Breaking News Bar
updated: 8/31/2011 12:23 AM

Tuesday's boys cross country scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Tuesday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

At Elgin City Classic (Lords Park)

TEAM SCORES

St. Charles North 49, Bartlett 50, Batavia 82, South Elgin 133, Glenbard North 151, Larkin 159, East Aurora 206, Streamwood 217, Dundee-Crown 229, Elgin 240.

TOP 10 INDIVIDUALS

1. F. Gonzalez (SE) 16:05.5, 2. Salatino (Bar) 16:10.7, 3. Redmond (Bat) 16:16.3, 4. Spadafora (Bat) 16:19.6, 5. Rachford (Bar) 16:23.2, 6. Markowicz (SCN) 16:47.2, Duggan (SCN) 16:47.2, 8. Lino (Str) 16:50.2, 9. Mosqueda (EA) 16:51.6, 10. Borger (SCN) 16:53.2.

Area Results

Bartlett -- 2. Salatino 16:10.7, 5. Rachford 16:23.2, 13. Cotton 16:56.5, 14. Hernandez 16:58.3, 16. Peters 17:03.6. Dundee-Crown -- 23. Muscat 17:19.1, 53. Halverson 18:40.9, 59. Sanchez 18:45.9, 80. Breyette 19:21.7, 82. Tonge 19:24.2. Elgin -- 43. Wiltgen 18:16.7, 46. Bednar 18:18.9, 52. Porras 18:38.8, 89. Bruggeman 19:34.2, 91. Salazar 19:39.0. Larkin -- 19. Lennard 17:12.6, 28. Runzel 17:27.8, 31. Powers 17:39.2, 33. Pepa 17:56.0, 68. Bauer 18:53.9. South Elgin -- 1. F. Gonzalez 16:05.5, 25. Buchmiller 17:19.7, 35. J. Gonzalez 17:58.8, 36. McClure 18:00.0, 44. Stover 18:17.2. Streamwood -- 8. Lino 16:50.2, 47. Olivarez 18:21.0, 67. Robles 18:53.5, 87. Rosiles 19:33.2, 96. Curtis 19:43.4. St. Edward -- 23. Danner 17:15.7.

*

At Elgin City Classic (Lords Park)

TEAM SCORES

St. Charles North 49, Bartlett 50, Batavia 82, South Elgin 133, Glenbard North 151, Larkin 159, East Aurora 206, Streamwood 217, Dundee-Crown 229, Elgin 240.

TOP 10 INDIVIDUALS

1. F. Gonzalez (SE) 16:05.5, 2. Salatino (Bar) 16:10.7, 3. Redmond (Bat) 16:16.3, 4. Spadafora (Bat) 16:19.6, 5. Rachford (Bar) 16:23.2, 6. Markowicz (SCN) 16:47.2, Duggan (SCN) 16:47.2, 8. Lino (Str) 16:50.2, 9. Mosqueda (EA) 16:51.6, 10. Borger (SCN) 16:53.2.

*

At Sycamore Invite (Afton Forest Preserve, 3 miles)

TEAM SCORES

Belvidere North 20, Jones 96, Burlington Central 106, Aurora Central Catholic 110, Sycamore 123, DeKalb 135, St. Francis 160, Woodstock 200, Sandwich 267, Rochelle 293, Putnam County 294.

TOP 10 INDIVIDUALS

1. Yunk (BN) 15:27.0, 2. Menard (BN) 15:48.0, 3. Kliem (BC) 15:57.0, 4. Lee (BN) 16:00.0, 5. Crocker (BN) 16:05.0, 6. O'Connor (J) 16:09.0, 7. Dubrick (D) 16:12.0, 8. Considine (BN) 16:35.0, 9. Meyers (ACC) 16:42.0, 10. Hill (BN) 16:44.0.

Area Results

Burlington Central -- 3. Kliem 15:57.0, 21. Gulik 17:07.0, 23. Schwarting 17:09.0, 29. Gannon 17:21.0, 31. Morgan 17:29.0.

*

Kaneland Invite (Elburn Woods, 3.0 miles)

Kaneland 20, West Chicago 48, Wheaton 65

Top 10 Individuals: 1. Marin (K) 17:18.7; 2. Meisenger (K) 17:19.56; 3. Delatorre (WC) 17:30.5; 4. Johnson (K) 17:35.2; 5. Rehkopf () 17:38.0; 6. Moestopo (Wh) 17:38.5; 7. Hernandez (WC) 17:46.1; 8. Huber (K) 17:50.7; 9. Brundige (K) 17:56.9; 10. Weiss (Wh) 18:29.2

Share this page
    help here