Breaking News Bar
updated: 5/12/2013 12:21 AM

Friday's girls track scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Friday's meets

*

At Class 2A Burlington Central sectional

TEAM SCORES

1. Maple Park Kaneland 83, 2. Hampshire 74, 3. Burlington Central 69, 4. Sterling 58, 5. Sycamore 52, 6. Rock Falls 40, 7. Freeport 38, 8. Dixon 37, 9. Boylan Catholic 31, 10. Rochelle 20, 11. Genoa-Kingston 19, 12. Galena 14, 12. Rockford Christian 14, 14. Belvidere 5, 15. Winnebago 4.

INDIVIDUAL RESULTS

3200 relay: 1. Kaneland (Lesak, Lodwig, Strang, Kucera) 9:51.73, 2. Dixon (Schwarz, Bushman, Thorpe, Pitman) 9:53.96, 3. Burlington Central (Wolf, Crocetti, Zipoy, Bush) 10:02.91; 400 relay: 1. Sycamore (Iwans, Gross, Dailey, Goff) 50.87, 2. Hampshire (Graff, Trzebunia, Fouch, Wozniak) 50.96; 3200: 1. Bower (K) 11:37.52, 2. Sanchez (Sterl.) 11:38.02, 3. Willging (F) 11:40.99; 110 high hurdles: 1. Hooks (RC) 15.65, 2. Green (G) 16.05, 3. Noland (BC) 13.17; 100: 1. Day (RF) 12.88, 2. Cater (STR) 13.0; 800: 1. Dobbs (RCH) 2:14.25, 2. Wolf (BC) 2:17.08; 800 relay: 1. Hampshire (Dumoulin, De Leon, Trzebunia, Wozniak) 1:50.46, 2. Rock Falls ( Day, Arickx, Busch, Clevenger)1:50.68; 400: 1. Fouch (H) 1:00.56, 2. Crossley (STR) 1:01.85; 300 int. hurdles: 1. Kramer (G-K) 48.17, 2. Castillo (BC) 48.23; 1600: 1. Dobbs (RCH) 5:17.43, 2. Clinton (K) 5:20.92; 200: 1. Duncon (D) 26.65, 2. Day (RF) 26.98; 1600 relay: 1. Hampshire (Evans, N. Dumoulin, T. Dumoulin, J. Dumoulin) 4:06.67, 2. Kaneland (Castellanos, Heinzer, Lesak, Zick) 4:07.45; Long jump: 1. Duncan (D) 17-1.25, 2. Zick (K) 16-6.5, 3. Pagan (H) 16-03.75; High jump: 1. Trupp (BC) 5-4, 2. Neisendorf (GC) 5-2, 3. Zuidema (STR) 5-2; Triple jump: 1. Castellanos (K) 34-8, 2. Edwards (SYC) 34-5, 3. Dailey (SYC) 34-04.25; Shotput: 1. Dumoulin (H) 40-00, 2. Herra (BC) 38-11, 3. Buckwalter (F) 38-1; Discus: 1. Herra (BC) 143-11, 2. Buckwalter (F) 112-3, 3. J. Dumoulin (H) 106-10; Pole vault: 1. Trupp (BC) 11-10, 2. Zuidema (Sterl.) 10-3, 3. Overstreet (BC) 9-9.

*

Class 2A Lisle sectional

team Scores

Aurora Christian 154; Westmont 108; North Shore Country Day 61; Harvest Christian Academy 56; IC Catholic Prep 38

Advancing Individuals

3200 relay: Westmont 10:39.45; Harvest Christian 10:43.87;

400 relay: Aurora Christian 50.59; IC Catholic Prep 53.42; 3200: Marshinski (West) 11:57.76; Cunningham (NSCD) 12:52.67; 110 high hurdles: Wade (AC) 16.12; Carlson (West) 17.33; 100: Branch (Chicago Hope) 13.38; Brown (AC) 13.50; 800: Wert (AC) 2:25.37; Richter (HCA) 2:29.63; 800 relay: Aurora Christian 1:46.73; IC Catholic Prep 1:53.65; 400: Kirtley (NSCD) 1:04.73; May (West) 1:05.22; 300 int. hurdles: Carlson (West) 47.80; Wade (AC) 47.98; 1600: Wert (AC) 5:25.91; Nelson (HCA) 5:29.05; Arndt (West) 5:33.59; 200: Barclay (Christian Liberty) 27.49; Byrd (Ogden Int'l) 27.83; 1600 relay: Aurora Christian 4:18.60; Westmont 4:26.42; Long jump: Barclay (Christian Liberty) 16-02; Klewinksi (West) 15-9.25; High jump: Wade (AC) 5-04; McCall (NSCD) 4-10; Triple jump: Barclay (Christian Liberty) 34-0.5; Carlson (West) 32-08; Shotput: Andersen (AC) 33-11; Shumaker (Luther North) 33-4.5; Discus: Doby (HCA) 96-08; Shumaker (Luther North) 95-06; Pole vault: Knauf (AC) 10-06; Hagerty (AC) 8-06.

Class 2A Glenbard South sectional

team Scores

Glenbard South 149; Walther Lutheran 109; Montini 64; Fenwick 50; St. Francis 41

Advancing Individuals

3200 relay: Fenwick 9:40.40; Montini 9:43.96; Glenbard South 9:50.70; Timothy Christian 10:02.19; 400 relay: Walther Lutheran 49.76; Glenbard South 50.57; 3200: Lipa (GS) 11:33.51; McShea (SF) 11:57.87; 110 high hurdles: Hill (GS) 15.32; Nunley (SF) 15.84; 100: Sloan (Trinity) 12.52; Kirksy (WL) 12.77; 800: Connelly (Mon) 2:26.16; O'Kane (Nazareth) 2:28.48; 800 relay: Glenbard South 1:49.58; Walther Lutheran 1:51.89; 400: An. Strong (WL) 1:00.01; Ar. Strong (WL) 1:00.39; 300 int. hurdles: Cronin (Fen) 46.76; Hill (GS) 47.06; Salzbrunn (Mon) 47.61; 1600: Ryan (Fen) 5:14.34; Daley (Fen) 5:17.25; Lipa (GS) 5:18.89; 200: Sloan (Trinity) 26.71; Minter (St. Joseph) 27.41; 1600 relay: Glenbard South 4:03.12; Walther Lutheran 4:04.99; Fenwick 4:05.95; Long jump: Kirksy (WL) 18-9; Edeko (WL) 17-6; Triple jump: Edeko (WL) 37-1.75; Kirksy (WL) 36-9; Shotput: Johnson (IMSA) 5-0; Jordan (GS) 5-0; Discus: Howard (GS) 135-2; Wilson (GS) 118-11; Pole vault: Aldridge (IMSA) 9-3; Scheet (GS) 9-3.

Class 3A Lockport sectional

Team Scores

Bolingbrook 91; Downers Grove North 66; Romeoville 58; Downers Grove South 47; Lockport 44; Hindale Central 44

Advancing Individuals

3200 relay: Downers North 9:30.86; Downers South 9:33.98;

400 relay: Bolingbrook 49.28; Romeoville 49.85; 3200: Krull (Sandburg) 11:03.35; Kargol (DGS) 11:03.40; Albers (DGS) 11:04.31; Foley (Sandburg) 11:10.88; Blazek (Benet) 11:12.06; Marcotte (HC) 11:21.61; 110 high hurdles: Ridderhoff (DGN) 15.82; Tenerelli (HC) 16.22; 100: Watkins (Bol) 12.73; Brooks (Bol) 12.78; 800: Elwood (Lock) 2:22.06; Bonfield (DGN) 2:22.87; 800 relay: Downers South 1:45.06; Romeoville 1:47.06; 400: Stennis (Bol) 58.97; Urbancik (DGN) 59.47; 300 int. hurdles: Darden (Hinsdale South) 46.46; Ridderhoff (DGN) 47.33; 1600: Zaher (HC) 5:17.10; Maletich (DGN) 5:17.50; 200: Watkins (Bol) 26.21; Lilly (Rom) 26.41; 1600 relay: Downers North 4:04.03; Hinsdale South 4:04.76; Long jump: Wilson (Stagg) 15-11; McIntyre (Shepard) 15-10; High jump: Bodee (Hinsdale South) 5-3; Carollo (Marist) 5-1.0; Triple jump: Mannix (Stagg) 35-8.5; Franklin (DGS) 35-4.25; Shotput: Kelly (Rom) 40-0.5; Jones (Rom) 35-7.5; Discus: Kadlec (Lock) 118-0; Tulloch (Oak Forest) 117-06; Pole vault:Carollo (Marist) 9-3; Sulzen (Bol) 9-3.

*

PALATINE SECTIONAL

TEAM SCORES

Palatine 116.5, Barrington 74.0, Warren 66.0, Wheeling 46.0, Lake Forest 42.0

*

STATE QUALIFIERS

4x800 Relay: 1. Palatine 9:22.65, 2. Barrington 9:31.84, 3. Mundelein 9:34.70, 4. Lake Forest 9:38.07; 4x100 relay: 1. Warren :49.08, 2. Wheeling :49.64; 3200: 1. Palacios (Mundelein) 10:59.12, 2. Shoemaker (War) 11;01.82, 3. Chody (LF) 11;05.87, 4. Simon (Bar) 11:07.86, 5. Tully (War) 11:09.13, 6. Yosif (Pal) 11;09.64, 7. Ko (Buffalo Grove) 11:15.86, 8. Lincoln (Pal) 11:16.44, 9. Ufheil (Lake Zurich) 11:17.82; 110 high hurdles: 1. O'Connell (Grayslake North) :15.41, 2. Braun (Bar) :15.61; 100: 1. Keith (Wheeling) :12.23, 2. Dorfman (Deerfield) :12.40, 3. Reams (Waukegan) :12.44; 800: 1. Stewart (Libertyville), 2:17.62, 2. McPherson (Pal) 2:18.17; 2x400 relay: 1. Lake Zurich 1:46.35, 2. Barrington 1:47.01; 400: 1. Ellis (War) :56.99, 2. Babiuk (Bar) 1:00.63; 300 int. hurdles: 1. Riedy (Pal) :47.08, 2. Papke (Lake Zurich) :47.62; 1600: 1. Schlachtenhaufe (LF) 5:06.29, 2. Cox (Pal) 5:06.89, 3. Reynolds (Bar) 5:08.32, 4. Woasowicz (Pal) 5:09.22; 200: 1. Ellis (War) :24.80, 2. Keith (Wheeling) :25.57; 4x400 relay: 1. Palatine 4:04.26, 2. Barrington 4:05.69; Long jump: 1. Hill (Hers) 16-10.5, 2. Jump (Pal) 16-10.0; High jump: 1. Becker (Libertyville) 5-3, 2. Cossio (Bar) 5-3;Triple jump: 1. Jump (Pal) 35-7.25, 2. Pettis (Waukegan) 35-00.75; Shotput: 1. O'Brien (Pal) 36-11, 2. Legge (Stevenson) 36-02; Discus: 1. O'Brien (Pal) 117-11.0, 2. Knobbe (War) 117-01.0; Pole vault: 1. Schmidt (Lake Forest) 13-00, 2. Jafke (Libertyville) 11-03, 3. Stitcher (Deerfield) 13-03, 4. Hill (Hersey) 10-09.

*

YORK SECTIONAL

TEAM SCORES

Prospect 99, Wheaton Warrenville South 82, Glenbard West 71, Lake Park 63, York 47, Conant 36, Willowbrook 33, Glenbard East 32, Wheaton North 26.5, Proviso West 26, Rolling Meadows 20, Fenton 12.5, Leyden 8, Addison Trail 2, Elk Grove

*

STATE QUALIFIERS

4x800 Relay: 1. Prospect 9:41.54, 2. Glenbard South 9:52.93; 4x100 relay: 1. Prospect :50.26, 2. Wheaton Warrenville South :50.42; 3200: 1. Perez (GbdW) 10:21.82, 2. Fisher (York) 10:34.86, 3. Flanagan (LP) 10:35.90, 4. Graham (Glenbard East) 10:41.92, 5. Schmelzle (WWS) 10:44.86, 6. Luczak (GbdW) 10:46.32, 7. Kightlinger (WWS) 11:12.88; 110 high hurdles: 1. Spera (WWS) :15.15, 2. Kerndl (Glenbard East) :15.91; 100: 1. Johnson (Proviso West) :12.63, 2. Lock (LP) :12.65; 800: 1. Kiple (WWS) 2:14.26, 2. Poplawski (Pros) 2:14.53, 3. Reifel (GbdW) 2:15.21, 4. Krawczykowski (Willowbrook) 2:15.63; 4x200 relay: 1. York 1:44.83, 2. Wheaton Warrenville South 1:47.03; 400: 1. Grisanzio (Wheaton North) :59.44, 2. Burton (Willowbrook) :59.86; 300 int. hurdles: 1. Gambol (GbdW) :45.77, 2. Krawczwkowski (Willowbrook) :47.76; 1600: 1. Perez (GbdW) 4:58.85, 2. Santiago (Pros) 5:00.49, 3. Schmelzie (WWS) 5:03.45, 4. Fisher (York) 5:06.24, 5. Luczak (GbdW) 5:09.64, 6. Murphy (LP) 5:12.06, 7. Montalbano (LP) 5:12.90, 8. Herrmann (WWS) 5:14.05, 9. Wolfe (Pros) 5:14.28; 200: 1. Johnson (Proviso West) :26.38, 2. Iroegbulem (Conant) :27.10; 4x400 relay: 1. Glenbard West 4:01.16, 2. Wheaton Warrenville South 4:03.44; Long jump: 1. Krawczykowski (Willowbrook) 17-08.5, 2. Sherwood (Pros) 17-06.5, 3. Johnson (Proviso West) 17-05.5; High jump: 1. Freeman (LP) 5-5, 2. Zappia (WWS) 5-3; Triple jump: 1. Freeman (LP) 36-11.0, 2. Gambol (GbdW) 35-09.5; Shotput: 1. Keller (Rolling Meadows) 44-02.5, 2. Reese (Pros) 41-06.0, 3. Donnell (Conant) 38-04.5, 4. Nicolau (Pros) 37-05.0; Discus: 1. Keller (Rolling Meadows) 150-02, 2. Reese (Pros) 122-06, 3. Donnell (Conant) 121-02; Pole vault: 1. Golliday (LP) 11-3, 2. Wojciechowski (LP) 10-9, 3. Gradishar (Glenbard East) 10-6, 4. Smith (WWS) 10-3, 5. Bradley (Wheaton North) 10-3.

*

Share

Interested in reusing this article?

Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.

The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.

Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Name * Company Telephone * E-mail *

Message (optional)

Success - Reprint request sent Click to close
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here