Daily Herald - Suburban Chicago's source for news This copy is for personal, non-commercial use. To order presentation-ready copies for distribution you can: 1) Use the "Reprint" button found on the top and bottom of every article, 2) Visit reprints.theygsgroup.com/dailyherald.asp for samples and additional information or 3) Order a reprint of this article now.
Article updated: 5/12/2013 12:36 AM

Saturday's boys track scoreboard

Saturday's meets

*

West Suburban Silver Invite

at Oak Park-River Forest

team scores

York 162; Lyons Township 141; Oak Park-River Forest 90; Glenbard West 66; Downers Grove North 56; Hinsdale Central 42; Proviso West 1

Individual results

3200 relay: York (Baughman, Douglas, Herrera, Plowman) 7:52.33; Lyons 7:52.61; Hinsdale Central 7:54.31; 400 relay: OPRF (Baggett, Towns, Boorth, Taylor) 42.63; Lyons 42.69; York 42.85; 3200: Mroz (Y) 9:22.31; May (Y) 9:27.14; Lindstrom (GW) 9:31.10; 110 high hurdles: Harris (LT) 14.90; Mogorovic (LT) 15.16; Grace-Hill (Y) 15.21; 100: Taylor (OPRF) 11.02; Selman (GW) 11.18; Hokenson (GW) 11.30; 800: McCarter (LT) 1:57.12; Plowman (Y) 1:57.47; Lima (LT) 1:57.77; 800 relay: OPRF (Booth, Towns, Taylor, Baggett) 1:29.73; York 1:29.84; Lyons 1:31.51; 400: Dillon (GW) 50.98; Iwaskiewicz (Y) 51.30; Rhode (LT) 51.75; 300 int. hurdles: Mogorovic (LT) 38.75; Grace-Hill 40.32; Druffel (Y) 41.04; 1600: Eaton (DGN) 4:25.61; Milling (Y) 4:28.23; Mimlitz(Y) 4:31.25; 200: Baggett (OPRF) 22.66; Farrar (Y) 22.73; Ostling (Y) 23.07; 1600 relay: Lyons (Rhode, Swan, Lima, Mogorovic) 3:23.04; York 3:24.26; Glenbard West 3:24.46; Long jump: Harris (LT) 22-11; Kelly (GW) 21-1; Baggett (OPRF) 20-7.25; High jump: Smith 9Y) 6-4; Wright-Madison (OPRF) 6-2; Kanis (DGN) 6-2; Triple jump: Nesbitt (OPRF) 43-10; Martin (OPRF) 43-2; Varghese (Y) 41-11.0; Shotput: Mitchell (LT) 54-9.5; Demes (LT) 50-7.5; Pike (HC) 50-7; Discus: Piker (HC) 177-03; Demes (LT) 163-09; Janicki (DGN) 156-03; Pole vault: Smith (Y) 13-0; Czyzewicz (DGN) 12-6; Wisz (DGN) 12-0.

*

Friday's late results

West Suburban Gold Invitational

at Downers Grove South

Team Scores

Downers Grove South 169; Morton 96; Willowbrook 95; Hinsdale South 90; Leyden 50; Addison Trail 47

Individual Results

3200 relay: Addison Trail (Atria, Miranda, Olasccaga, Otte) 8:25.59; Leyden 8:32.68; Morton 8:27.29; 400 relay: Hinsdale South (Binion, Boe, Czjakowski, Downing) 43.68; Willowbrook 44.22; Downers Grove South 45.12; 3200: Montalvo (Mort) 9:54.70; Hernandez (Mort) 9:55.02; Lalonde (DGS) 9:56.60; 110 high hurdles: Lewis (DGS) 15.66; Dziak (Wbk) 16.97; Burnig (Wbk) 17.26; 100: McFarland (DGS) 10.99; Sarno (Ley) 11.35; Tovari (Mor) 11.35; 800: Amiri (DGS) 1:59.03; Valdez (AT) 2:00.00; Villa (Mort) 2:03.81; 800 relay: Hinsdale South (Binion, Czjakowski, Danielson, Downing) 1:44.60; Leyden 1:34./71; Morton 1:36.96; 400: Burns (Wbk) 50.27; Bloemke (Wbk) 51.57; Starks (HS) 5.185; 300 int. hurdles: Lewis (DGS) 39.94; Dunleavy (HS) 40.37; Dziak (Wbk) 42.48; 1600: Atria (AT) 4:30.52; Amiri (DGS) 4:30.85; Montalvo (Mort) 4:31.12; 200: McFarland (DGS) 22.11; Burns (Wbk) 22.52; Binion (HS) 22.77; 1600 relay: Hinsdale South (Czjakowski, Danielson, Downing, Dunleavy) 3:31.01; Willowbrook 3:31.28; Downers South 3:34.98; Long jump: Lewis (DGS) 20-1.5; Engo (DGS) 20-0; Rodriguez (Ley) 19-8.75; High jump: Engo (DGS) 5-10; Clay (DGS) 5-8; Duhling (AT) 5-6; Triple jump: Sesemann (HS) 41-2.5; Spain (DGS) 40-9.0; Jones (DGS) 40-6.0; Shotput: Lathrop (DGS) 47-7.5; Guritz (HS) 46-5.0; Mitchell (DGS) 46-2.25; Discus: Rasnic (DGS) 146-10; Guritz (HS) 141-10; McNamara (Wbk) 138-09; Pole vault: B. Casallo (Mort) 13-9; A. Casallo (Mort) 11-6; Ankola (DGS) 8-6.

Metro Suburban Conference Championships

at Ridgewood

Team Scores

Riverside-Brookfield 141; Glenbard South 136; Illiana Christian 107; Elmwood Park 82; Fenton 54; Ridgewood 22; Timothy Christian 14

Individual Results

3200 relay: Illiana Christian (Wondaal, Wondall, Dekker, Gibson) 8:16.75; Fenton 8:19.67; Riverside-Brookfield 8:23.83; 400 relay: Glenbard South (Hoffman, Curtis, Blaneknship, Shannon) 44.86; Elmwood Park 45.51; Ridgewood 45.98; 3200: Fienne 9IC) 9:37.13; DeYoung (IC) 9:40.85; Wojcik (EP) 10:03.05; 110 high hurdles: Moody (RB) 15.35; Hooker (TC) 15.59; Rogers (RB) 15.75; 100: Butleer (IC) 11.48; Cook (EP) 11.50; Shanon (GS) 11.75; 800: Vroegh (IC) 1:57.82; Dekker (IC) 2:00.42; EtTaouil (Fen) 2:01.58; 800 relay: Glenbard South (Curtis, Willis, Blankenship, Shannon) 1:33.41; Elmwood Park 1:35.06; Riverside-Brookfield 1:37.45; 400: Patton (Fen) 53.15; Williams (GS) 53.16; Bailon (Fen) 53.49; 300 int. hurdles: Ratliff (GS) 40.79; Rogers (RB) 41.07; Hooker (TC) 41.16; 1600: Wondall (IC) 4:26.01; Urzua (Fen) 4:34.49; Curtin (RB) 4:35.22; 200: Chapp (RB) 23.06; Curtis (GS) 23.11; Shannon (GS) 23.45; 1600 relay: Glenbard South (Aloff, Greenwell, Hoffmann, Ratliff) 3:332.52; Riverside-Brookfield 3:3.98; Illiana Christian 3:37.61; Long jump: Swon (RB) 21-0.5; Blankenship (GS) 20-11.5; Mika (EP) 19-0.5; High jump: VanderMerkt (RB) 6-1; Curtis (GS) 5-11; Perschbocher (IC) 5-9; Triple jump: Ratliff (GS) 44-3.5; Blankenship (GS) 41-2.25; Swon (RB) 40-6.75; Shot put: Loos 9GS) 49-8; Hornung (RB) 48-3; Murphy (EP) 45-10; Discus: Hornung (RB) 128-06; Grigoleti (RB) 125-03; Telalovic (GS) 121-07; Pole vault: Angelico (EP) 13-6; Stechyshyn (EP) 12-9; Mandel (RB) 11-9.

*

At Fox Valley Conference meet

TEAM SCORES

1. Huntley 116.5, 2. McHenry 88.5, 3. Crystal Lake Central 87.5, 4. Grayslake Central 76, 5. Cary-Grove 61, 6. Grayslake North 57, 7. Dundee-Crown 52.5, 8. Jacobs 46, 9. Crystal Lake South 30, 10. Woodstock 30, 11. Prairie Ridge 27, 12. Johnsburg 18, 13. Woodstock North 12, 14. Hampshire 0.

INDIVIDUAL RESULTS

3200 relay: 1. McHenry (Quarterman, Hying, Shawler-Clapper, Konstantelos) 7:52.38, 2. Jacobs (Matysek, Estell, Navarez, Ross) 7:58.61, 3. Crystal Lake South (Smith, Marcuccelli, Meador, Radosevich) 7:59.03; 400 relay: 1. Grayslake Central (Swopes, Weatherhead, Adams, Jennings) 42.90, 2. Huntley 43.13, Grayslake North 43.80; 3200: 1. Baker (CLC) 9:04.93, 2. Resier (MCH) 9:09.97, 3. Cowlin (PR) 9:34.80; 110 high hurdles: 1. Parsons (W) 15.53, 2. Bell (HNT) 15.72, 3. Blakenship (JBG) 15.83; 100: 1. Booker (GLN) 11.11, 2. Mosher (CLC) 11.14, 3. Jennings (GLC) 11.34; 800: 1. Matysek (HDJ) 1:59.88, 2. Obecny (HNT) 2:00.50, 3. Smith (HNT) 2:01.64; 800 relay: 1. Grayslake Central (Swopes, Weatherhead, Adams, Jennings) 1:30.63, 2. Huntley 1:30.77, 3. Grayslake North 1:31.85; 400: 1. Shulga (GLN) 49.30, 2. Gleeson (C-G) 50.56, 3. Stone (CLC) 51.22; 300 int. hurdles: 1. Saxon (C-G) 40.40, 1. Bell (HNT) 40.40, 3. Parsons (W); 1600: 1. Baker (CLC) 4:18.56, 2. Resier (MCH) 4:24.99, 3. Sebastian (HDJ) 4:26.01; 200: 1. Jennings (GLC) 22.81, 2. White (D-C) 22.82, 3. Boos (HNT) 22.87; 1600 relay: 1. Huntley (Los, Obecny, O'Donnell, Dollar) 3:26.90, 2. Jacobs (Gierlak, Estell, Matysek, Rogers) 3:27.33, 3. Cary-Grove (SPeer, Bussan, Saxon, Klawitter) 3:27.75; Long jump: 1. Mosher (CLC) 21-11, 2. Partenheimer (MCH) 21-00.5, 3. Adams (GLC) 20-04.75; High jump: 1. Toole (GLN) 6-7, 2. Postal (MCH) 6-3, 3. Oleson (W) 6-3; Triple jump: 1. Swopes (GLC) 41-10.10, 2. Seals (D-C) 41-10, 3. Partenheimer (MCH) 41-05.25; Shotput: 1. Hurley (C-G) 53-01.5, 2. Herbert (HNT) 50-07, 3. Jimenez (HNT) 50-00; Discus: 1. Herbert (HNT) 169-00, 2. Hurley (C-G) 161-04, 3. Behning (PR) 150-01; Pole vault: 1. Richartz (MCH) 14-03, 2. Lambert (HNT) 13-09.10 3. Ford (MCH) 13-09.

Copyright © 2014 Paddock Publications, Inc. All rights reserved.