Breaking News Bar
updated: 10/16/2010 11:41 PM

Saturday's girls cross country results

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's meets

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Mid-Suburban League championships

Hostd by Fremd

At Busse Woods

TEAM SCORES

Schaumburg 59, Palatine 63, Barrington 75, Prospect 79, Fremd 119, Rolling Meadows 149, Hoffman Estates 71, Herey 239, Buffalo Grove 243, Conant 336, Elk Grove 357, Wheeling 370.

individual placewinners

Top 25 individuals 1. Wolfe (Pros) 17:09.94, 2. Gastfield (RM) 17:11.22, 3. Batliner (Bar) 17:23.90, 4. Brown (Pal) 17:25.85, 5. Falsey (Sch) 17:27.52, 6. Goers (HE) 17:31.84, 7. Lesiewicz (Sch) 17:41.63, 8. Breen (Frm) 17:44.87, 9. Poplawski (Pros) 17:47.03, 10. Schulte (Pal) 17:53.36, 11. Wasowicz (Pal) 17:53.44, 12. Petrey (Sch) 17:58.88, 13. Maibuecher (Pros), 18:12.13, 14. McIntosh (Pal) 18:15.71, 15. Tracy (Bar) 18:15.82, 16. Argianas (Bar) 18:15.92, 17. Coombs (Sch) 18:16.66, 18. Steenstrup (Sch) 18:26.41, 19. Suco (Frm) 18:27.11, 20. Miller (Bar) 18:27.45, 21. Simon (Bar) 18:30.63, 22. Clohisy (Hers) 18:34.45, 23. Nordli (Sch) 18:35.68, 24. Lincoln (Pal) 18:40.97, 25. Moroney (Frm) 18:43.01.

*

North Suburban Conference meet

At Lakewood Forest Preserve, 3 miles

TEAM SCORES

Lake Forest 58, Libertyville 63, Lake Zurich 107, Stevenson 129, Warren 139, Lakes 160, Vernon Hills 181, Mundelein 186, Grant 203, Zion-Benton 251, Wauconda 252, Antioch 325, Round Lake 368.

Top 30 individuals 1. Wyatt (LF) 19:16.74, 2. Tully (Warr) 19:18.47, 3. Gallagher (VH) 19:20.66, 4. Lewis (Grt) 19:24.69, 5. McCauley (LF) 19:30.16, 6. Perreault (Mund) 29:30.59, 7. Sperzel (LF) 19:36.04, 8. Danckers (Lib) 19:39.73, 9. N. Jaffke (Lib) n19:41.26, 10. Wittman (Lks) 19:42.31, 11. E. Jaffke (Lib) 19:42.92, 12. Fiorito (Lib) 19:43.64, 13. Schlachtenhaufen (LF) 19:48.60, 14. Reid (Z-B) 19:50.78, 15. Dean (Lks) 19:54.70, 16. Polhemus (LZ) 19:55.28, 17. Schlebecker (Mund) 20:02.00, 18. Houghton (LZ) 20:02.57, 19. Levy (Stev) 20:02.09, 20. Lancaster (Stev) 20:03.41, 21. Nystrom (Warr) 20:03.47, 22. Smith (LZ) 20:07.12, 23. Toohey (Lib) 20:09.19, 24. Weiner (Stev) 20:13.26, 25. Ufheil (LZ) 20:18.65, 26. Gelinas (LZ) 20:19.50, 27. Mikeenas (Wauc) 20:23.73, 28. Palmieri (Grt) 20:28.90, 29. Tarnoff (Stev) 20:29.44, 30. Palacios (Mund) 20:34.13.

*

Fox Valley Conference meet

At McHenry Township Park

TEAM SCORES

Crystal Lake Central 53, Huntley 103, Dundee-Crown 116, Prairie Ridge 123, Jacobs 133, Cary-Grove 140, Woodstock 176, Crystal Lake South 205, Grayslake Central 231, Woodstock North 234, McHenry 292, Grayslake North 325. Johnsburg didn't field a team

Top 10 individuals 1. K. Beattie (Wdst) 17:07.3; 2. M. Beattie (Wdst) 17:55.2; 3. Collard (CLS) 18:00.2: 4. McNeely (CLC) 18:08.4; 5. Flood (CLC) 18:44.9; 6. Cummings (C-G) 18:53.7; 7. Rodgers (McH) 18:55.1; 8. Hoklas (PR) 18:58.6; (9) Wagner (CLC) 18:58. 7; (10) Bush (CLC), 19.03. 2. 11. Madison.

*

East Suburban Ccatholic Conference meet

At Melas Park, 3 miles

TEAM SCORES

St. Viator 56, Benet 57, Fenwick 101, Marist 112, Carmel 122, Nazareth 131, Joliet Catholic 158, Providence 215, Marian Central 217.

individual placewinners

Top 10 individuals Carroll (StV) 18:16, 2. Daley (Fwk) 18:29, 3. Winter (StV) 18:35, 4. O'Loughlin (Mrst) 18:42, 5. Murphy(Car) 18:48, 6. Steinmeyer (Fwk) 18:49, 7. Blazek (BenAc) 18:56, 8. Griebel (StV) 19:03, 9. Walsh (Naz) 19:03, 10. Mann (BenAc) 19:06.

Other St. Viator finishers 21. N.LoVerde 20:01, 23. Hutyra 10:19, 24. D.LoVerde 20:21, 25. Cooney 20:22.

*

Upstate Eight Conference Meet River Division

At Elgin's Lord's Park

TEAM SCORES

Geneva 18, Streamwood 80, Batavia 82, St. Charles east 82, St. Charles North 129, Larkin/Elgin co-op 152.

TOP 10 INDIVIDUALS

Whitley (G) 17:13.1, Ehrhardt (G) 17:46.5, Hammond (G) 18:02.5, Evans (SCE) 18:19.3, Tauscher (G) 18:19.3, Stuenkel (SCN) 18:32.3, Williams (G) 18:43.9, SPalding (B) 18:44.8, Am. Patterson (S) 19:02.3, Brady (G) 19:03.9.

Area Results

Streamwood Am. Patterson 19:02.3, Luna 19:13.8, LeSavage 19:38.7, Prsek 19:47.3, Al. Patterson 20:06.4.

Larkin/Elgin co-op Ortiz 19:23.4, Lane 21:16.7, Salgado 22:04.5, Lopez 22:17.1, Marston 22:24.8.

*

Big Northern Meet

2.85 Miles

TEAM SCORES

Marengo 39, Byron 75, Burlington Central 87, Winnebago 105, Oregon 116, Rockford Lutheran 122, Richmond-Burton 157, North Boone 213, Harvard 255, Genoa-Kingston 292.

TOP 10 INDIVIDUALS

Kruse (Hamp) 16:22, Adams (M) 16:57, Sprague (M) 17:11, Turk (BC) 17:29, Schier (O) 17:33, Henning (M) 17:38, Fenelon (RL) 17:44, McCarey (B) 17:48, Puccio (BC) 17:55, Buzzard (RL) 18:00, Groenhagen (O) 18:03.

Area Results

Burlington Central Turk 17:29, Puccio 17:55, He.Zipoy 18:57, Bush 19:11, Evans 19:17.

*

Suburban Christian Conference

at Marmion

TEAM SCORES

St. Francis 29; Montini 40; Rosary 105; Aurora Christian 105; Aurora Central Catholic 138; Marian Catholic 148; Wheaton Academy 191; Chicago Christian 227; Walther Lutheran 256; Immaculate Conception 266

TOP 10 INDIVIDUALS

1. Fallon (Guerin) 18:03; 2. K. McShea (SF) 18:19; 3. Laviste (Mon) 18:56; Fisher (Mon) 19:05; 5. M. McShea (SF); 6. Connelly (Mon) 19:19; 7. Moerner (ACC) 19:27; 8. Roback (SF) 19:40; 9. DeVaerio (SF) 19:47; 10. Reczek (SF) 19:50

*

Northern Illinois Big 12 Conference Meet

at Elburn Woods, 3.0 Miles

TEAM SCORES

1. Dixon 40; 2. Yorkville 46, 3. DeKalb 95; 4. Kaneland 97; 5. Geneseo 108; 6. Sycamore 127, 7. Rochelle 194; 8. Sterling 219; 9. Ottawa 244; 10. Morris 270.

TOP 10 INDIVIDUALS

1. Landis (S) 16:09; 2. Thorpe (Dix) 16:18; 3. Holm (K) 16:24; 4. Dubrick (DeK) 16:31; 5. Baker (Y) 16:34; 6. Arcara (Y) 16:45; 7. Stice (Syc) 16:46; 8. Kellogg (Y) 16:46; 9. Hougas (M) 16:47; 10. King (Y) 16:54.

AREA RESULTS

KANELAND - 8. Howland 19:20; 13. Strang 19:48; 18. Castellanos 20:23; 24. Bowen 20:54.

*

Metro Suburban Conference

At Fenton (3.0 miles)

TEAM SCORES

Glenbard South 27; Riverside-Brookfield 63; Illiana Christian 69; Timothy Christian 89; Fenton 142; Ridgewood 149

TOP 10 INDIVIDUALS

1. Ardinger (TC) 19:20; 2. Bukowinski (ElmwoodPark) 19:53; 3. James (GS) 19:55; 4. Cadagin (GS) 19:57; 5. McLaughlin (RB) 20:05; 6. Byrne (GS) 20:17; 7. Holesinger (IL) 20:22; 8. Pawlowski (IC) 20;23; 9. Walton (GS) 20;26; 10. Bazigos (GS) 20:27

*

Share this page
    help here