Daily Herald - Suburban Chicago's source for news This copy is for personal, non-commercial use. To order presentation-ready copies for distribution you can: 1) Use the "Reprint" button found on the top and bottom of every article, 2) Visit reprints.theygsgroup.com/dailyherald.asp for samples and additional information or 3) Order a reprint of this article now.
Article updated: 4/28/2013 12:48 AM

Saturday's boys track scoreboard

Saturday's meets

*

Oswego Panther Invite

Team Placement

1st: Glenbard South 13 (win by total games won), 2nd: Oswego 13; 3rd: Romeville 6; 4th: East Aurora 3.

*

Palatine relays

team scores

Barrington 122, Fremd 112, Palatine 89, Bolingbrook 45, Jacobs 55, St. Ignatius 53, Huntley 44, Conant 39, DeLaSalle 28, Grayslake North 19, Wheeling 11, Prairie Ridge 14, Buffalo Grove 8, St. Viator 7, Woodstock 5.

*

individual placewinners

Distance medley relay: 1. St. Ignatius 10:18.31, 2. Conant 10:24.15, 3. Fremd 10:29.77; 3200 Relay: 1. Palatine (Clingerman, Zambrano, Jarrett, Hank) 8:08.65, 2. Barrington 8:12.88, 3. Jacobs 8:14.06; 4x100 relay: 1. Fremd (J.Lewis, Burchett, K.Lewis, Gaines) :43.49, 2. Barrington :43.70, 3. Bolingbrook :44.18; 3200: 1. Dale (Chicago Jones) 9:24.23, 2. Santino (StI) 9:33.03, 3. Brown (Pal) 9:40.01; 4x110 high hurdles: St. Ignatius 1:20.20, 2. Conant 1:03.30, 3. Palatine 1:05.20; 100: 1. Miller (Bar) :11.50, 2. Owens (DLS) :11.56, 3. Walker (Jcbs) :11.63; 800: 1. Matysek (Jcbs) 1:57.13, 2. Cerney (Bar) 1:57.67, 3. Clingerman (Pal) 1:57.96; 4x200 relay: 1. DeLaSalle 1:31.34, 2. Huntley 1:31.37, 3. Fremd 1:32.68; 400: 1. Shulga (GLN) :49.14, 2. Eiring (Bar) :50.86, 3. DeCoursey (Whl) :51.18; 300 int. hurdles: 1. Dunham (StI) :39.29, 2. Konopka (Frm) :39.72, 3. Young (Bbk) :40.35; 1600: 1. Zambrano (Pal) 4:25.17, 2. Ering (Bar) 4:30.66, 3. Baran (Jcbs) 4:31.15; 200: 1. Miller (Bar) :23.08, 2. Walker (Jcbs) :23.30, 3. Lewis (Frm) :23.40; 4x400 relay: 1. Fremd 3:25.11, 2. Conant 3:26.34, 3. Barrington 3:27.39; Long jump relay: 1. Bolingbrook 59-01.75, 2. Barrington 57-09.25, 3. Fremd 57-02.0; High jump relay: 1. Barrington 17-08.0, 2. Fremd 17-08.0, 3. Palatine 17-04.0; Triple jump relay: 1. Palatine 122-07.0, 2. Barrington 120-09.25, 3. Fremd 120-0.25; Shotput relay: 1, Palatine 140-10.5, 2. Fremd 131-04.0, 3. Huntley 130-03.0; Discus relay: 1. Huntley 420-06, 2. Barrington 388-10, 3. Palatine 378-05; Pole vault relay: 1. Fremd 36-03.0, 2. Bolingbrook 34-09.0, 3. Palatine 33-03.0.

*

Waubonsie Valley invitational

Team Scores

Minooka 159; Neuqua Valley 127; Oswego East 81.5; Waubonsie Valley 74.5; Thornton 72; Wheaton Warrenville South 59; St. Charles North 38; Homewood-Flossmoor 36; Hoffman Estates 19; Moline 16; Metea Valley 14; Rockford Guilford 6

*

Individual results

3200 relay: Minooka 7:58.00; Neuqua Valley 7:58.35; Oswego East 8:05.92; 400 relay: Minooka 42.82; Waubonsie Valley 43.39; Homewood-Flossmoor 44.20; 3200: McKenna (WWS) 9:43.97; Weiss (NV) 9:50.33; Whaley (NV) 9:53.92; 110 high hurdles: Zamora (Min) 15.25; Augustin (OE) 15.67; Howell (Thorn) 15.73; 100: Smith (Min) 10.99; Allen (Thorn) 11.03; Durns (WV) 11.14; 800: Salinas (OE) 2:00.83; Martz (WWS) 2:01.60; Holm (OE) 2:02.62; 800 relay: Minooka 1:30.74; Neuqua Valley 1:31.67; Homewood-Flossmoor 1:33.32; 400: Allen (Thorn) 48.82; Wilson (Min) 49.63; Burke (WV) 50.57; 300 int. hurdles: Zamora (Min) 41.24; Augustin (OE) 41.91; Heinz (SCN) 42.72; 1600: Horn (NV) 4:26.65; Thornton (OE) 4:28.79; Bushelle (NV) 4:29.14; 200: Allen (Thorn) 22.17; Johnson (Thorn) 22.80; Ingram (Min) 22.80; 1600 relay: Minooka 3:23.70; Waubonsie Valley 3:26.79; Neuqua Valley 3:27.09; Long jump: Cane (Min) 20-7.0; Travis (WV) 20-3.5; Heupel (NV) 20-1.5; High jump: Heinz (NV) 6-5.0; Ryan (Mol) 6-5.0; Miller (SCN) 6-5.0; Triple jump: Travis (WV) 43-0; Parks (NV) 42-1; Mikulecky (NV) 41-7.5; Shotput: Kittridge (WV) 68-7.0; Varela (NV) 52-10.0; Whalen (Min) 50-7.0; Discus: Varela (NV) 162-11; Kittridge (WV) 158-0; Joyce (WWS) 148-02; Pole vault: Peterson (NV) 13-3.0; Pullara (Min) 12-9.0; Koche (WWS) 12-9.0.

*

Glenbard West Jim Arnold Invitational

Team Scores

Lake Park 128; Wheaton North 99; Bloom Township79; Oak Park 47; Evanston 45; Batavia 30; Niles West 27; Bartlett 27; Lockport 23; Glenbard West 23; St. Rita 10; St. Charles East 8; Morton 6; Glenbard South 6.

Individual results

3200 relay: Lake Park (Bracher, Peck, Schwarz, Birkley) 8:10.49; Lockport 8:11.84; Bartlett 8:20.92; 400 relay: Oak Park (Baggett, Towns, Booth, Taylor) 42.20; Wheaton North 42.45; Lake Park 42.84; 3200: Lindstrom (GW) 9:43.24; Zabka (Bat) 9:45.25; Coton (Bart) 9:46.47; 110 high hurdles: Shenault (LP) 14.50; Filip (LP) 15.08; Wiley (Bloom) 15.30; 100: Murphy (Evan) 11.16; Booth (OP) 11.17; Charles (WN) 11.19; 800: Ryan (WN) 1:56.00; Rachford (Bart) 1:57.87; Lozano (LP) 1:57.99; 800 relay: Wheaton North (Charles, Heckler, Connor, Gordon) 1:28.54; Oak park 1:29.56; Bloom 1:32.06; 400: Harriel (Bloom) 50.05; Hill (Evan) 50.51; Frazier (Bloom) 50.60; 300 hurdles: Shenault (LP) 40.25; Henry (NW) 41.41; Riley (WN) 41.44; 1600: Klamm (Evan) 4:24.63; Steeno (WN) 4:25.84; Montalvo (Mort) 4:26.40; 200: Gordon (WN) 22.01; Forbes (StR) 22.25; Frazier (Bloom) 22.73; 1600 relay: Bloom (Brown, Byars, DeLoach, Weathersby) 3:24.62; Glenbard West 3:24.66; Evanston 3:26.37; Long jump: Gordon (WN) 23-3.0; Williams (Bloom) 23-1.0; Voltarel (Lock) 22-4.0; High jump: Smith (LP) 6-6.0; Wright-Madison (OP) 6-6.0; Jackson-Lewis (Bloom) 6-4.0; Pollack (Bat) 6-4.0; Triple jump: Koch (LP) 48-5.0; Jegede (LP) 47-4.0; Jenkins (Bloom) 44-6.5; Clerk (Bloom) 44-6.5; Shotput: Evans (LP) 52-11.0; Gargovic (NW) 50-8.5; Grace (WN) 50-6.0; Discus: Vermaas (Bat) 169-02; Prestigiacomo (LP) 162-01; Johnson (LP) 151-05; Pole vault: Ehrhardt (LP) 16-0.0; Smith (LP) 15-0.0; Viereckl (Bat) 14-6.0.

*

Waubonsie Valley Red Ribbon Classic

Team Scores

Minooka 159; Neuqua Valley 127; Oswego East 81.5; Waubonsie Valley 74.5; Thornton 72; Wheaton Warrenville South 59; St. Charles North 38; Homewood-Flossmoor 36; Hoffman Estates 19; Moline 16; Metea Valley 14; Rockford Guilford 6

Individual results

3200 relay: Minooka 7:58.00; Neuqua Valley 7:58.35; Oswego East 8:05.92; 400 relay: Minooka 42.82; Waubonsie Valley 43.39; Homewood-Flossmoor 44.20; 3200: McKenna (WWS) 9:43.97; Weiss (NV) 9:50.33; Whaley (NV) 9:53.92; 110 high hurdles: Zamora (Min) 15.25; Augustin (OE) 15.67; Howell (Thorn) 15.73; 100: Smith (Min) 10.99; Allen (Thorn) 11.03; Durns (WV) 11.14; 800: Salinas (OE) 2:00.83; Martz (WWS) 2:01.60; Holm (OE) 2:02.62; 800 relay: Minooka 1:30.74; Neuqua Valley 1:31.67; Homewood-Flossmoor 1:33.32; 400: Allen (Thorn) 48.82; Wilson (Min) 49.63; Burke (WV) 50.57; 300 int. hurdles: Zamora (Min) 41.24; Augustin (OE) 41.91; Heinz (SCN) 42.72; 1600: Horn (NV) 4:26.65; Thornton (OE) 4:28.79; Bushelle (NV) 4:29.14; 200: Allen (Thorn) 22.17; Johnson (Thorn) 22.80; Ingram (Min) 22.80; 1600 relay: Minooka 3:23.70; Waubonsie Valley 3:26.79; Neuqua Valley 3:27.09; Long jump: Cane (Min) 20-7.0; Travis (WV) 20-3.5; Heupel (NV) 20-1.5; High jump: Heinz (NV) 6-5.0; Ryan (Mol) 6-5.0; Miller (SCN) 6-5.0; Triple jump: Travis (WV) 43-0; Parks (NV) 42-1; Mikulecky (NV) 41-7.5; Shotput: Kittridge (WV) 68-7.0; Varela (NV) 52-10.0; Whalen (Min) 50-7.0; Discus: Varela (NV) 162-11; Kittridge (WV) 158-0; Joyce (WWS) 148-02; Pole vault: Peterson (NV) 13-3.0; Pullara (Min) 12-9.0; Koche (WWS) 12-9.0.

*

Friday's late results

at West Chicago

Glenbard North 99, West Chicago 56, St. Francis 31

3200 relay: Glenbard North 8:54.8; West Chicago 9:07.5; St. Francis 9:16.3; 400 relay: Glenbard North 44.8; St. Francis 46.8; West Chicago 47.2; 3200: Vilimek (SF) 10:40.0; Cady (SF) 10:58.4; Medina (GN) 10:58.5; 110 high hurdles: Heideman (GN) 15.8; Siperly (GN) 17.6; Patel (WC) 17.8; 100: Wilson (SF) 11.4; Gitchell (SF) 11.5; Evaresto (GN) 11.54; 800: Bird (GN) 2:07.1; Emmanuel (GN) 2:12.2; Linhardt (WC) 2:17.0; 800 relay: Glenbard North 1:34.2; West Chicago 1:39.5; St. Francis 1:46.8; 400: Paoletti (GN) 52.8; Munoz (WC) 54.0; Push (GN) 54.5; 300 int. hurdles: Heiderman (GN) 43.4; Patel (W) 46.0; Siperly (GN) 46.2; 1600: Dixon (GN) 4:52.9; Stibal (WC) 5:00.7; Hatler (GN) 5:11.8; 200: Young (WC) 24.4; Montifalco (GN) 24.7; Chan (GN) 25.6; 1600 relay: Glenbard North 3:34.1; West Chicago 3:34.7; St. Francis 3:54.8; Long jump: Parker (GN) 19-2.5; Kulikowski (WC) 19-0; Williams (GN) 17-4; High jump: Rubio (WC) 5-6; Miller (GN) 5-6; Kubik (WC) 5-2; Triple jump: Smith (GN) 40-8, Parker (GN) 38-11.25; Izewski (SF) 38-2.25; Shotput: Siver (GN) 47-8; Celmer (WC) 42-11; Menard (GN) 41-11; Discus: Siver (GN) 136-10; Zak (WC) 124-8; Celmer (WC) 123-0; Pole vault: Wilson (SF) 12-0; Kubik (WC) 11-6; Wesolek (WC) 9-6.

Lincoln-Way West Warrior Invitational

Team Scores

Thornton 124.5; Hinsdale Central 122.5; Lincoln-Way Central 122; Homewood-Flossmoor 91.5; Crete-Monee 86; Lincoln-Way North 82; Providence 68; Bradley-Bourbonnais 60.5; Romeoville 43; Lincoln-Way East 36; Lincoln-Way West 0

Individual results

3200 relay: Lincoln-Way Central 8:16.50; Thornton 8:24.30; Hinsdale Central 8:29.60; 400 relay: Homewood-Flossmoor 42.80; Thornton 42.90; Crete-Monee 43.50; 3200: Khanna (HC) 10:12.80; Mayster (LWN) 10:13.70; Robbins (LWC) 10:20.10; 110 high hurdles: Helmin (Prov) 13.9; Hunt (Thorn) 14.7; Flowers (CM) 15.10; 100: Hylton (LWN) 10.6; Clanton (Thorn) 10.8; Derrek (Thorn) 10.9; 800: Zibricky (LWC) 2:01.40; Kennedy (LWE) 2:03.20; Weber (LWN) 2:03.70; 800 relay: Lincoln-Way North 1:32.20; Crete-Monee 1:33.40; Thornton 1:33.60; 400: Meadows (LWC) 49.80; Anyiwo (HF) 50.1; Nash (CM) 51.0; 300 int. hurdles: Hunt (Thorn) 39.6; Flowers (CM) 40.40; Mitchell (Thorn) 41.40; 1600: Kaminski (LWC) 4:27.00; Rozewicki (LWC) 4:28.10; Anderson (HF) 4:31.40; 200: Hylton (LWN) 21.50; Hunt (Thorn) 22.10; Roberts (HC) 22.60; 1600 relay: Thornton 3:29.90 Bradley-Bourbonnais 3:31.00; Lincoln-Way North 3:32.40; Long jump: Clanton (Thorn) 20-6.0; Flowers (CM) 20-3.5; Lahey (Prov) 20-1.0; High jump: Monroe (Prov) 5-4.0; Buchanan (Thorn) 6-0.01; Hinton (LWE) 6-0.0; Triple jump: Washington (HF) 42-8.75; Fullerton (HF) 42-4.0; Rankin (CM) 41-7.0; Shotput: Spears (BB) 50-0; Allpow (LWC) 49-4.0; Strand-Jordan (HC) 47-5.0; Discus: Piker (HC) 172-0.0; Allpow (LWC) 150-2; Weaver (Prov) 138-8; Pole vault: Weaver (Prov) 14-6.0; Blatti (LWC) 13-0.0; Denler (Prov) 12-6.01.

Copyright © 2014 Paddock Publications, Inc. All rights reserved.