Breaking News Bar
updated: 5/12/2013 12:36 AM

Saturday's boys tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's meets

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

At Upstate Eight River Division meet

No. 1 singles

Championship: Amalraj (SCN) d. Sterling (B), 6-3, 6-1.

Third place: Bowman (SCE) d. Khan (E), 6-4, 6-3.

No. 2 singles

Championship: Murat (B) d. McCarty (G), 6-2, 6-7 (9), 6-2.

Third place: Hauptmann (SCE) d. Karin (SCN), 6-1, 6-2.

No. 3 singles

Championship: Ernst (SCN) d. Swift (B), 6-2, 7-5.

Third place: Burgess (G) d. Catudlo (SCE), 6-0, 6-2.

No. 1 doubles

Championship: Spellman/Hedges (SCN) d. Maris/Lorden (B), 6-4, 7-6 (5).

Third place: Doeckel/Potts (G) d. McCarthy/Spoerl (SCE), 6-3, 6-2.

No. 2 doubles

Champsionship: Boyle/Nelson (B) d. Riggs/O'Brien (SCN), 3-6, 6-4, 6-2.

Third place: Jones/Winters (SCE) d. Hegel/Chai (E), 6-1, 7-6 (4).

No. 3 doubles

Championship: Anderson/Waynick (SCE) d. Spellman/McQuilkin (G), 6-2, 6-3.

Third place: Goldsworthy/Hansen (SCN) d. Beruat/Theus (E), 6-2, 6-2.

No. 4 doubles

Championship: Guillemot/Hinzy (B) d. Ninan/Kramer (SCN), 6-1, 6-4.

Third place: Cvarokvic/Horn (SCE) d. Fournier/Grootens (G), 6-1, 6-1.

*

DuPage Valley Conference Tournament

Team Scores

Naperville Central 65; Naperville North 59; Wheaton Warrenville South 41; Wheaton North 27; Glenbard North 24.5; Glenbard East 21; West Aurora 7

Championship matches

Singles --No.1: 1st: Albert (NC) d. Chen (NN) 6-4, 6-2; 3rd: McDonough (WWS) d. Krzyzakiak (GN) 6-4, 6-1. No. 2: 1st: Swamy (NC) d. Li (NN) 6-0, 6-0; 3rd: Mistro (GN) d. Peters (WWS) 6-3, 5-7, 7-5; No. 3: 1st: Korkoris (NN) d. Wang (NC) 6-2, 6-3; 3rd: Mueller (WWS) win by forfeit; No. 4: 1st: Jena (NC) d. Hwang (NN) 6-2, 6-1; 3rd: Brink (WN) d. Smith (WWS) 6-3, 6-0.

Doubles --No.1: 1st: Gillette/Wesley (NC) d. Hguyen/Rostogi (NN) 6-4, 3-6, 6-4; 3rd: Reinders/Welch (WWS) d. Joy/Shadid (WN) 6-1, 6-0; No. 2: 1st: Charles/Schrage (NN) d. Delgrosso/Wu (NC) 7-5, 6-7 6-5(1-7); 3rd: Orlove/Foley (WWS) d. Harrell/Pascual (GE) 6-3; No. 3: 1st: Dunne/Khan (NC) d. Swan/Agarwal (NN) 7-6, 3-6, (7-5); 3rd: Catuara/Provencer (WN) d. Elvira/Orland (WWS) 6-2, 6-4

*

Metro Suburban Conference Tournament

Team Scores

Glenbard South 55; Timothy Christian 43; Illiana Christian 40; Fenton 31; Elmwood Park 25; Riverside-Brookfield 15

Individual postions

Singles --No.1: 1st: Lavric (Fen); 2nd: Chalupczak (EP); No. 2: 1st; Panjwani (GS); 2nd: Rhiner (TC); No. 3: 1st: Ltyle (IC) ; 2nd: West (GS).

Doubles --No.1: 1st: Balaci/Halir (EP); 2nd: Franchi/Lavric (Fen); No. 2: 1st: Munson/Psimoulis (TC); 2nd: Bakhshi/Glahe (GS); No. 3: 1st: Kochinski/Trimarco (GS); 2nd: Wells/Silvia (TC); No. 4: 1st: Meade/Shah (GS); 2nd: Venema/Kok (TC).

*

Suburban Christian Conference meet

Team Scores

Marmion 17; St. Francis 12; Wheaton Academy 12, Marian Central 11; Walther Lutheran 3; Aurora Central Catholic 2; Montini 1, Chicago Christian 1

CHampionship matches

Singles --No.1: Waters (MC) d. Chacko (S) 6-1, 6-1; No. 2: Demoll (Marm) d. Armbrust (SF) 7-6(5), 6-3.

Doubles --No.1: Rettig/Craft (Marm) d. Bell/ Bertsche (WA) 6-1, 6-2; No. 2: Angsten/Hoss (Marm) d. Holsinger/Purdom (SF) 6-3, 6-3; No. 3: Hoss/Koskinen (Marm) d. Hamm/ Drury (WA) 6-1, 6-1; No. 4: .

*

Mid-Suburban League meet

At Wheeling

team scores

Barrington 61, Fremd 47, Prospect 34, Conant 31, Rolling Meadows 31, Buffalo Grove 25, Palatine 21, Schaumburg 13, Hersey 11, Wheeling 10, Elk Grove 5, Hoffman Estates 5.

*

individual match winners

Singles --No.1: 1st, Galvin (RM) d. Burke (Pros) 6-3, 6-2; 3rd, Parekh (Bar) d. Yuleri (WH) 6-3, 6-1. No.2: 1st,: Vundru (Frm) d. Fisch (Pros) 6-3, retire; 3rd, Sacks (Con) d. Jaglan (Bar) 6-2, 6-2; No.3: 1st, Hennenfent (Bar) d. Ramesh (RM) 6-2, 6-2.

Doubles --No.1: 1st, Pohl/Oak (Frm) d. Adams/Herzog (Bar) 3-6, 7-6(5), 6-3; 3rd, Georgiades/Levitin (BG) d. Stassen/Connor (Hers) 6-3, 6-4. No.2: 1st, Khurana/Thompson (Bar) d. Brottman/Sharma (Frm) 6-2, 6-2; 3rd, Schwinbeck/Keller (Pros) d. Ishii/Matsuo (Con) 6-2, 6-3. No.3: 1st, Barnes/Schmidt (Bar) d. Lewis/Prabhakran (Frm) 6-1, 6-2; 3rd, Huang/Meyers (Con) d. N.Barsella/M.Barsella (Pal) 7-6(3), 6-2. No.4 1st, Mulligan/Apmann (Bar) d. Nakanishi/Zouras (Frm) 6-4, 6-0; 3rd, Weller/Cecala (Pros) d. Davidson/Faehnrich (BG) 6-3, 6-1.

*

East Suburban Catholic Conference

Championships at Marian Catholic

TEAM RESULTS

Carmel Catholic 74, Benet Academy, 67, Marian Catholic 55, Nazareth 45, Joliet Catholic 43, St. Viator 22, Notre Dame 20, Marist 15, St. Patrick 5.

*

INDIVIDULA MATCH WINNERS

Singles --No. 1: 1st. Scheffers (MC) d. K. Hunt (Carm) 6-1, 6-4, 3rd. Giessler (JC) d. Marshall (BA) 6-1, 6-1; No. 2: 1st. Dechter (Carm) d. Romano (BA) 6-1, 6-0, 3rd. Straface (Naz) d. Nottol (St.V) 6-4, 6-2.

Doubles --No. 1: 1st. Gatto/Reed (BA) d. Feely/B. Hunt (Carm) 6-4, 7-6, 3rd. Siegfried/Naal (JC) d. LaVelle/Murday (MC) 6-4, 7-6; No. 2: 1st. Garvin/Kovach (BA) d. Butler/Paulson (Carm) 6-2, 3-6, 6-1, 3rd. Franko/Dragich (Naz) d. Roche/Lamb (MC) 6-1, 6-0; No. 3: 1st. Willmer/Reid (Carm) d. Burns/Flynn (BA) 6-4, 6-2, 3rd. Kirschenheiter/Helsel (MC) d. Pollard/Karas (Naz) 6-0, 6-7, 6-3.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.