Daily Herald - Suburban Chicago's source for news This copy is for personal, non-commercial use. To order presentation-ready copies for distribution you can: 1) Use the "Reprint" button found on the top and bottom of every article, 2) Visit reprints.theygsgroup.com/dailyherald.asp for samples and additional information or 3) Order a reprint of this article now.
Article updated: 4/25/2013 12:45 AM

Wednesday's boys tennis scoreboard

Wednesday's meets

*

St. Charles East 4, South Elgin 3

Singles-- No. 1: Koenen (SCE) d. Norasith 6-2, 6-0; No. 2: Bowman (SCE) d. Benbrook 6-0, 6-1; No. 3: Hildebrandt (SE) d. Hauptman 7-6, 6-2.

Doubles-- No. 1: Manzan/Patel (SE) d. McCarthy/Spoerl 7-6, 6-2; No. 2: Somsavath/Felker (SE) d. Jones/Winters 6-4, 3-6, 6-3; No. 3: Waynick/Anderson (SCE) d. Ketdy/Zamir 6-4, 2-6, 6-3; No. 4: Cataldo/Kamdar (SCE) d. Sposito/Punzalan 7-5, 6-1.

*

batavia 6, oswego east 1

No. 1 Sterling (B) def Hrovat (OE) 6-3, 6-3; No. 2: Murat (B) def Hwang (OE) 6-3, 6-1; No. 3: Shah (OE) def Swift (B) 6-0, 6-1

No. 1Lorden/Maris (B) def Kamal/Denor (OE) 6-1, 6-0; No. 2: Boyle/Nelson (B) def Hoda/Syed (OE) 6-2, 6-1; No. 3: Maenza/Carr (B) def Love/Schaltegger (OE) 7-6 (8), 7-6 (3); No. 4: Guillemot/Hinzy (B) def Wagh/Kehoe (OE) 6-2, 4-6, 6-2

*

STEVENSON 7, ZION-BENTON 0

Singles --No. 1: Harvey (Stev) d. Kaneko 6-0. 6-0; No. 2: Kelman (Stev) d. Carlson 6-1, 6-0; No. 3: Areco (Stev) d. Ibarra 6-2, 6-0.

Doubles --No. 1: Bush/Bush (Stev) . Stickelman/Jones 6-0, 6-0; No. 2: Jaworski/Jaworski (Stev) Carpenter/Acosta 6-0, 6-0; No. 3: Maryniuk/Viswanathan (Stev) d. Edwards/Marec 6-0, 6-0; No. 4: Cheng/Pan (Stev) d. Marshall/Josh 6-0, 6-0.

*

GRAYSLAKE CENTRAL 6, LAKES 1

Singles --No. 1: Tolentino (GC) d. Thacker 6-0, 6-0 ; No. 2: Zasor (GC) d. Gebhardt 6-2, 6-1; No. 3 : Reed (GC) d. Amanti 6-1, 6-0.

Doubles --No. 1: Kumar/Glennon (GC) d. Adlam/Sievert 6-6 (7-4) , 7-1; No. 2: Wayne/Clark (Lks) d. Weiss/Parson 3-6, 6-4, 6-4; No. 3: Knight/Hutchins (GC) d. Dexheimer/Pooley 6-1, 6-2; No. 4: Sedlacko/Kula (GC) d. Meuller/Nelson 6-3, 6-0.

*

LAKE ZURICH 5, CARMEL 3

Singles --No. 1: Thompson (LZ) d. K. Hunt 6-1, 6-0; No. 2: Dechter (Carm) d. Jordan 5-1, 6-2; No. 3: Kim (LZ) d. P. Norek 6-4, 7-6 (3); No. 4: Ewan (LZ) d. Buckley 6-2, 3-6, 6-3.

Doubles --No. 1: B. Hunt/Feely (Carm) d. Croneigh/Brown 6-2, 6-4; No. 2: Guilds/Arends (LZ) d. Paulson/Butler 6-7 (3)7-6 (4), 6-4; No. 3: Wimmer/Reid (Carm) d. Reitsch/Miller 6-1, 2-6, 6-4, ; No. 4: Madura/Petrovic (Carm) d. Henricks/Colbert 6-1, 6-3

*

Cary-Grove 6, Crystal Lake South 1

Singles - No. 1: Russell (C-G) d. Jarva 7-5, 1-6, 7-6 (7-4); No. 2: Ramos (CLS) d. Jensen 6-1, 6-1; No. 3: O'Connor (C-G) d. Randolph 6-7 (7-4), 6-4, 6-3.

Doubles - No. 1: Rozolis/Maas (C-G) d. Kolturi/Devlin 6-1, 6-4; No. 2: Harte/Robins (C-G) d. A. Kill/B. Kill 6-1, 6-1; No. 3: Kroeger/Finlon (C-G) d. Roemeling/O'Connor 7-5, 3-6, 7-5; No. 4: Powers/Kerlin (C-G) d. Pacini/Squires 6-3, 6-1.

*

St. Charles East 4, South Elgin 3

Singles - No. 1: Koenen (SCE) d. Norasith 6-2, 6-0; No. 2: Bowman (SCE) d. Benbrook 6-0, 6-1; No. 3: Hildebrandt (SE) d. Hauptman 7-6, 6-2.

Doubles - No. 1: Manzan/Patel (SE) d. McCarthy/Spoerl 7-6, 6-2; No. 2: Somsavath/Felker (SE) d. Jones/Winters 6-4, 3-6, 6-3; No. 3: Waynick/Anderson (SCE) d. Ketdy/Zamir 6-4, 2-6, 6-3; No. 4: Cataldo/Kamdar (SCE) d. Sposito/Punzalan 7-5, 6-1.

*

Huntley 7, Woodstock North 0

Singles - No. 1: Smith (H) d. Elsinger 6-0, 6-0; No. 2: Grabner (H) d. Rousunelos 6-0, 6-0; No. 3: Patil (H) d. Balleno 6-3, 6-0.

Doubles - No. 1: Pilkerton/McDaniel (H) d. Julian/Devure 6-0, 6-2; No. 2: Frederick/Kambitsis (H) d. Plummer/Niese 6-2, 5-7, 6-3; No. 3: Makowski/Maniar (H) d. Julian/Ibarra 6-1, 6-0; No. 4: Hagan/Simons (H) d. Helland/Robin 6-0, 6-1.

*

Elgin Academy 4, CHicagoland Jewish 1

Singles - No. 1: Palmer (EA) d. Taitz 6-2, 6-2; No. 2: Elgin Academy won by forfeit.

Doubles - No. 1: Spellman/Jacobsen (CLJ) d. Oberdorf/Kowzl 6-4, 7-6 (7-3); No. 2: Blair/Ward (EA) d. Kosman/Kupferberg 6-1, 6-1; No. 3: Tran/Bisconti (EA) d. Gluenberg/Duberg 6-2, 6-0.

*

Naperville North 7, Glenbard North 0

*

Glenbard South 5, Elmwood Park 2

Singles --No.1: Chalupczak (EP) d. Colgan 6-2, 6-2; No. 2: West (GS) d. Koziarz 6-3, 6-3; No. 3: Panjwani (GS) d. Seirant 6-2, 6-4

Doubles --No.1: Fleming/Khan (GS) d. Balaci/Hilar 7-6, 3-6, 6-4; No. 2: Danz/Ziuzia (EP) d. Bakhshi/Shah 5-7, 7-5, 6-0; No. 3: Kocinski/Trimarco (GS) d. Ides/Salano 6-0, 6-1; No. 4: Glahe/Meade (GS) d. Dywakowski/Augustyn 6-0, 6-0.

*

Glenbard West 5, Wheaton North 4

Singles --No.1: Dell (GW) d. Westergren 6-3, 6-2; No. 2: Aulie (WN) d. Hanna 2-6, 6-2, 7-6(5); No. 3: Wojtyna (WN) d. Murphy 6-2, 6-2; No. 4: Brink (WN) d. Nguyen 6-0, 6-.

Doubles --No.1: Reick/Kellenberger (GW) d. Joy/Shadid 6-2, 7-6(2); No. 2: Kenwood/Shorney (GW) d. Corso/Shimmell 6-7, 7-5, 6-1; No. 3: Smith/Young (GW) d. Catuara/Provencher 6-2, 6-4; No. 4: Koch/Hennesey (GW) d. Houlihan/Tran 2-6, 6-2, (10-7); No. 5: Kostecka/Ali (WN) d. Charlie/Leo 4-6, 6-4, (10-5).

*

Benet Acad. 4, Rolling Meadows 3

Singles --No.1: Galvin (RM) d. Marshall 6-2, 6-0; No.2: Romano (BAc) d. Lopez 6-3, 6-2; No.3: Moller (RM) d. Milani 4-6, 6-4, (10-7).

Doubles --No.1: Gatto/Read (BAc) d. Ciemniak/Martini 6-0, 6-2; No.2: Garvin/Kovach (BAc) d. Dolik/Natalapati 7-6 (7-4), 6-1; No.3: Burns/Roslavier (BAc) d. O'Neill/Smith 6-2, 6-3; No.4: Kudla/Metzger (RM) d. Beneen/Hand 6-4, 6-3.

*

Prospect 7, Hoffman Estates 0

Singles --No.1: Burke (Pros) d. P.Patel 6-2, 6-0; No.2: Fish (Pros) d. Penchey 6-0, 6-0; No.3: Yoo (Pros) d. H.Patel 6-0, 6-3.

Doubles --No.1: Tambeaux/Tenuta (Pros) d. Kumar/Shah 6-0, 6-1; No.2: Keller/Weiler (Pros) d. Kalluri/Paya 6-0, 6-2; No.3: Roberts/Schwingbeck (Pros) d. Barot/P.Patel 6-0, 6-4; No.4: Morton/Dolan (Pros) d. Lancor/Herrera 6-4, 6-2.

*

Tuesday's results

Barrington 7, Palatine 0

Singles --No.1: Parekh (Bar) d. Scovic 6-0, 6-0; No.2: Jaglan (Bar) d. Surrell 6-0, 6-1; No.3: Hennentent (Bar) d. Patel 6-0, 6-0.

Doubles --No.1: Adams/Thompson (Bar) d. Moslemian/Chon 6-3, 6-1; No.2: Khurana/Herzog (Bar) d. Nelson/Somarapu 6-2, 6-0; No.3: Barns/Schmidt (Bar) d. N.Barsella/M.Barsella 6-0, 6-4; No.4: Mulligan/Apmana (Bar) d. Majeed/Klein 6-1, 6-1.

*

Copyright © 2014 Paddock Publications, Inc. All rights reserved.