Breaking News Bar
updated: 9/23/2012 12:33 AM

Saturday's girls swimming scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

New Trier 144, Hinsdale Central 42

*

Rosary Invite

Team Scores

Naperville North 359; Naperville Cnetral 319; Neuqua Valley 305; Rosary 229; Boylan 229

Individual Matches

200 medley relay: 1. Naperville Central (Gallowich, Weeks, Roller, Stevens) 1:49.22; 2. Naperville North 1:50.08; 3. Rosary 1:52.38; 200 free: 1. Jacobs (NN) 1:55.83; 2. Soltys (NV) 1:59.21; 3. Jackson (NC) 2:00.0; 200 IM: 1. Roller (NC) 2:06.99; 2. Gosselin (Ros) 2:09.41; 3. Law (NN) 2;12.72; 50 free: 1. Novak (NN) 24.22; 2. Schroedter (NV) 25.01; 3. Hart (Ros) 25.24; 100 fly: 1. Jacobs (NN) 59.02; 2. Bedford (NV) 1:00.68; 3. Jackson (NC) 1:00.74; 100 free: 1. Hart (Ros) 53.90; 2. Childs (NV) 54.89; 3. Soltys (NV) 55.61; 500 free: 1. Roller (NC) 5:07.27; 2. Calabrese (NC) 5:26.01; 3. Metlushko (NN) 5:27.70. 200 free relay: 1. Neuqua Valley (Schroedter, Gathe, Soltys, Childs) 1:40.28; 2. Naperville North 1:40.52; 3. Naperville Central 1:42.92; 100 back: 1. Gosselin (Ros) 59.19; 2. Law (NN) 59.31; 3. Canfield (Ros) 1:00.22; 100 breast: 1. Weeks (NC) 1:07.89; 2. Prorok (NN) 1:08.43; 3.Campbell (NC) 1:09.17; 400 free relay: 1. Naperville North (Jacobs, Thomas, Novak, Law) 3:37.34; 2. Neuqua Valley 3:40.85; 3. Naperville Central 3:43.25.

*

West Chicago Wildcat Invite

Team Scores

Lincoln Way-North 291.5; Waubonsie Valley 280; West Chicago 183; Glenbard West/South Co-op 179; Glenbard North/East Co-op 148; Lake Park 141.5; Bartlett 79.

Individual Matches

200 medley relay: 1. Waubonsie Valley (Hunt, Mathew, Steffl, Moussetis) 1:51.46; 2. Lincoln Way North 1:54.14; 3. West Chicago 1:54.42; 200 free: 1. Parkinson (LWN) 2:02.75; 2. DeGraff (LWN) 2:02.92; 3. Gaby (GN/E) 2:06.39; 200 IM: 1. DeGraff (LWN) 2:11.20; 2. Pratl (LWN) 2:17.62; 3. Homere (GN/E) 2:21.91; 50 free: 1. Skorupski (WC) 25.35; 2. Rady (GN/E) 26.06; 3. Warfield (LP) 26.13; 100 fly: 1. Savegnago (GN/E) 1:01.15; 2. Steffl (WV) 1:01.43; 3. Devine (WV) 1:03.81; 100 free: 1. Hunt (WV) 52.68; 2. DeGraff (LWN) 53.34; 3. Kruk (WC) 56.05; 500 free: 1. DeGraff (LWN) 5:28.53; 2. Woehiert (LWN) 5:31.52; 3. Tyler (WV) 5:35.20; 200 free relay: 1. West Chicago (Konopko, Bruce, Kruk, Skorupski) 1;42.62; 2. Glenbard North/East 1;44.26; 3. Waubonsie Valley 1:46.10; 100 back: 1. Skorupski (WC) 57.51; 2. Hunt (WV) 57.84; 3. Warfield (LP) 1:02.24; 100 breast: 1. Moussetis (WV) 1:09.16; 2. Steffl (WV) 1:09.64; 3. Parkinson (LWN) 1:09.84; 400 free relay: 1. Lincoln-Way North (DeGraff, Pratl, Parki nson, DeGraff) 3:44.65; 2. Waubonsie Valley 3:52.61; 3. Lincoln-Way North 3:58.32.

*

Buffalo Grove invitational

team scores

1. Hersey 491, 2. Jacobs/Hampshire 491, 3. Prospect 218, 4. Buffalo Grove 213.5, 5. Rolling Meadows 208.5, 6. Huntley 205, 7. Conant 195.5, 8. Cary-Grove 144, 9. Dundee-Crown 116, 10. Elgin 80, 11. South Elgin 41.

individual placewinners

200 medley relay: 1. Hersey 1:54.39, 2. Jacobs/Hampshire B (O'Connor, Jameson, Sanchez, Wadell) 1:57.66, 3. Jacobs/Hampshire A (Ogaban, B. Podczrewinski, Erickson, C. Podczerwinski) 2:01.19; 200 free: 1. A. Petro (Hersey) 1:55.76, 2. Cicero (Conant) 2:00.56, 3. Sanchez (Jacobs/Hampshire) 2:03.27; 200 IM: 1. O'Donnell (Hersey) 2:23.20, 2. B. Podczerwinski (Jacobs/Hampshire) 2:25.14, 3. Mucha (D-C) 2:26.75; 50 free: 1. Jedryka (BG) 25.19, 2. Fotos (Hersey) 26.08, 3. Boehm (Elgin) 26.52; Diving: 1. Liva (Prospect) 415.65, 2. Bovino (Hersey) 379.35, 3. Nocita (Hersey) 298.45; 100 fly: 1. Morosan (BG) 1:04.06, 2. O'Donnell (Hersey) 1:04.86, 3. O'Connor (Jacobs/Hampshire) 1:06.44; 100 free: 1. Szymaszek (Hersey) 56.39, 2. Sanchez (Jacobs/Hampshire) 57.22, 3. Szacilo (RM) 58.27; 500 free: 1. Cicero (Conant) 5:14.05, 2. Jedryka (BG) 5:21.05, 3. Trenn (South Elgin) 5:45.43; 200 free relay: 1. Hersey (Dale, Abat, Lutz, Fotos) 1:48.33, 2. Conant (Rose, Wooley, Skittone, Cicero) 1:48.76, 3. Jacobs/Hampshire (B. Podczerwinski, Jameson, Schuett, Cash) 1:50.74; 100 back: 1. Petro (Hersey) 58.09, 2. O'Connor (Jacobs/Hampshire) 1:05.93, 3. Skoog (D-C) 1:07.08; 100 breast: 1. Rose (C-G) 1:11.13, 2. Szymaszek (Hersey) 1:12.56, 3. Jameson (Jacobs/Hampshire) 1:12.68; 400 free relay: 1. Hersey (O'Donnell, Dale, Szymaszek, Petro) 3:46.09, 2. Buffalo Grove (Jedryka, Lotzer, Morosan, Fasching) 3:48.62, 3. Jacobs/Hampshire (Erickson, Wadell, C. Podczerwinski, Sanchez).

*

Downers Grove North Invitational

Team Scores

Downers Grove North 488; Maine South 410; Lockport 367; Benet 309; Schaumburg 203; Downers Grove South 191; Lake Park 63; Prospect 20; Waubonsie Valley 4.

Individual Matches

200 medley relay: 1. Downers North (Sims, Sims, Garcia, Albreacht) 1:52.20; 2. Maine South 1:56.05; 3. Lockport 1:56.15; 200 free: 1. Kaufmann (DGN) 2:00.95; 2. Joyce (Ben) 2:01.28; 3. Johnson (Lock) 2:05.22; 200 IM: 1. M.Sims (DGN) 2:12.66; 2. Breithbarth (Lock) 2:18.49; 3. Patrick (MS) 2;21.97; 50 free: 1. Albrecht (DGN) 25.11; 2. Serniute (DGN) 25.79; 3. Ferstel (MS) 25.88; Diving: 1. Liva (Pros) 289.60; 2. Kramer (Ben) 341.75; 3. Knight (Lock) 278.85; 100 fly: 1. M.Sims (DGN) 59.34; 2. Zitkus (MS) 59.63; 3. Lifka (Ben) 1:00.43; 100 free: 1. G. Sims (DGN) 52.40; 2. Serniute (DGN) 55.77; 3. Kaufmann (DGN) 56.51; 500 free: 1. Johnson (Lkpt) 5:33.13; 2. Towey (DGN) 5:37.52; 3. Nolley (Sch) 5:42.79; 200 free relay: 1. Downers North (Serniute, Schoenberger, Kaufmann, Albrecht) 1:42.48; 2. Maine South 1:43.51; 3. Lockport 1:44.99; 100 back: 1. Moran (Lkpt) 59.10; 2. G. Sims (DGN) 59.24; 3. Zitkus (MS) 1:01.08; 100 breast: 1. Lifka (Ben) 1:10.76; 2. Skibinski (Sch) 1:11.74; 3. Costello (DGN) 1:15.28; 400 free relay: 1. Downers North (Kaufmann, Serniute, Sims, Sims) 3:37.36; 2. Maine South 3:50.51; 3. Lockport 3:54.55.

*

Elk Grove invitational

team scores

Niles North 464, Hoffman Estates 367, Elk Grove 333, West Aurora 274, IMSA 260.5, St. Francis 241, Resurrection 171, Regina Dominican 167.5

individual placewinners

200 medley relay: Elk Grove (Sugihara, Hirschauer, Kurta, Ford) 1:57.01; 200 free: Ford (EG) 2:04.79; 100 IM: Avdic (NiN) 1:04.25; 50 free: Kurta (EG) 25.70; Diving: Sullivan (WA) 349.40; 100 fly: Avdic (NiN) 1:00.19; 100 free: Wolff (NiN) 56.53; 500 free: Ambre (WA) 5:37.38; 200 free relay: Hoffman Estates (Otero, Bonney, Krawiec, Sullivan) 1:48.89; 100 back: Sugihara (EG) 1:02.59; 100 breast: Vick (HE) 1:15.02; 400 free relay: Elk Grove (Sugihara, Hirschauer, Ford, Kurta) 3:49.62.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.