Daily Herald - Suburban Chicago's source for news This copy is for personal, non-commercial use. To order presentation-ready copies for distribution you can: 1) Use the "Reprint" button found on the top and bottom of every article, 2) Visit reprints.theygsgroup.com/dailyherald.asp for samples and additional information or 3) Order a reprint of this article now.
Article updated: 4/21/2013 12:25 AM

Saturday's boys volleyball scoreboard

Saturday's matches

*

Addison Trail invitational

team scores

St. Charles North d. Wheaton Academy 26-24 25-16

St. Charles North d. Glenbard North 19-25 25-18 15-13

St. Charles North d. Elk Grove 25-12 25-14

St. Charles North d. Chicago Latin 25-16 25-23

Glenbard North d. Wheaton Academy 25-14 25-21

Glenbard North d Addison Trail 25-18 25-20

Glenbard North d. Latin 25-8 25-16

Wheaton Acad. d. Addison Trail 25-20 10-25 16-14

Wheaton Acad. d. Elk Grove 25-21 25-21

Wheaton Acad. d Latin 25-21 25-9

Elk Grove d. Addison Trail 25-27 26-24 15-11

Elk Grove d. GN 25-20 25-17

Elk Grove d. Latin 25-18 25-20

Addison Trail d. St Charles North 25-13 16-25 15-8

Addison Trail d. Latin 25-18 25-20

*

individual statistics

St. Charles North stats -- Orech (31 kills, 23 digs); Misiewicz (94 assists, 9 kills); Harbaugh (25 kills), Beach (29 kills, 24 digs), DalDegan (51 digs).

*

Palatine invitational

team results

1. Stevenson, 2. Palatine, 3. Lake Zurich, 4. Prospect, 5. Libertyville, 6. Fremd, 7. Waubonsie Valley, 8. West Aurora.

*

team scores

Finals: 1st. Stevenson d. Palatine 25-12, 25-16; 3rd. Lake Zurich d. Prospect 15-25, 25-17, 25-23

Semi-finals: Stevenson d. Lake Zurich 25-19, 25-13

Consolation: Fremd d. West Aurora 25-13, 25-19; Libertyville d. Waubonsie; Waubonsie d. West Aurora 25-20, 21-25, 25-18; Libertyville d. Fremd 25-23, 22-25, 25-22

Scarlet pool play: Stevenson d. Palatine 27-25, 25-18; Stevenson d. West Aurora 25-18, 25-15; Stevenson d. Waubonsie 25-12, 25-8; Waubonsie d. West Aurora 25-13, 25-21; Palatine d. Waubonsie 25-17, 20-15, 15-9; Palatine d. West Aurora 25-21, 26-27, 15-12

Gray pool play: Prospect d. Libertyville 25-15, 25-22; Prospect d. Lake Zurich 25-16, 25-23; Prospect d. Fremd 15-25, 25-13, 15-7; Lake Zurich d. Libertyville 25-22, 25-19; Lake Zurich d. Fremd 25-21, 23-25, 15-12; Fremd d. Libertyville 25-22, 25-14.

*

individual statistics

Attack: Pal: Matijevic 71-94 (29 kills), Niedzwicki 52-63 (26 kills), Keough 50-63 (25 kills); Serving: Pal: Matijevic 30-35 (3 aces), Obernesser 46-46 (2 aces), Frahm 35-41 (5 aces); Setting: Pal: Obernesser 245-246 (102 assists): Digs: Pal: Matijevic 41, Obernesser 46, Sommerfeld 37; Blocks: Pal: Anderson 6, Keough 9, Obernesser 4.

Serving -- Stev: May (6 aces);Attacking -- Stev: Tiller (24 kills), Lerner (17 kills); Lib: Axe (14 kills); Setting -- Stev: May (52 assists); Lib: Tropple (28 assists), Thompson (24 assists); Digs -- Stev: Dubinsky 29, Tiller 13, May 13;Blocks -- Stev: Stev: Zalewski 8, Maskalunas 5.

Overall Glenbard North stats -- Fiduccia (5 aces, 17 digs, 48 assists, 28 kills, 6 blocks); Wiser (52 digs); Adamatis (25 digs); Petock (57 assists); Chartrand (19 kills); Nguyen (18 kills); Santiago (7 blocks);

*

Downers Grove South Invite

team scores

Glenbard East d. Lemont 25-10, 25-21

Glenbard East d. Hinsdale South 24-26, 25-17, 29-27

Maine South d. Glenbard East 25-20, 25-19

individual statistics

Overall Glenbard East stats -- Farrell (39 kills, 8 aces, 14 digs); Quam (20 kills); Carlson (4 blocks); Carpio (20 assists); Soehner (37 assists); Cardott (5 assists); Brewer (19 digs).

*

Kaneland Peterson Prep Invitational

TEAM SCORES

1. Kaneland 145.33, 2. DeKalb 58, 3. Oswego East 57, 4. Burlington Central 46.5, 5. West Aurora 46.33, 6. Geneva 42, 7. Sycamore 38, 8. Joliet Central 30, 9. Yorkville 26, 10. Dundee Crown 24, 11. Rochelle 18, 12. Wheaton Academy 12, 13. East Aurora 6.33, 14. Mt. Carmel 6, 15. Lemont 1.5, 16. Elgin 1

*

Brother Rice Invitational

team scores

Gold Pool quarterfinals:Sandburg d. St. Francis 22-25, 25-12, 25-18

Silver Pool quarterfinals: Providence d. Glenbard West 25-23, 17-25, 25-23

All Conference:Patrick Flood (SF), Andrew Roberts (GW)

*

IMSA Invite

team results

1st, Nazareth 2nd, IMSA

team scores

Nazareth d. IMSA 21-25, 27-26, 25-22

Nazareth d. St. Edward 25-9, 25-14

IMSA d. Christian Heritage 25-14, 25-10

IMSA d. Oswego East 25-10, 25-15

IMSA d. St. Edwards 18-25, 25-18, 25-13

IMSA d. Westminster Christian 25-11, 25-16

St. Edward d. Christian Heritage 25-21, 25-17

St. Edward d. Oswego East 25-11, 26-24

St. Edward d. Westminster Christian 25-14, 25-22

*

Copyright © 2014 Paddock Publications, Inc. All rights reserved.