Breaking News Bar
updated: 5/4/2013 1:35 AM

Wednesday's boys tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Wednesday's meets

*

Cary-Grove 5, Crystal Lake Central 2

Singles - No. 1: Russell (CG) d. Nelson 6-1, 6-0; No. 2: Gleason (GLC) d. Jensen 6-2, 6-3; No. 3: Venet (CG) d. Black 4-6, 6-0, 6-0.

Doubles - No. 1: O'Connell/O'Connell (GLC) d. Rozolis/Maas 3-6, 2-6; No. 2: Harte/Robins (CG) d. Gwrikrishna/Blackmore 6-2, 6-4; No. 3: Kroeger/Finlon (CG) d. Phoenix/Sigmund 6-2, 6-2; No. 4: Powers/Kerlin (CG) d. Guzman/Lomax 7-5, 6-3.

*

McHenry 4, Huntley 3

Singles - No. 1: Smith (H) d. Condon 6-3, 6-1; No. 2: Fanlon (MCH) d. Patil 7-5, 6-4; No. 3: Arriola (MCH) d. SImons 6-3, 6-2.

Doubles - No. 1: Higgin/Quitalig (MCH) d. Pilkerton/McDaniel 6-2, 6-4; No. 2: Maher/Stanek (MCH) d. Frederick/Grabner 6-1, 6-1; No. 3: Kambitsis/Maniar (H) d. Bromir/Phillips 6-1, 7-6 (7-3); No. 4: Makowski/Hagan (H) d. McCalughry/Gill 6-2, 7-5.

*

Jacobs 7, Dundee-Crown 0

Singles - No. 1: Panchapakaesan (J) d. Wagner 6-0, 6-1; No. 2: Chong (J) d. Brito 6-0, 6-0; No. 3: Rowan (J) d. Emerson 6-1, 6-1.

Doubles - No. 1: Sidor/Ki. Bernardo (J) d. Steifer/Spangenberg 6-1, 6-1; No. 2: Kr. Bernardo/Gaspari (J) d. Mejia/Naber 6-3, 6-1; No. 3: Powell/Toomire (J) d. Bravo/Jensen 6-2, 6-2; No. 4: Liby/Bujacz (J) d. Tinajero/Villagomez 6-0, 6-0.

*

St. Charles North 4, South Elgin 3

Singles - No. 1: Norasith (SE) d. Amalraj 6-1, 6-3; No. 2: Lazopoulos (SE) d. Kurtzmals 6-1, 6-1; No. 3: Kramer (SCN) d. Benbrook 6-4, 6-3.

Doubles - No. 1: Hedges/Spellman (SCN) d. Manzano/Patel 4-6, 6-4, 6-4; No. 2: Felker/Somsavath (SE) d. O'Brien/Riggs 6-2, 6-2; No. 3: Golasworthy/Kramer (SCN) d. Ketdy/Samio 6-4, 6-3; No. 4: Abagan/Noinanj (SCN) d. Sposito/Lopez 6-0, 6-3.

*

LAKES 6, GRANT 1

Singles --No. 1: Thacker (Lks) d. Wilson 6-1, 6-1; No. 2: Sievert (Lks) d. Becker 6-2, 6-0; No. 3: Stuffer (Grt) d. Amanti 7-5, 7-5.

Doubles --No. 1: Adlam/Wayne (Lks) d. O'Neill/Klumak 6-3, 6-0; No. 2: Clark/Dexheimer (Lks) d. Kusel/Haley 6-4, 6-3; No. 3: Pooley/Mueller (Lks) d. Brandt/Snider 7-6, 6-0; No. 4: Nelson/Gebhardt (Lks) d. Frank/Steele 1-6, 7-6, 11-9.

*

WAUCONDA 6, ROUND LAKE 1

Singles --No. 1: Tyler (Wauc) d. Trevino 6-2, 6-3; No. 2: Tobias (RL) d. S. Patel 6-0, 6-1; No. 3: D. Patel (Wauc) d. Rayed 6-2, 6-4.

Doubles --No. 1: Kamaikis/Caudle (Wauc) d. Mena/Quezada 6-3, 6-1; No. 2: Skwinut/Keblusek (Wauc) d. B. Hernandez/D. Hernandez 6-1, 6-1; No. 3: Heck/Mattaliano (Wauc) d. Round Lake; No. 4: Manahan/Schuetz (Wauc) d. Al. Spann/An. Spann 6-0, 6-1.

*

STEVENsON 7, LIBERTYVILLE 0

Singles -- No. 1: J. Bush (Stev) d. Vandixhorn 6-0, 6-1; No. 2: B. Bush (Stev) d. Klein 6-0, 6-0; No. 3: Sims (Stev) d. Gasick 7-5, 6-1.

Doubles -- No. 1: Jaworski/Lieberman (Stev) d. Springgate/S. Daluga 6-0, 6-1; No. 2: Viswananthan/Komarov (Stev) d. A. Daluga/Grabowski 6-4, 6-3; No. 3: Pan/Cheng (Stev) d. Winters/Janczak 6-4, 6-1; No. 4: Kim/Kelman (Stev) d. Rhadke/Markovic 6-3, 6-0.

*

CARMEL 6, ST. PATRICK 0

Singles --No. 1: K. Hunt (Carm) won by dflt.; No. 2: Dechter (Carm) won by dflt.

Doubles --No. 1: B. Hunt/Feely (Carm) d. Casey/Wroblewski 6-0, 6-0; No. 2: Paulson/Butler (Carm) d. Jurkowski/Suwolski 6-1, 6-0; No. 3: Wimmer/Reid (Carm) d. Ortega/Vullman 6-0, 6-0; No. 4: Buckley/Johnson (Carm) d. Trejo/Serra 6-0, 6-0.

*

LAKE ZURICH 6, ROLLING MEADOWS 1

Singles --No. 1: Galvin (LZ) d. Thompson 6-1, 6-2; No. 2: Ramesh (LZ) d. Jordan 6-4, 6-3; No. 3: Galla (LZ) d. Kim 6-0, 6-1.

Doubles --No. 1: Ciemniak/Molleriz (LZ) d. Brown/Croneigh 6-2, 7-5; No. 2: Arends/Guild (RM) d. Dolik/Nutalapati 6-2, 4-6, 10-7; No. 3: O'Neill/Smith (LZ) d. Rettsch/Petrovic 6-1, 6-1; No. 4: Kudla/Metzger (LZ) d. Madura/Miller 7-6 (6), 6-2.

*

Glenbard West 5, Glenbard South 1

Singles --No.1: Dell (GW) d. Colgan 6-0, 6-3; No. 2: Pankwani (GS) d. Hanna 6-4, inj ret.

Doubles --No.1: Reick/Kellenberge (GW) d. Fleming/Khan 6-3, 6-2; No. 2: Koch/Hennessy (GW) d. Bakhshi/Glahe 6-4, 6-2; No. 3: Kenwood/Sharney (GW) d. Shah/West 6-2, 7-6(5); No. 4: Murphy/Young (GW) d. Meade/Kocinski 5-7, 6-4, 10-7.

*

Metea Valley 4, Wheaton Warreville South 3

Singles --No.1: Chin (MV) d. McDonough; No. 2: Brown (MV) d. Pieter 6-3, 6-4; No. 3: Dubey (MV) d. Mueller 6-3, 6-3

Doubles --No.1: Sharma/Quiles (MV) d. Welch/Reinders 6-4, 4-6, 10-5; No. 2: Orlove/Foley (WWS) d. Whittington/Forbes 6-1, 5-7, 10-3; No. 3: Elvire/Orland (WWS) d. Klane/Murali 6-2, 7-6 No. 4: Smith/Ottolm (WWS) d. Sargen/O'Brien.

*

Neuqua Valley 8, batavia 0

Singles --No.1: Iyer (NV) d. Sterling 7-6, 6-3; No. 2: Krishnan (NV) d. Murat 6-3, 6-4; No. 3: Meyers (NV) d. Swift 6-0, 6-3; No. 4: .Puntney (NV) d. Cahill 6-0,. 6-1

Doubles --No.1: Hoffman/Luburgh (NV) d. Lordon/Maris 7-5, 7-5; No. 2: Warning/Ohmer (NV) d. Boyle/Nelson 6-0, 6-1; No. 3: Sass/Bauerfield (NV) d. Maenza/Carr 6-1, 6-4; No. 4: Delgado/Trevino (NV) d. Guillermo/Hinzy 6-4, 6-3.

*

Waubonsie Valley 5, Bartlett 2

Singles --No.1: Marbach (WV) d. Smedely 6-1, 6-2; No. 2: Kochman (WV) d. Li 6-1, 6-0; No. 3: Dhor (WV) d. Devereuz 6-4, 6-0

Doubles --No.1: Shenoy/Howes (B) d. Taxnich/;Holyoak 7-5, 7-5; No. 2: Busche/Chin (WV) d. Ahmed/Pepa 6-5, 6-2; No. 3: Bayram/Patel (B) d. Singh/O'Grady 7-5, 6-4; No. 4: Daniels/Reddy (WV) win by forfeit.

*

Wheaton Academy 4, Walther Lutheran 1

Singles --No.1: Jones (WA) d. Steinhart 6-4, 6-3; No. 2: Duff (WL) d. Anderson 6-2, 6-1

Doubles --No.1: Bertsche/Bell (WA) d. Andrele/Froehlich 6-2, 6-0; No. 2: Garrett/DeLaMatta (WA) d. O'Neil/Enollian 6-3, 6-2; No. 3: Hamm/Drury (WA) d. Walz/Damalla, 6-0, 6-1.

*

Barrington 7, Hoffman Estates 0

Singles --No.1: Jaglan (B) d. Patel 6-2, 6-2; No.2: Hennenfent (B) d. Penchev 6-0, 6-0; No.3: Tripuraneni (B) d. Kubota 6-0, 6-0.

Doubles --No.1: Adams/Herzog (B) d. Kumar/Patel 6-0, 6-1; No.2: Thompson/Khurana (B) d. Patel/Barot 6-0, 6-1; No.3: Schmidt/Barns (B) d. Paya/Kulluoi 6-1, 6-0; No.4 Mantelman/O'Leary (B) d. Herrera/Shah 6-0, 6-1.

*

Lake Zurich 6, Rolling Meadows 1

Singles --No.1: Thompson (LZ) d. Galvin 6-1, 6-2; No.2: Jordan (LZ) d. Ramesh 6-4, 6-3; No.3: Kim (LZ) d. Galla 6-0, 6-1.

Doubles --No.1: Brown/Croneigh (LZ) d. Ciemniak/Moller 6-2, 7-5; No.2: Dolik/Nutalapati (RM) d. Arends/Guild 6-2, 4-6, (10-8); No.3: Reitsch/Petrovic (LZ) d. O'Neill/Smith 6-1, 6-1; No.4 Madura/Miller (LZ) d. Kudla/Metzger 7-6 (8-6), 6-2.

*

Buffalo Grove 6, Wheeling 1

Singles --No.1: Yelurc (W) d. Schultz 6-1, 6-2; No.2: Yakubovich (BG) d. Victor 6-1, 6-1; No.3: Ritter (BG) d. Battista 6-1, 6-0.

Doubles --No.1: Georgiades/Levitin (BG) d. Razia/Evangelista 6-1, 6-0; No.2: Lebedev/Privett (BG) d. Chaisel/Lee 6-0, 6-1; No.3: Day/Morgan (BG) d. Knill/Remijaso 6-1, 6-0; No.4 Davidson/Faehnrich (BG) d. Gluyger/Tint (fft).

*

Fremd 7, Palatine 0

Singles --No.1: Pohl (F) d. Moslemian 6-1, 6-1; No.2: Vundro (F) d. Chon 6-1, 6-1; No.3: Devaras (F) d. Scovic 6-4, 6-3.

Doubles --No.1: Niemeyzk/Oak (F) d. Nelson/Pichler 6-2, 6-2; No.2: Sharma/Brottman (F) d. Somarapu/Majeed 6-2, 6-2; No.3: Lewis/Praabhakran (F) d. Barsella/Barsella 6-1, 6-1; No.4 Nakanish/Zouras (F) d. Surrell/Waldrich 6-2, 6-3.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.