Daily Herald - Suburban Chicago's source for news This copy is for personal, non-commercial use. To order presentation-ready copies for distribution you can: 1) Use the "Reprint" button found on the top and bottom of every article, 2) Visit reprints.theygsgroup.com/dailyherald.asp for samples and additional information or 3) Order a reprint of this article now.
Article updated: 5/12/2013 12:36 AM

Saturday's boys tennis scoreboard

Saturday's meets

*

At Upstate Eight River Division meet

No. 1 singles

Championship: Amalraj (SCN) d. Sterling (B), 6-3, 6-1.

Third place: Bowman (SCE) d. Khan (E), 6-4, 6-3.

No. 2 singles

Championship: Murat (B) d. McCarty (G), 6-2, 6-7 (9), 6-2.

Third place: Hauptmann (SCE) d. Karin (SCN), 6-1, 6-2.

No. 3 singles

Championship: Ernst (SCN) d. Swift (B), 6-2, 7-5.

Third place: Burgess (G) d. Catudlo (SCE), 6-0, 6-2.

No. 1 doubles

Championship: Spellman/Hedges (SCN) d. Maris/Lorden (B), 6-4, 7-6 (5).

Third place: Doeckel/Potts (G) d. McCarthy/Spoerl (SCE), 6-3, 6-2.

No. 2 doubles

Champsionship: Boyle/Nelson (B) d. Riggs/O'Brien (SCN), 3-6, 6-4, 6-2.

Third place: Jones/Winters (SCE) d. Hegel/Chai (E), 6-1, 7-6 (4).

No. 3 doubles

Championship: Anderson/Waynick (SCE) d. Spellman/McQuilkin (G), 6-2, 6-3.

Third place: Goldsworthy/Hansen (SCN) d. Beruat/Theus (E), 6-2, 6-2.

No. 4 doubles

Championship: Guillemot/Hinzy (B) d. Ninan/Kramer (SCN), 6-1, 6-4.

Third place: Cvarokvic/Horn (SCE) d. Fournier/Grootens (G), 6-1, 6-1.

*

DuPage Valley Conference Tournament

Team Scores

Naperville Central 65; Naperville North 59; Wheaton Warrenville South 41; Wheaton North 27; Glenbard North 24.5; Glenbard East 21; West Aurora 7

Championship matches

Singles --No.1: 1st: Albert (NC) d. Chen (NN) 6-4, 6-2; 3rd: McDonough (WWS) d. Krzyzakiak (GN) 6-4, 6-1. No. 2: 1st: Swamy (NC) d. Li (NN) 6-0, 6-0; 3rd: Mistro (GN) d. Peters (WWS) 6-3, 5-7, 7-5; No. 3: 1st: Korkoris (NN) d. Wang (NC) 6-2, 6-3; 3rd: Mueller (WWS) win by forfeit; No. 4: 1st: Jena (NC) d. Hwang (NN) 6-2, 6-1; 3rd: Brink (WN) d. Smith (WWS) 6-3, 6-0.

Doubles --No.1: 1st: Gillette/Wesley (NC) d. Hguyen/Rostogi (NN) 6-4, 3-6, 6-4; 3rd: Reinders/Welch (WWS) d. Joy/Shadid (WN) 6-1, 6-0; No. 2: 1st: Charles/Schrage (NN) d. Delgrosso/Wu (NC) 7-5, 6-7 6-5(1-7); 3rd: Orlove/Foley (WWS) d. Harrell/Pascual (GE) 6-3; No. 3: 1st: Dunne/Khan (NC) d. Swan/Agarwal (NN) 7-6, 3-6, (7-5); 3rd: Catuara/Provencer (WN) d. Elvira/Orland (WWS) 6-2, 6-4

*

Metro Suburban Conference Tournament

Team Scores

Glenbard South 55; Timothy Christian 43; Illiana Christian 40; Fenton 31; Elmwood Park 25; Riverside-Brookfield 15

Individual postions

Singles --No.1: 1st: Lavric (Fen); 2nd: Chalupczak (EP); No. 2: 1st; Panjwani (GS); 2nd: Rhiner (TC); No. 3: 1st: Ltyle (IC) ; 2nd: West (GS).

Doubles --No.1: 1st: Balaci/Halir (EP); 2nd: Franchi/Lavric (Fen); No. 2: 1st: Munson/Psimoulis (TC); 2nd: Bakhshi/Glahe (GS); No. 3: 1st: Kochinski/Trimarco (GS); 2nd: Wells/Silvia (TC); No. 4: 1st: Meade/Shah (GS); 2nd: Venema/Kok (TC).

*

Suburban Christian Conference meet

Team Scores

Marmion 17; St. Francis 12; Wheaton Academy 12, Marian Central 11; Walther Lutheran 3; Aurora Central Catholic 2; Montini 1, Chicago Christian 1

CHampionship matches

Singles --No.1: Waters (MC) d. Chacko (S) 6-1, 6-1; No. 2: Demoll (Marm) d. Armbrust (SF) 7-6(5), 6-3.

Doubles --No.1: Rettig/Craft (Marm) d. Bell/ Bertsche (WA) 6-1, 6-2; No. 2: Angsten/Hoss (Marm) d. Holsinger/Purdom (SF) 6-3, 6-3; No. 3: Hoss/Koskinen (Marm) d. Hamm/ Drury (WA) 6-1, 6-1; No. 4: .

*

Mid-Suburban League meet

At Wheeling

team scores

Barrington 61, Fremd 47, Prospect 34, Conant 31, Rolling Meadows 31, Buffalo Grove 25, Palatine 21, Schaumburg 13, Hersey 11, Wheeling 10, Elk Grove 5, Hoffman Estates 5.

*

individual match winners

Singles --No.1: 1st, Galvin (RM) d. Burke (Pros) 6-3, 6-2; 3rd, Parekh (Bar) d. Yuleri (WH) 6-3, 6-1. No.2: 1st,: Vundru (Frm) d. Fisch (Pros) 6-3, retire; 3rd, Sacks (Con) d. Jaglan (Bar) 6-2, 6-2; No.3: 1st, Hennenfent (Bar) d. Ramesh (RM) 6-2, 6-2.

Doubles --No.1: 1st, Pohl/Oak (Frm) d. Adams/Herzog (Bar) 3-6, 7-6(5), 6-3; 3rd, Georgiades/Levitin (BG) d. Stassen/Connor (Hers) 6-3, 6-4. No.2: 1st, Khurana/Thompson (Bar) d. Brottman/Sharma (Frm) 6-2, 6-2; 3rd, Schwinbeck/Keller (Pros) d. Ishii/Matsuo (Con) 6-2, 6-3. No.3: 1st, Barnes/Schmidt (Bar) d. Lewis/Prabhakran (Frm) 6-1, 6-2; 3rd, Huang/Meyers (Con) d. N.Barsella/M.Barsella (Pal) 7-6(3), 6-2. No.4 1st, Mulligan/Apmann (Bar) d. Nakanishi/Zouras (Frm) 6-4, 6-0; 3rd, Weller/Cecala (Pros) d. Davidson/Faehnrich (BG) 6-3, 6-1.

*

East Suburban Catholic Conference

Championships at Marian Catholic

TEAM RESULTS

Carmel Catholic 74, Benet Academy, 67, Marian Catholic 55, Nazareth 45, Joliet Catholic 43, St. Viator 22, Notre Dame 20, Marist 15, St. Patrick 5.

*

INDIVIDULA MATCH WINNERS

Singles --No. 1: 1st. Scheffers (MC) d. K. Hunt (Carm) 6-1, 6-4, 3rd. Giessler (JC) d. Marshall (BA) 6-1, 6-1; No. 2: 1st. Dechter (Carm) d. Romano (BA) 6-1, 6-0, 3rd. Straface (Naz) d. Nottol (St.V) 6-4, 6-2.

Doubles --No. 1: 1st. Gatto/Reed (BA) d. Feely/B. Hunt (Carm) 6-4, 7-6, 3rd. Siegfried/Naal (JC) d. LaVelle/Murday (MC) 6-4, 7-6; No. 2: 1st. Garvin/Kovach (BA) d. Butler/Paulson (Carm) 6-2, 3-6, 6-1, 3rd. Franko/Dragich (Naz) d. Roche/Lamb (MC) 6-1, 6-0; No. 3: 1st. Willmer/Reid (Carm) d. Burns/Flynn (BA) 6-4, 6-2, 3rd. Kirschenheiter/Helsel (MC) d. Pollard/Karas (Naz) 6-0, 6-7, 6-3.

*

Copyright © 2014 Paddock Publications, Inc. All rights reserved.