Saturday’s boys tennis scoreboard
Saturday’s meets
*
Blackhawk Invite
Geneva 4, West Aurora 1
St. Charles North 4, Geneva 1
South Elgin 3, Geneva 2
Marmion 5, West Aurora 0
Marmion 3, St. Charles East 2 (Semifinals)
South Elgin 3, St Charles East 2 (3rd Place) Marmion 4, Conant 1 (Championship)
*
Huntley Triangular
Batavia 4, Huntley 1
Huntley 5, Belvidere 0
Huntley 5, Warren B 0
Batavia 4, Huntley 1
Singles - No. 1: Sterling (B) d. Smith 6-0, 6-1; No. 2: Murat (B) d. Patil 6-0, 6-0.
Doubles - No. 1: Lorden/Maris (B) Pilerton/McDaniel 6-1, 6-0; No. 2: Boyle/Nelson (B) d. Fredrick/Grabner 7-6 (7-2), 7-5; No. 3: Kambitsis/Maniar (H) d. Maenza/Carr 6-2, 6-1.
*
Lakes invite
TEAM SCORES
Jacobs 35, North Shore Country Day 26, Warren 23, Grayslake North 21, Lakes 12, Mundelein 11, Grant 6, Zion-Benton 6 points
Singles— No. 1: Panchapakesan (Jac) d. Olseon (NSCC) 2-6, 7-7, 11-9; No.2: Chong (Jac) d. Kizhakkodthu (GN) 6-0, 6-0.
Doubles— No. 1: Sider/Bernardo (Jac) d. Hall/McCall 7-5, 7-6; No.2: Gudeman/Lenz (Jac) d. Chung/McClanahan (NSCC) 6-4, 6-3; No.3: Powell/Toomie (Jac) d. Adamski/Topolewski (Warr ) 6-4, 6-1.
*
Carmel quad
CARMEL 4, LAKE FOREST ACADEMY 3
Singles — No.1: Hoogland (LFA) d. Dechter 6-1, 5-3; No.2: Franzese (LFA) d. Hendricks 6-1, 6-2; No.3: Xia (LFA) d. Colbert 6-1, 6-4.
Doubles — No.1: Paulson/Butler (Carm) d. Alesn/Wang 6-1, 6-2; No.2: Wimmer/Reid (Carm) d. Kennedy/Halverson 6-0, 6-0; No.3: Buckley/Johnson (Carm) d. Phillips/Xue 6-3, 6-2; No.4 M. Norek/P. Norek (Carm) d. Flynn/Cleevey 6-2, 6-2.
*
CARMEL5, Wheeling 2
Singles — No.1:Dechet (Carm) d. Yeluri 6-0, 6-0 ; No.2: Victor (Whe) d. Hendricks 6-3, 1-6, 10-8; No.3: Battista (Whe) d. Colbert 6-1, 6-2.
Doubles — No.1: Paulson/Butler (Carm) d. Evanselista/Chaisvi 6-1, 6-0; No.2: Wimmer/Reid (Carm) d. Lee/Ramisoso 6-0, 6-0; No.3: Buckley/Johnson (Carm) d. Kwill/Glayser 6-2, 6-1; No.4 M. Norek/P. Norek (Carm) d. E. Tint/N. Tint 6-0, 6-0.
*
CARMEL 6, McHeNry 1
Singles — No.1: Dechter (Carm) d. Condon 6-0, 6-0; No.2: Fanlon (McH) d. Hendricks 6-4, 6-3; No.3: Colbert (Carm) d. Arriola 6-3, 7-5.
Doubles — No.1: Paulson/Butler (Carm) d. Quitalig/Higgins 7-6 (5), 6-4; No.2: Wimmer/Reid (Carm) d. Stanek/Maher 6-2, 6-2; No.3: Buckley/Johnson (Carm) d. Bromir/Phillips 6-1, 6-1; No.4 M. Norek/P. Norek (Carm) d. McClaughy/Gill 6-2, 6-0.
*
Oswego Panther Invite
Team Placement
1st: Glenbard South 13 (win by total games won), 2nd: Oswego 13; 3rd: Romeville 6; 4th: East Aurora 3.
*
Hersey Pitchford 32
team scores
Hinsdale Central 80, Lake Forest 50, Stevenson 44, Deerfield 43, New Trier 43, Downers Grove South 40, Edwardsville 35, Glenbrook North 32, Moline 32, Barrington 29, Lyons Township 28, Naperville Central 27, Oak Park-River Forest 24, Neuqua Valley 23, Metamora 23.
*
individual match winners
Singles —No.1: 1st: Joyce (HC) d. Bush (Stev) 6-4, 6-4; 3rd: Tarwid (LF) d. Trukov (War) 6-3, 6-2; Consolation: Parekf (Bar) d. Skaer (BlvlE) 6-4, 6-0; No.2: 1st: Lorenzin (HC) d. Kasher (Dfld) 7-5, 5-7, 6-2; 3rd: Artus (DGS) d. Polender (LF) 6-2, 6-0; Consolation: Fisch (Prospect) d. Jaglan (Bar) 3-6, 6-3, 6-3.
Doubles —No.1: 1st: Heneghan/Hagermoser (HC) d. Zordani/Christian (LF) 6-3,6-3; 3rd: Mayer/Laser (NT) d. Wood/Puri (Mol) 6-0, 6-2; Consolation: Woolf/Weiner (Evn) d. Aizenberg/Dunn (Highland Park) 6-4, 4-6, 6-2; No.2: 1st: Grabill/Martin (HC) d. Leiberman/Jaworski (Stdv) 7-5, 6-3; 3rd: Bickel/Bickel (NT) d. Wallace/Stabler (Mol) 6-4, 6-0; Consolation: DelGrosso/Gilette (Naperville Central) d.Wood/McMillan (DGS) 3-6, 6-3, 6-3.
*
Carmel quad
CARMEL 5, Wheeling 2
Singles — No.1: Dechet (Carm) d. Yeluri 6-0, 6-0 ; No.2: Victor (Whl) d. Hendricks 6-3, 1-6, 10-8; No.3: Battista (Whl) d. Colbert 6-1, 6-2.
Doubles — No.1: Paulson/Butler (Carm) d. Evanselista/Chaisvi 6-1, 6-0; No.2: Wimmer/Reid (Carm) d. Lee/Ramisoso 6-0, 6-0; No.3: Buckley/Johnson (Carm) d. Kwill/Glayser 6-2, 6-1; No.4: M.Norek/P.Norek (Carm) d. E.Tint/N.Tint 6-0, 6-0.
*
Other scores
Carmel 4, Lake Forest Acad. 3
Carmel 6, McHenry 1
*
Glenbrook South invite
LIBERTYVILLE 5, BENET 0
Singles — No.1: VanDixhorn (Lib) d. Marshall 6-0, 6-0; No.2: Klein (Lib) d. Romano 6-4, 6-2.
Doubles — No.1: Springgat e/S. Daluga (Lib) d. Gatto/Read 6-3, 3-6, 10-8; No.2: A. Daluga/Grabowski (Lib) d. Garvin/Kovach 6-4, 6-3; No.3: Winters/Janczak (Lib) d. Dawson/DesLaurier 3-6, 6-0, 10-8.
Other score
Libertyville 5, Niles West 0