Breaking News Bar
updated: 3/3/2010 12:36 AM

Tuesday's boys basketball results

hello
Success - Article sent! close
 

Tuesday's summaries

*

CLASS 4A REGIONAL SEMIFINALS

AT GLENBROOK SOUTH

New Trier 60, Glenbrook South 55 (2 OT)

*

AT MAINE SOUTH

Maine South 56, Elk Grove 41

Elk Grove - S.Gordon 0 0-0 0, Zelaya 1 2-2 4, Battaglia 1 1-2 3, Duschinsky 7 2-3 16, Siwicki 6 0-0 12, M.Gordon 1 0-0 2, Lorenz 0 0-0 0, Bishoff 0 2-2 2, Alesi 1 0-0 2, E.Husak 0 0-0 0, Z.Husak 0 0-3 0. Totals 17 7-12 41.

Maine South - Wasik 7 3-3 17, Maher 1 5-6 8, Killean 2 0-1 4, Tworek 2 1-1 5, Palucki 6 5-5 17, Allegeretti 1 0-0 3, Solari 0 0-0 0, Grant 1 0-0 2, Albano 0 0-0 0, Bruce 0 0-0 0, Kozak 0 0-0 0. Totals 20 14-16 56.

Elk Grove 9 10 10 12 -41

Maine South 10 15 14 17 -56

3-point baskets: MS: Maher, Allegretti.

*

AT ADDISON TRAIL

Glenbrook North 57, Addison Trail 35

*

AT LOYOLA

Mather 53, Von Steuben 50

*

AT BARRINGTON

Barrington 52, Dundee-Crown 39

Dundee-Crown - Cronin 3 1-1 7, Stubar 0 0-0 0, Buckley 0 0-0 0, Kirchoff 0 0-0 0, Brown 1 0-0 2, K.Bernhard 1 0-0 3, Daly 0 0-0 0, S.Bernhard 2 0-2 5, McNally 1 0-0 2, Hanselmann 2 0-0 4, Smith 2 3-5 7, Griffen 0 0-0 0, Kissack 3 0-0 6, Rice 1 1-1 3, Blonski 0 0-0 0. Totals 16 5-9 39.

Barrington - Weathered 0 0-0 0, Gerrard 3 4-5 10, McAndrews 0 0-0 0, Wegner 4 2-2 11, O'Daniel 2 0-1 5, Zaumseil 0 0-0 0, Schneider 3 1-4 7, Stack 6 1-2 15, Bartz 2 0-0 4, Barber 0 0-0 0, Nelson 0 0-0 0, Prunskis 0 0-0 0, Smith 0 0-0 0, Bennett 0 0-0 0, Sheetz 0 0-0 0. Totals 20 8-14 52.

Dundee-Crown 11 5 6 17 -39

Barrington 19 13 5 15 -52

3-point baskets: DC: K. Bernhard, S. Bernard; Bar: Wegner, O'Daniel, Stack 2.

*

AT DEERFIELD

Deerfield 39, Highland Park 37

*

AT WARREN

Hersey 61, Lake Forest 50

Hersey - Pietro 0 6-8 6, K.Miklasz 2 5-6 10, Haas 0 0-0 0, Mertes 0 6-8 6, C.Miklasz 1 4-4 7, Jobski 4 3-4 11, Vukovic 6 0-0 14, Vucicevic 0 0-0 0, Sutrinuitis 3 1-1 7. Totals 16 25-31 61.

Lake Forest - Streppa 0 1-2 1, Hopfinger 7 11-14 26, Bass 3 0-0 6, Schwartz 1 0-0 3, Ford 1 1-2 4, Atherley 1 0-0 2, Grimes 0 0-0 0, Durrett 1 0-1 2, Fowler 0 0-0 0, Bruns 2 2-4 6. Totals 16 15-23 50.

Hersey 9 16 16 20 -61

Lake Forest 13 12 7 18 -50

3-point baskets: Hers: Vukovic 2, C.Miklasz, K.Miklasz; LF: Ford, Hopfinger, Schwartz.

*

AT BUFFALO GROVE

Waukegan 90, Rolling Meadows 60

Rolling Meadows - Nelms 3 0-0 8, Garoppolo 5 0-0 11, Allen 2 0-0 4, Kemph 11 0-1 25, Shewmon 0 2-2 2, Weiner 0 0-0 0, Gaedele 2 2-2 8, Lowe 0 0-0 0, Volkman 0 0-0 0, Rickerson 1 0-0 2, Lowry 0 0-0 0, Barry 0 0-0 0. Totals 24 4-5 60.

Waukegan - Johnson 7 1-1 16, A.Springs 7 0-0 14, M.Springs 3 1-1 7, Richmond 14 2-4 30, Connor 2 0-2 5, Pierce 3 0-0 6, Jones 0 0-0 0, Wozniak 0 0-0 0, Taylor 0 1-2 1, Roberson 3 0-0 8, Long 0 0-0 0, Towns 0 0-1 0, Mannie 1 1-2 3, Moss 0 0-0 0, Banks 0 0-0 0. Totals 40 6-13 90.

Rolling Meadows 10 13 18 19 -60

Waukegan 26 19 24 21 -90

3-point baskets: RM: Kemph 3, Nelms 2, Gaedele 2, Garoppolo; Wauk: Roberson 2, Connor, Johnson.

*

Buffalo Grove 56, Conant 53

Buffalo Grove - Zabrin 3 0-0 6, Mulligan 8 7-9 24, Cornely 4 0-0 9, Akialas 0 0-0 0, Prus 1 0-0 3, Tennenbaum 2 0-0 4, Recht 3 4-4 10, Love 0 0-0 0, Zirngibl 0 0-0 0. Totals 21 11-13 56.

Conant - Peterson 4 4-4 13, Sotos 4 2-4 13, Gatz 1 0-0 2, Spangler 1 0-0 2, Rummel 5 0-0 10, Wadsworth 2 2-5 7, Chua 1 1-2 3, Dokubo 0 3-4 3, Reddington 0 0-0 0. Totals 18 12-19 53.

Buffalo Grove 13 14 13 16 -56

Conant 12 13 19 9 -53

3-point baskets: BG: Mulligan, Cornely, Prus; Con: Sotos 3, Peterson, Wadsworth.

*

AT SCHAUMBURG

Schaumburg 70, Fremd 58

Schaumburg - McDonald 4 7-8 15, Geraghty 4 2-3 10, Kempema 3 0-0 8, Infusino 3 0-3 8, Baker 1 0-0 2, Spandiary 5 3-7 14, Bielanski 0 0-0 0, Frost 4 2-3 13. Totals 24 14-24 70.

Fremd - Williams 4 3-3 11, Monaghan 4 4-7 12, Klimek 6 5-7 17, Konopka 1 2-2 4, Rosenberg 3 2-4 8, Pflederer 0 0-0 0, Brown 0 2-2 2, Vainisi 1 0-0 2, Chappell 1 0-0 2. Totals 20 18-25 58.

Schaumburg 15 15 9 31 -70

Fremd 16 10 5 27 -58

3-point baskets: Sch: Frost 3, Kempema 2, Infusino 2, Spandiary..

Fouled out: Sch: McDonald, Geraghty, Kempema. Frm: Klimek.

*

CLASS 3A REGIONAL SEMIFINALS

AT ST. VIATOR

St. Viator 65, Senn 46

Senn - Mosby 5 6-7 19, Hendricks 4 1-4 11, Coffey 1 0-0 2, Mirecki 0 6-13 6, Johnson 1 0-0 2, Robinson 2 0-0 4, Dawkins 1 0-0 2, Pearson 0 0-0 0, Izodesa 0 0-0 0. Totals 14 13-24 46.

St. Viator - Aboona 7 4-4 22, McLoughlin 6 1-5 15, King 1 2-2 4, Markovits 5 0-1 10, Sipiora 3 1-1 7, Etchingham 3 0-0 7, Myjak 0 0-0 0. Totals 25 8-13 65.

Senn 13 8 18 7 -46

St. Viator 20 8 20 17 -65

3-point baskets: Senn: Mosby3, Hendricks 2; StV: Aboona 4, McLoughlin 2, Etchingham.

*

Class 3A regional semifinals

At North Chicago

NORTH CHICAGO 96, GRAYSLAKE NORTH 63

Grayslake North - Pucher 7 2-2 20, De La Mar 1 0-0 2, Ludwick 7 0-0 17, Nicolosi 0 1-4 1, Fish 1 0-0 2, Sauer 4 1-2 10, Siemsen 1 0-0 3, Boyd 0 0-0 0, Grim 2 0-0 4, Romanski 0 0-0 0, Verwijst 1 2-2 4. Totals 24 6-10 63.

North Chicago - Simpson 4 2-2 10, Linder 1 1-2 3, D. Bryant 1 0-0 2, Starks 15 0-0 33, M. Bryant 0 1-2 1, Hill 5 0-0 12, Gordon 7 0-0 17, Robinson 0 0-0 0, Coleman 0 0-0 0, Curry 1 0-0 2, Pearson 7 2-3 16, Turney 0 0-0 0, Stewart 0 0-0 0. Totals 41 6-9 96.

Grayslake North 19 16 10 18 -63

North Chicago 25 21 24 26 -96

3-point baskets: GN: Pucher 4, Ludwick 3, Sauer 1, Siemsen 1; NC: Gordon 3, Starks 3, Hill 2.

Fouled out: none.

*

At Johnsburg

JOHNSBURG 56, ANTIOCH 37

Johnsburg - Fiedorowicz 22, Dixon 12.

Antioch - Melton 13, Haley 8.

*

Class 4A Bartlett regional

South Elgin 46, Elgin 40 2ot

South Elgin - Maestranzi 0 0-0 0, Sutter 5 11 14, Menken 1 0-0 2, Chaney 2 1-2 5, Childs 4 5-6 15, Hattendorf 0 0-2 0, Gardner 3 0-0 6, Jordt 2 0-0 4, Downing 0 0-0 0. Totals 16 7-11 46.

Elgin - Moore 2 4-5 8, Walker 0 0-0 0, Williams 1 0-0 3, Satish 0 0-0 0, Newcombe 2 0-0 4, Brown 5 1-2 11, Dean 1 2-2 5, Baymon 0 0-0 0, Andres 3 3-3 9, Garcia 0 0-0 0. Totals 14 10-13 40.

South Elgin 8 10 6 11 2 9 -46

Elgin 13 6 10 6 2 3 -40

3-point baskets: SE: Sutter 3, Childs 2; E: Williams, Dean.

Fouled out: E: Brown.

*

Class 4A Crystal Lake South regional

Rockford Jefferson 47, Huntley 43

Rockford Jefferson- Marshall 2 2-6 6, Hardy 1 0-0 3, Lovett 4 7-9 16, Agee 1 0-0 2, Welsh 1 0-0 2, Lewis 0 3-4 3, Chisamore 2 2-2 8, Davis 3 0-0 7, Manns 0 0-0 0. Totals 14 14-21 47.

Huntley - Brunschon 4 4-4 14, Kaniewski 3 0-0 6, Avelar 2 0-2 4, Only 2 0-0 4, MIller 4 1-1 17, Frederick 2 0-0 4, Davenport 0 0-0 0, Gonzaga 0 0-0 0. Totals 17 5-7 43.

Rockford Jefferson 10 11 13 13 -47

Huntley 8 11 12 12 -43

3-point baskets: RJ: Chisamore 2, Hardy, Lovett, Davis; H: Brunschon 2, Miller 2.

Fouled out: H: Miller.

*

Crystal Lake South 45, McHenry 44

Crystal Lake South- Rubin 3 1-2 8, Breitenstein 6 1-5 17, Thompson 0 0-0 0, Macaulay 2 1-1 5, Rogers 2 1-2 6, LEmke 2 1-2 5, Price 0 2-2 2, Dawson 1 0-0 2. Totals 16 7-14 45.

McHenry - Terrill 1 1-2 3, Palmer 2 0-0 5, BEllich 1 0-03, McNaughton 3 0-0 9, Madson 6 1-2 13, Preston 4 3-6 11, Maher 0 0-0 0, Krantz 0 0-0 0 . Totals 17 5-10 44.

Crystal Lake South 6 19 10 10 -45

McHenry 12 13 13 6 -44

3-point baskets: CLS: Breitenstein 4, Rubin, Rogers; M: McNaughton 3, Palmer, Bellich.

*

Class 3A Kaneland Regional

DeKalb 54, Sycamore 43

*

Class 3A Aurora Central Catholic Regional

Oswego 68, Yorkville 44

*

Class 2A Plano sectional

Timothy Christian 51, Northridge Prep 36

Timothy Christian - Greenwood 2 2-2 7, Pizzello 1 0-1 2, M. Penczak 3 6-7 14, Stein 7 2-4 16, Peeples 4 3-3 12, Vos 0 0-0 0, Morrison 0 0-0 0, Ziegler 0 0-0 0, Williams 0 0-0 0, Ellens 0 0-0 0, BOot 0 0-0 0, Cho 0 0-0 0, J. Penczak 0 0-0 0. Totals 17 13-17 51.

Northridge Prep - Rey 6 4-4 21, Travers 1 0-2 2, Brannon 0 2-3 2, Hinderer 2 0-0 4, Bobrinskoy 1 2-2 4, Hunt 0 0-0 0, Stoll 1 0-0 3, Fattah 0 0-0 0, Conroy 0 0-0 0, Leazer 0 0-0 0, Cleveland 0 0-0 0, Rahimi 0 0-0 0. Totals 11 8-11 36.

Timothy Christian 9 11 18 13 -51

Northridge Prep 5 6 12 13 -36

3-point baskets: TC: M. Penczak (2), Greenwood, Peeples. NP: Rey (5), Stoll.

Fouled out: NP: Hinderer.

*

Class 3A Aurora Central Catholic regional

Oswego 68, Yorkville 44

*

Class 3A Marshall regional

Marshall 102, Marine Military Academy 23

*

Glenbard South 74, Al Raby 48

Al Raby - Presley 4 2-3 11, Howard 1 0-0 3, Cleveland 7 0-0 18,Knowles 3 1-2 7, Vortes 4 0-2 9, Wiliams 0 0-0 0. Totals 19 3-7 48.

Glenbard South - Berrosai 1 1-2 3, Wanless 4 2-3 12, Sanders 0 0-0 0, Harks 7 1-2 16, Larabee 0 0-0 0, Hentges 0 2-2 2, Rovansek 6 0-0 14, Lane 1 0-0 2, Chivas 0 1-2 1, Marshall 0 0-0 0, Rheault 10 3-5 24, Despot 0 0-0 0, Tuttle 0 0-2 0,Anderson 0 0-0 0, Kissane 0 0-0 0. Totals 29 10-18 74.

Al Raby 11 13 12 12 -48

Glenbard South 22 17 18 17 -74

3-point baskets: AR: Cleveland (4), Howard, Presely, Vortes. GS: Rovansek (2), Wanless (2), Harks, Rheault. Fouled out: AR: Vortes.

*

Class 3A Wheaton Academy regional

St. Francis 48, Wheaton Academy 45

St. Francis - Pfeiffer 5 0-1 11, Coyle 2 1-1 5, Murison 5 0-2 10, Schmitt 5 1-5 11, Spahn 1 0-0 3, Vargyas 3 2-2 8. Totals 21 4-11 48.

Wheaton Academy - Gorski 3 2-2 8, Lesner 1 0-1 2, Ritchie 3 0-1 6, Johnson 3 0-0 6, Rusthoven 9 3-5 21, Pell 0 0-0 0, Fritz 1 0-0 2, Burdett 0 0-0 0. Totals 20 5-9 48.

St. Francis 13 17 11 7 -48

Wheaton Academy 12 14 6 13 -45

3-point baskets: SF: Pfeiffer, Spahn.

Fouled out: None.

*

Class 4A Addison Trail regional

Glenbrook North 57, Addison Trail 35

*

Class 4A Plainfield East regional

Neuqua Valley 67, Plainfield North 55

*

Class 4A Geneva regional

Benet 80, Glenbard North 70

Glenbard North - Ja. Fleming 9 3-4 22, Carev 7 0-0 19, Clark 1 0-0 2, Smith 0 5-6 5, Davis 1 0-0 2, Jo. Fleming 3 1-2 7, Keener 0 0-0 0, Kraus 6 0-0 13, Metoyer 0 0-0 0. Totals 27 9-12 70.

Benet - Sobolewski 6 10-12 22, Kaminsky 16 6-8 39, Parisi 3 2-2 10, Flood 1 1-6 3, Runger 1 0-0 2, M. Inerney 0 0-0 0, Lantero 0 0-0 0, Boyle 1 2-3 4, Doyle 0 0-0 0, Roemer 0 0-0 0. Totals 28 21-31 80.

Glenbard North 15 20 16 19 -70

Benet 10 16 22 32 -80

3-point baskets: GN: Carev (5), Ja. Fleming, Kraus. B: Parisi (2), Kaminsky. Fouled out: GN: Davis.

*

Class 4A Mt. Carmel regional

Mt. Carmel 62, Hinsdale Central 29

*

Class 4A Waubonsie Valley regional

West Aurora 46, Naperville North 40

West Aurora - Vaughn 2 0-0 6, Carey 1 2-4 5, Starks 4 4-9, 12, Pilmer 1 3-6 5, Hayes 0 6-8 6, Wells 3 1-2 7, Neil 2 0-0, 5, Preston 0 0-0 0. Totals: 13 16-29 46.

Naperville North - Bushman 0 0-0 0, LaCosse 4 6-10 14, Hasse 1 2-4 4, O'Shaughnessy 2 0-0 5, McNicholas 4 3-8 11, Griffin 0 1-2 1, Gintautus 1 0-0 3, Buege 0 2-3 2, LoLordo 0 0-1 0. Totals: 12 14-28 40.

West Aurora 10 14 8 14 -46

Naperville North 7 14 8 11 -40

3-pointers: NN: O'Shaughnessy, Gintautus; WA: Vaughn (2), Carey, Neil. Fouled out: none.

Class 4A Whitney Young regional

Whitney Young 62, Dunbar 45

Lincoln Park 41, York 38

Class 4A Willowbrook regional

Glenbard East 80, Wheaton North 57

Wheaton North - Norris 3 0-1 9, Small 2 2-3 7, Barry 4 4-5 12, Schalk 1 0-0 2, Matosian 1 2-2 4, Wayhard 4 0-0 10, Finley 2 0-0 6, Nelson 1 2-4 4, Biegalski 0 0-0 0, Fitzpatrick 0 0-0 0, Haney 1 0-0 2, Stankus 0 0-0 0, Jones 0 1-2 1. Totals 19 11-17 57.

Glenbard East - Miller 1 4-6 7, Merrithey 3 0-2 6, Skinner 8 1-2 18, Hill 4 8-13 16, Havenga 3 0-0 6, Leahy 1 0-0 2, Parks 3 6-7 12, York 1 3-5 5, Priebe 0 0-0 0, Little 4 0-0 8, Bridges 0 0-0 0, Montgomery 0 0-0-0, Koudi 0 0-0 0, Bailey 0 0-0 0, Dennis 0 0-0 0. Totals 28 22-35 80.

Wheaton North 5 16 15 21 -57

Glenbard East 20 20 21 19 -80

3-point baskets: WN: Norris (3), Small, Finley (2), Wayhard (2) . GE: Skinner, Miller.

Fouled out: WN: Fitzpatrick. GE: None.

DUPAGE VALLEY CONFERENCE

ALl-CONFERENCE TEAM

Zach Miller (Glenbard East) Jr; Johnny Hill (Glenbard East) Jr; Lee Skinner (Glenbard East) Sr; Jack Merrithey (Glenbard East) Sr; James Fleming (Glenbard North) Sr; Matt Neufeld (Naperville Central) Sr; Bobby Czarnowski (Naperville Central) Sr; Joe McNicholas (Naperville North) Sr; Matte Hasse (Naperville North) Sr; Reilly O'Toole (Wheaton Warrenville South) Jr; Will Dolatowski (Wheaton Warrenville South) Sr; Juwan Starks (West Aurora) So.

SPECIAL MENTION

Reggie Davis (Glenbard North) Sr; Charles Jacques (West Chicago) Sr; Mike Small (Wheaton North) Sr; Jeff Schalk (Wheaton North) Jr.

HONORABLE MENTION

Shawn Havenga (Glenbard East) Sr; Brandon Clark (Glenbard North) Jr; David Niggins (Naperville Central) Jr; Matt LaCosse (Naperville North) Jr; James O'Shaughnessy (Naperville North) Sr; Greg McAndrew (Wheaton Warrenville South) Sr; DJ Vaughn (West Aurora) Sr.

Coach of the Year: Scott Miller (Glenbard East)

Player of the Year: Zach Miller (Glenbard East)

State polls

Here are the boys basketball state polls from Associated Press with rank, team, first-place votes, records through Monday and total points.

Class 4A

School W-L Pts Prv

1. Waukegan (5) 21-4 50 1

2. O'Fallon 25-2 39 2

3. Glenbard East 24-1 38 3

4. De La Salle 17-6 35 5

5. Morgan Park 20-5 31 7

6. Whitney Young 17-6 28 5

7. Neuqua Valley 26-2 17 4

8. Foreman 23-3 15 7

9. Lyons 24-1 14 9

10. Mt. Carmel 23-4 4 10

Others receiving votes: Fremd 1, Quincy 1.

Class 3A

School W-L Pts Prv

1. Richwoods (5) 24-2 68 1

2. Champaign Centennial (2) 26-1 65 2

3. Hillcrest 25-1 56 3

4. Lincoln 26-3 42 4

5. Marshall 22-7 39 5

6. Rock Island 20-6 33 6

7. Springfield Southeast 17-9 32 7

8. Rich South 22-4 23 8

9. St. Joseph 20-6 20 9

10. Belleville Althoff 20-8 9

Others receiving votes: Springfield 3, Wheaton Academy 2, Crete-Monee 1, Peoria Notre Dame 1.

Share this page