, Brelsfoard (Normal Community West) 5:01.05, Lisa Luczak (Glenbard West) 5:03.18, Schlachtenhaufen (Lake Forest) 5:03.63.

*

200 dasy

Brown (Lincoln-Way East :24.28, English (Evanston) :24.51, Brittny Ellis (Warren) :24.90, Detra (Peoria Richwoods) :24.90, Pettigrew (Payton) :25.04, Hyshaw (Lincoln-Way East) :25.08, Broughton (Homewood-Flossmoor) :25.13, Cohn (St. Ignatius) :25.35, Watkins (Bolingbrook) :25.57.

*

4x400 relay

St. Charles East (E.Chmelik, Shead, A.Chmelik, Williams) 3:51.93, Lincoln-Way East 3:53.49, Springfield 3:54.75, Belleville West 3:55.04, Glenbard West (Reifel, Nevins, Clark, Gambol) 3:55.65, Chicago Lane 3:55.90, O'Fallon 3:57.67, Machesney Park Harlem 3:57.84, Edwardsville 3:58.62.

*

Long jump

Emma Spagnola (West Aurora) 18-9.25, Brown (DeKalb) 18-6.5, Harmon (Rich Central) 18-4, Maya Neal (Neuqua Valley) 18-4, Laudizio (Plainfield North) 18-0, English (Evanston) 17-11.5, Catherine Sherwood (Prospect) 17-11, White (Edwardsville), 17-10, Day (Belleville West) 17-9.75, Faith Furio (Cary-Grove) 17-7.5, Greenlee (Homewood-Flossmoor) 17-7.75, Cox (Bradley-Bourbomnais) 17-6.5.

*

high jump

Shannon (Belleville West) 5-4, Omo Tseumah (Huntley) 5-4, Cates (Bloom Twp.) 5-4, Tyshai Freeman (Lake Park) 5-4, Haley Becker (Libertyville) 5-4, O'Keffe (Granite City) 5-4, White (Edwardsville) 5-4, Junkroski (Lincoln-Way East) 5-4, Blackburn (Edwardsville) 5-4, Erin Zappia (Wheaton Warrenville South) 5-4, Haugen (Lyons) 5-4.

*

triple jump

Brown (DeKalb) 39-11.75, Greenlle (Homewood-Flossmoor) 38-11.5, Marshall (Collinsville) 38-8.5, Sharpe (Edwardsville) 37-2.25, Meg Jump (Palatine) 37-1.25, Allison Chmelik (St. Charles East) 37-0.75, Emma Gambol (Glenbard West) 37-0.5, Taylor (Bradley-Bourbonnais) 36-10.75, Joslyn Nicholson (Cary-Grove) 36-9.25, Tyshai Freeman (Lake Park) 36-8.0, Haugan (Lyons) 36-7.75, Brown (Alton) 36-7.5.

*

shotput

Henderson (Edwardsville) 49-7.75, Morgan Keller (Rolling Meadows) 43-6, Covington (Edwardsville) 43-3, Banke Oginni (Hoffman Estates) 41-11.5, Erin Reese (Prospect) 40-02, Steward (Thornwood) 39-2.75, Kelly (Romeoville) 38-11.75, Jennifer Donnell (Conant) 38-11.25, Maya Marion (West Aurora) 38-10, Tina Norris (Naperville Central) 38-4.5, Townsend (Niles West) 38-4, Holly Julifs (Metea Valley) 38-4.

*

discus

Morgan Keller (Rolling Meadows) 149-7, Henderson (Edwardsville) 146-1, Melissa Dunham (Grant) 133-09, Covington (Edwardsville) 132-4, Holly Julifs (Metea Valley) 128-10, Nikki Freeman (Cary-Grove) 122-04, Yeley (Pekin) 122-0, Banke Oginni (Hoffman Estates) 120-6, Robertson (Normal Community West) 120-05, Olivia Roehri (Cary-Grove) 120-3, Jennifer Donnell (Conant) 115-4, Keely Knobbe (Warren) 114-01,

*

pole vault

Junkroski (Lincoln-Way East) 11-0, Schmidt (Lake Forest) 11-0, Kroeschell (Oak Park-River Forest) 11-0, Maya Golliday (Lake Park) 11-0, Catherine (Normal Community) 11-0, Stitcher (Deerfield) 11-0, Clarie Dalman (Crystal Lake Central) 11-0, Nicole Jaffke (Libertyville) 11-0, Gailius (Belleville East), 11-0, Roderick (Edwardsville) 11-0, Danielle Wojciechowski (Lake Park) 10-9, Skylar Schoen (Batavia) 10-9, Amy Smith (Wheaton Warrenville) South), 10-6.

*

Copyright © 2014 Paddock Publications, Inc. All rights reserved.