Breaking News Bar
updated: 4/27/2013 12:59 AM

Friday's boys tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Friday's meets

*

Crystal Lake South 7, Woodstock North 0

Singles - No. 1: Jarva (CLS) d. Elsiger 6-0, 6-0; No. 2: Ramos (CLS) d. Rousonelos 6-0, 6-0; No. 3: Randolph (CLS) d. Helland 6-0, 6-0.

Doubles - No. 1: Kolton/Devlin (CLS) d. Devore/Balleno 6-0, 6-0; No. 2: B. Kill/A. Kill (CLS) d. Plummer/Niese 6-1, 6-3; No. 3: O'Connor/Roemeling (CLS) d. N. Julian/A. Julian 6-1, 6-1; No. 4: Baietto/Pacini (CLS) d. Robin/Ponkow 6-0,6-0.

*

Imsa 6, Bartlett 1

Singles - No. 1: Smedley (B) d. Philip 6-2, 6-1; No. 2: Chelikani (IMSA) d. Devereux 6-1, 6-1; No. 3: Garcia (IMSA) d. Shimizu 6-0, 6-2.

Doubles - No. 1: Yun/Patel-O'Connor (IMSA) Shenoy/Li 6-1, 6-0; No. 2: Sinha/Wang (IMSA) d. Brennan/Sellers 6-2, 6-2; No. 3: Ali/Tambe (IMSA) d. Pepa/Howes 6-0, 6-2; No. 4: Dimmig/Dixit (IMSA) d. Ahmed/Bayram 6-4, 6-1.

*

Cary-Grove 6, Grayslake North 1

Singles - No. 1: Russell (C-G) d. Fernandez 6-0, 6-0; No. 2: Jensen (C-G) d. Kahakkathu 6-4, 2-6, 6-4; No. 3: O'Connor (C-G) d. Sinclair 6-1, 6-0.

Doubles - No. 1: Rozolis/Maas (C-G) d. Kahakkathu/Harmon 7-5, 6-3; No. 2: Wonsil/Freeman (GLN) d. Harte/Robins 6-3, 7-5; No. 3: Kroeger/Finlon (C-G) d. Harmon/Chavez 4-6, 6-4, 7-5; No. 4: Powers/Kerlin (C-G) d. Gaetle/Londono 6-2, 6-4.

*

Grayslake CENTRAL 5, hAMPSHIRE 2

Singles - No. 1: Hougland (H) d. Tolentino 6-1, 6-0; No. 2: Zador (GLC) d. Modi 6-0, 6-1; No. 3: Reed (GLC) d. Moser 6-1, 6-0.

Doubles - No. 1: Dahlberg/West (H) d. Kumar/Glennon 4-6, 7-5, 6-2; No. 2: Weiss/Pearson (GLC) d. Keeling/Vietinghoff 6-2, 4-6, 6-2; No. 3: Hutchins/Knight (GLC) d. Tolentino/Vaughn 6-1, 6-3; No. 4: Kula/Sedlacko (GLC) d. Higa/Ypil 6-2, 6-3.

*

VERNON HILLS 6 ROUND LAKE 1

Singles --No. 1: Kadyrov (VH) d. Trevino 6-0, 6-0; No. 2: Tobias (RL) d. Lebovitz 6-4, 7-5; No. 3: Zhang (VH) d. Asumcian 6-0, 6-1.

Doubles --No. 1:Dobrik/Rawles (VH) d. Quezada/Mena 6-0, 6-0; No. 2: McLain/Puranik (VH) d. D. Hernandez/B. Hernandez 6-0, 6-1; No. 3: Zhai/Kosoglaz (VH) d. Rangel/Ambriz 6-0, 6-0; No. 4: Hoffman/Kang (VH) d. A. Spahn/An. Spahn 6-0, 6-1.

*

CARMEL 4, NOTRE DAME 0

Singles --No. 1: K. Hunt (Carm) d. Sullivan 6-0, 6-1.

Doubles --No. 1: B. Hunt/Feely (Carm) d. LEone/Corrate 6-0, 6-0; No. 2: Butler/Paulson (Carm) d. Thomas/Fofarek 6-4, 6-0; No. 3: Wimmer/Reid (Carm) d. Wilk/Cousin 6-0, 6-0.

*

LIBERTYVILLE 6, LAKE ZURICH 1

Singles --No. 1: VanDixhorn (Lib) d. Thompson 6-1, 4-6, 6-2; No. 2: Klein (Lib) d. Jordan 6-4, 7-5; No. 3: Kim (LZ) d. Janczak 6-3, 6-3.

Doubles --No. 1: Springgate/S. Daluga (Lib) d. Brown/Croneigh 6-1, 6-0; No. 2: Grabowski/A. Daluga (Lib) d. Guild/Arends 6-4, 6-3; No. 3: Winters/Chen (Lib) d. Reitsch/Miller 6-7 (2), 6-4, 6-4; No. 4: Madura/Petrovic (LZ) d. Vittore/Cao 6-2, 6-4.

*

GRAYSLAKE CENTRAL 5, HAMPSHIRE 2

Singles --No. 1: Hougland (Hamp) d. Tolentino 6-4, 6-0; No. 2: Zador (GC) d. Cara 6-0, 6-1; No. 3: Reed (GC) d. Nadi 6-0, 6-0.

Doubles --No. 1: Dahlberg/West (Hamp) d. Kumar/Glennon 4-6, 7-5, 6-2; No. 2: Weiss/Pearson (GC) d. Keeling/Vielinghoff 6-2, 4-6, 6-2; No. 3: Knight/Hutchins (GC) d. Vaughn/Tolentino 6-1, 6-3; No. 4: Kula/Sedlacko (GC) d. Higa/Swetinon 6-2, 6-3.

*

CARY-GROVE 6, GRAYSLAKE NORTH 1

Singles --No. 1:Russel (CG) d. Novoa-Hernandez 6-0, 6-0; No. 2: Jensen (GC) d. M. Kizhakkadthu 6-4, 2-6, 6-4; No. 3: O'Connor (CG)d. Sinclair 6-1, 6-0.

Doubles --No. 1: Rosolis/Maas (CG) d. J. Kizhakkadthu/D. Harmon 7-5, 6-3; No. 4:; No. 2: Wonsil/Freeman (GN) d. Harte/Robins 6-3, 7-5; No. 3: Kroeger/Finlon (CG) d. Z. Harmon/Chavez 4-6, 6-4, 7-5; No. 4: Poewers/Kerlin (CG) d. Gackle/ Londono 6-2, 6-4.

*

Glenbard North 5, Glenbard east 2

Singles --No.1: Krzyzaniak (GN) d. Cornell 6-3, 6-2; No. 2: Mistro (GN) d. Delawder 6-4, 6-4; No. 3: Klaundmin (GE) d. Lim 6-3, 6-3; No. 4: Macino (GN) d. Fragoso 6-2, 1-6, 7-6(7-4).

Doubles --No.1: Grandinetti/Patel (GN) d. Nasti/Hwang 6-2, 5-7, 6-3; No. 2: Harrell/Pascual (GE) d. Parikh/Subramaniams 6-7(7-5), 6-3, 7-6(7-2); No. 3: Dharia/Patel (GN) d. Alesia/Roth 6-1, 6-3

*

St. Charles North 4, Wheaton Academy 1

Singles --No.1: Amalrat (SCN) d. Jones 6-0, 6-0; No. 2: Karim (SCN) d. Anderson 6-1, 6-2

Doubles --No.1: Spellman/Hedyes (SCN) d. Bertsche/Bell 7-5, 7-6(5); No. 2: Riggs/O'Brien (SCN) d. Garrett/Matta 6-3, 7-5; No. 3: Hamm/Colin (WA) d. Golds/Hanson 6-4, 6-0

*

Wheaton Warrenville south 4, Wheaton North 3

Singles --No.1: McDonoughs (WWS) d. Westergren 3-6, 6-1, 6-1; No. 2: Pieters (WWS) d. Aulie 0-6, 6-1, 6-3; No. 3: Wojtyna (WN) d. Meder 7-5, 6-3; No. 4: Brink (WN) d. Smith 7-6, 6-2.

Doubles --No.1: Welch/Renders (WWS) d. Joy/Shadid 6-3, 6-4; No. 2: Corso/Shimmel (WN) d. Orlove/Foley 6-2, 7-6; No. 3: Elvira/Orland (WWS) d. Catuara/Provencher 7-6,6-3.

*

Thursday's late results

Wheaton Academy 5, Aurora Central Catholic 0

Singles --No.1: Renn (WA) d. Cebulski 6-1, 6-2; No. 2: Jones (WA) d. Karo 6-3, 6-1

Doubles --No.1: Bertsche/Bel (WA) d. Nass/Exline 6-1, 6-0; No. 2: Garett/Matta (WA) d. Gil/LaVoy 4-6, 6-2, 6-1; No. 3: Hamm/Drury (WA) d. Harreld/Saltijeral 6-4, 6-4.

Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.