Breaking News Bar
updated: 10/14/2012 1:18 AM

Saturday's boys cross country scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Fox Valley Conference Meet

At Emricson Park, 3 miles

TEAM SCORES

1. Crystal Lake Central 59, 2. Jacobs 63, 3. McHenry 67, 4. Crystal Lake South 139, 5. Huntley 142, 6. Grayslake Central 156, 7. Prairie Ridge 176, 8. Cary-Grove 226, 9. Woodstock 241, 10. Woodstock North 281, 11. Grayslake North 309, 12. Dundee-Crown 317, 13. Hampshire 318.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 25 individuals -- 1. Alex Baker (CLC) 15:36.4, 2. Cowlin (PR) 15:41.5, 3. Reiser (MCH) 15:50.3, 4. Quarterman (MCH) 16:10.3, 5. Pitner (CLC) 16:21.2, 6. Ross (Jac) 16:25.3, 7. Conroy (Hunt) 16:26.1, 8. Johnson (Jac) 16:26,6, 9. Smith (Hunt) 16:27.3, 10. Henderson (CLS) 16:27.4, 11. Lenzini (CLS) 16:27.6, 12. Hahndorf (McH) 16:27.6, 13. Wyszynski (MCH) 16:28.5, 14. Gemmel (CLC) 16:29.4, 15. Estell (Jac), 16:31,7, 16. Goldby (Jac) 16:33.2, 17. Adam Baker (CLC) 16:40.6, 18. Baran (Jac) 16:41.2, 19. Nerja (Jac) 16:41.5, 20. Hearne (PR) 16:43.3, 21. Beattie (Wood) 16:44.0, 22. McKay (CLC), 16:47.3, 23. Zygmunt (GLC). 16:47.3;,24. DeWane (Wood) 16:49.8, 25. Boyle (GLC) 16:51.4.

*

Suburban Catholic Conference Meet

at Marmion

TEAM SCORES

Marmion 25; Aurora Central Catholic 60; St. Francis 73; Wheaotn Academy 85; Aurora Christian 161; Marian Central 166; Montini 206; Walther Lutheran 213

TOP 15 INDIVIDUALS

Meyers (ACC) 16:05.0; Graft (Mar) 16:38.0; O'Dea (Mar) 16:42.1; Young (Mar) 16:45.0; Vilinek (SF) 16:46.2; Hallett (SF) 16:48.9; Lifka (Mar) 16:51.3; VanDyke (WL) 16:53.0; Delaney (Mar) 16:53.5; Anderson (Mar) 16:55.0; Knapp (ACC) 17:03.0; Moestopo (WL) 17:03.8; Alviar (ACC) 17:04.1; Montelongo (ACC) 17:04.3; Lorish (SF) 17:07.6

*

Upstate Eight Conference Meet

Leroy Oakes Forest Preserve

Team Scores - Valley Division

Neuqua Valley 21; Lake Park 58; Waubonsie Valley 75; Bartlett 82; East Aurora 141; Metea Valley 180; South Elgin 184

Top 15 Finishers - valley Division

Bushelle (NV) 15:11.4; Meka (NV) 15;12.0; Lozano (LP) 15:25.2; Horn (NV) 15:26.0; Morrison (WV) 15:29.1; O'Connor (NV) 15:30.9; Rachford (Bar) 15:32.0; Whaley (NV) 15:32.1; Morales (LP) 15:35.0; Carlson (WV) 15:36.2; Hohlman (NV) 15:36.7; Strachman (LP) 15:42.9; Dade (LP) 15:42.9; Peters (Bar) 15:44.3; Weiss (NV) 15:49.1

*

Upstate Eight Conference Meet

At Leroy Oakes Forest Preserve, 3 miles

River Division

Team Scores

1. St. Charles North 38, 2. Batavia 40, 3. Geneva 58, 4. St. Charles East 91, 5. Elgin 153, 6. Larkin 172, 7. Streamwood 196.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 15 individuals -- 1.Gray (SCN) 15:31.1, 2. Hollis (Bat) 15:27.3, 3. Zabka (Bat) 15:31.4, 4. Rowland (SCE) 15;32.6, 5. Klair (SCN) 15:32.9, 6. Orlow (Bat) 15:35.2, 7. Herrera (Gen) 15:38.5, 8. Borger (SCN) 15:40.1, 9. McSweeney (SCN) 15:41.7, 10. Midgley (Gen) 15:41.8, 11. Bianchina (Gen) 15:47.7, 12. Wendt (Gen) 15:54.4, 13. Berendt Jr (Bat) 15:57.3, 14. Werner (SCE) 15:59.0, 15. Davis (SCN) 16:01.2.

*

Mid-Suburban League Conference meet

Hosted by Conant at Busse Woods

TEAM SCORES

Palatine 73, Barrington 83, Hersey 92, Prospect 112, Buffalo Grove 133, Fremd 148, Conant 160, Schaumburg 165, Hoffman Estates 191, Elk Grove 296, Rolling Meadows 296, Wheeling 365.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 25 individuals -- 1. Shaffer (Pro) 14:49, 2. S. Salvano (BG) 15:01, 3. Burgoon (Bar) 15:08, 4. Zambrano (Pal) 15:15, 5. Thomas (HE) 15:17, 6. Rodriguez (Her) 15:18, 7. Prizy (Sch) 15:20, 8. Winter (Frd) 15:23, 9. Philipose (Her) 15:24, 10. Rappleye (Bar) 15:25, 11. Leet (Pro) 15:26, 12. Brown (Pal) 15:26, 13. Sulentic (Con) 15:31, 14. Barajas (Sch) 15:32, 15. Dale (Con) 15:32, 16. Stella (Pal) 15:36, 17. Smith (Pal) 15:37, 18. Herb (Bar) 15:38, 19. K. Salvano (BG) 15:39, 20. Vucovich (Frd) 15:41, 21. Anderson (Pro) 15:47, 22. O'Neil (Her) 15:47, 23. Eiring (Bar) 15:48, 24. Clingerman (Pal) 15:48, 25. Kozakiewicz (Pal) 15:52.

*

Northeastern Athletic Conference meet

TEAM SCORES

1st, IMSA 35, 2nd, Harvest Christian Acad. 62, 3rd, Mooseheart 66.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Harvest Christian -- 2nd, Doby 16:52, 9th, Vislisel 18:38, 10th, Schott 18:55.

*

At Big Northern Meet

Rock Falls, 3 miles

TEAM SCORES

1. Richmond-Burton 57, 2. Winnebago 78, 3. Burlington Central 88, 4. Byron 114, 5. Harvard 129, 6. Rockford Christian 140, 7. Rock Falls 142, 8. Marengo 215, 9. Rockford Lutheran 237, 10. North Boone 286, 11. Oregon 289, 12. Mendota 340, 13. Genoa-Kingston 343.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Burlington Central -- 11. Musial 16:16, 13. Schwarting 16:24, 15. Morgan 16:29, 16. Neubauer 16:35.

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here